10 grudnia 2017

OZE w Koninie i okolicach – relacja z wyjazdu studyjnego

Opracowanie: Agnieszka Michlicka • Zamieszczenie: Liliana Tatara
  • wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę Powiększ czcionkę
  • PDF
  • Wydrukuj
  • Email
  • Galeria
Oceń ten artykuł
(9 głosów)
Biogazownia w Przykonie Biogazownia w Przykonie L.Tatara

Uczestnikami wyjazdu szkoleniowego pt.: OZE jako element ograniczania niskiej emisji, który odbył się w październiku br, byli doradcy specjalizujący się w dziedzinie OZE z Wielkopolski oraz przedstawiciele samorządów. Wyjazd został zorganizowany przez CDR w Poznaniu a w gronie zainteresowanych tematem nie mogło zabraknąć pracowników PZDR w Koninie – Agnieszki Michlickiej i Liliany Tatara.

Pierwszy dzień szkolenia obfitował w bardzo ciekawe wykłady, które odbyły się w siedzibie CDR w Poznaniu. Na początek wykład dotyczący niskiej emisji wygłosił pracownik Wielkopolskiej Agencji Zarządzania Energią w Poznaniu. Następny poświęcony był monitoringowi jakości powietrza w Wielkopolsce oraz normom paliw stałych i urządzeń grzewczych. Po przerwie obiadowej uczestnicy wrócili z nowym zapasem sił do przyswajania kolejnych porcji wiedzy a głos zabrał Prezes Zakładu Zagospodarowania Odpadów w Poznaniu omawiając aktualny stan prawny selektywnej zbiórki odpadów. Kolejnym interesującym tematem było budownictwo niskoemisyjne i w standardzie pasywnym a na koniec dnia dr hab. inż. Roberta Szulca opowiedział o mikroinstalacjach mogących znaleźć zastosowanie w gospodarstwie rolnym oraz o klastrach energetycznych.

Drugiego dnia szkolenia, po dalszą wiedzę, uczestnicy przemieścili się do Urzędu Gminy Przykona w powiecie tureckim. Tam zastępca wójta pan Roman Marciniak opowiedział o charakterze gminy oraz o osiągnięciach w zakresie realizacji instalacji OZE na terenie gminy tj.: farma fotowoltaiczna czy biogazownia a także o planowanej budowie elektrowni wiatrowej. Gmina posiada bardzo liczne instalacje OZE na budynkach użyteczności publicznej a w planach są już kolejne. Chce również skorzystać z programu dofinansowania z budżetu gminy do instalacji fotowoltaicznych i wymiany pieców dla mieszkańców. Po gościnie w UG uczestnicy pojechali do wspomnianej biogazowni oraz na farmę fotowoltaiczną, by naocznie zobaczyć pracę urządzeń a po drodze wstąpili na plantację oxytree. W dalszej części dnia zwiedzili Geotermię Uniejów oraz elektrownię wodną w Skęczniewie na zbiorniku Jeziorsko.

Trzeci dzień szkolenia zaczął się wizytą w Konińskiej Spalarni Śmieci. Spalanie śmieci jest sposobem na pozbywanie się odpadów, których nie da się inaczej wykorzystać. Ciepło z procesu wykorzystywane jest do ogrzania 12 % miasta, co ogranicza zjawisko niskiej emisji. Nadmiar ciepła, na przykład latem, jest przetwarzany na energię elektryczną przekazywaną do sieci. Spalarnia odbiera odpady zmieszane z ogółem 35 gmin powiatu konińskiego i sąsiadujących. Kolejnym punktem programu była Geotermia Konińska. W lipcu 2014 roku rozpoczęły się prace związane z odwiertem geotermalnym na wyspie Pociejewo a już w listopadzie dowiercono się do pierwszej warstwy wodonośnej o temperaturze wody 62 °C na głębokości 1620 m. Ostatecznie prace zostały zakończone na głębokości 2660 m, docierając do drugiej warstwy wodonośnej o bardzo dobrych parametrach wskazujących na 97,5 °C. Badania wykazały, że woda spełnia parametry wody leczniczej. Złoże jest szansą na rozwój regionu konińskiego. W pobliżu odwiertu planuje się budowę kompleksu wypoczynkowo-leczniczego z basenami i gabinetami rehabilitacyjnymi a także park zdrojowy, tężnie, palmiarnię i centrum hotelowo konferencyjne. Budowa ciepłowni geotermalnej ograniczyłaby zjawisko niskiej emisji, co poprawiłoby jakość powietrza w mieście. Biorąc pod uwagę fakt, że region koniński to od lat znane zagłębie hutniczo-węglowe i przydałby mu się dopływ świeżego powietrza, dziwi opieszałość, z jaką do tego przedsięwzięcia podchodzą decydenci. Ta inwestycja jest szansą na powstanie wielu nowych miejsc pracy także w branży gastronomicznej i około turystycznej. Świadczą o tym przykłady świetnie prosperujących już podobnych kompleksów w innych miastach Polski. Ostatnim punktem programu była wizyta w Centrum Innowacji Technologicznych w Posadzie w gminie Kazimierz Biskupi. Firma wdraża i bada różne pomysły związane z odnawialnymi źródłami energii, ale również prowadzi działalność doradczą i edukacyjną. Uczestnikom wyjazdu zaprezentowano tam rozwiązania, które można wykorzystać w domu mieszkalnym, a które mogą znacznie wpłynąć na ograniczenie niskiej emisji, np.: pompy ciepła, kolektory słoneczne, wentylację z rekuperacją, ogniwa fotowoltaiczne i turbinę wiatrową z pionową osią obrotu.

Szkolenie było bardzo pouczające i zwróciło uwagę na ogromny potencjał rozwojowy jaki drzemie w naszym regionie w oparciu o odnawialne źródła energii. Pokazało też ile inicjatyw zaangażowanych w ochronę środowiska udało się już zrealizować. Dziękujemy za możliwość pogłebienia wiedzy organizatorom CDR w Poznaniu oraz pani Ewie Kwapich.

Czytany 1021 razy Ostatnio zmieniany 10 grudnia 2017