30 kwietnia 2018

Zakończyliśmy cykl szkoleń punktowanych dla Rolników

Opracowanie: Krystian Pacławski • Zamieszczenie: Liliana Tatara
  • wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę Powiększ czcionkę
  • PDF
  • Wydrukuj
  • Email
  • Galeria
Oceń ten artykuł
(10 głosów)
Zakończyliśmy cykl szkoleń punktowanych dla Rolników autor Krystian Pacławski

Kolejny cykl szkoleń dla rolników, którzy realizują cele i założenia zawarte w biznesplanach dotyczących Restrukturyzacji małych gospodarstw i Premii dla młodych rolników za nami.

Pierwsze szkolenie na temat Integrowanej ochrony roślin przeprowadziła Liliana Tatara doradca specjalizujący się w zakresie ochrony roślin. Omówiła takie zagadnienia jak: metody integrowanej ochrony, najważniejsze chwasty, choroby i szkodniki upraw rolniczych oraz sposoby ich zwalczania, środki wspomagające podejmowanie decyzji. W krótkiej prezentacji organizator szkoleń Krystian Pacławski omówił zasady bioasekuracji w związku z chorobą ASF oraz działanie aplikacji mobilnej EPSU.
Kolejne szkolenie ukierunkowane na ochronę wód i środowiska poprowadziła Wanda Nowak doradca specjalizujący się w zakresie ochrony środowiska oraz doradca Krystian Pacławski. Omówili tematykę dobrych praktyk rolniczych oraz metody i sposoby ograniczania zanieczyszczenia wód substancjami niebezpiecznymi. Wiodącym tematem była dyrektywa azotanowa. W tej części doradcy pokazali, w jaki sposób można gospodarować w pobliżu cieków wodnych, jak zabezpieczyć wody przed zanieczyszczeniami pochodzącymi z produkcji rolnej, jak zbilansować składniki pokarmowe dla roślin w związku z projektem rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie przyjęcia „Programu działań mających na celu ograniczenia odpływu azotu ze źródeł rolniczych”. Przedstawiono także pakiety programu rolnośrodowiskowo-klimatycznego PROW 2014-2020 wspierające ochronę środowiska.
Podczas tych bezpłatnych szkoleń frekwencja na poszczególnych spotkaniach wyniosła około stu osób. Tak duże zainteresowanie wymagało konieczności zorganizowania szkolenia w sali Starostwa Powiatowego w Koninie, która pomieściła wszystkich. Dziękujemy za serdeczną gościnę, życzliwość i poczęstunek.
Na koniec informacja dla osób, które potrzebują jeszcze zdobyć wiedzę z innych tematów - już wkrótce podamy tematy kolejnych szkoleń, które odbędą się w biurze PZDR na ul. Hurtowej 1, gdzie mieści się Punkt Obsługi Rolnika. Pierwsze planowane jest na drugi kwartał br a chętni proszeni są o kontakt z biurem Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego – 632438557.

Czytany 1057 razy Ostatnio zmieniany 02 maja 2018