27 września 2018

Święto plonów w gminie Kościelec

Opracowanie: Daniela Frontczak • Zamieszczenie: Krzysztof Langiewicz
  • wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę Powiększ czcionkę
  • PDF
  • Wydrukuj
  • Email
  • Galeria
Oceń ten artykuł
(4 głosów)
Wręczenie chleba przez starostów dożynek wójtowi gminy Kościelec Wręczenie chleba przez starostów dożynek wójtowi gminy Kościelec autor - Bożena Majda

W niedzielę 26.08.2018r. w gminie Kościelec – w kościeleckim „amfiteatrze” przy ul. Różanej w Kościelcu odbyło się tegoroczne Święto Plonów. Gospodarzami tegorocznych dożynek było sołectwo Ruszków Drugi. Starostami dożynek byli – pani Jolanta Mruk oraz pan Stanisław Ługowski rolnicy ze wsi Ruszków Drugi.

Po uroczystej mszy świętej, odprawionej w intencji rolników i mieszkańców gminy Kościelec - na ręce wójta - starostowie dożynek przekazali bochen chleba upieczony z tegorocznych zbiorów. Wójt Gminy pan Dariusz Ostrowski dokonał symbolicznego podzielenia się chlebem ze wszystkimi mieszkańcami, którzy przybyli na doroczne święto plonów.

Kolejnym punktem uroczystości dożynkowych było złożenie bochnów chleba, owoców i kwiatów – na ręce gospodarza gminy - przez delegacje poszczególnych sołectw.

Tradycyjnie przeprowadzony został także konkurs wieńcy dożynkowych. Wszystkie przyniesione wieńce były wynikiem trudu i pomysłowości pań z Kół Gospodyń Wiejskich z terenu naszej gminy. Kapituła konkursu nagrodziła tylko trzy sołectwa, jednak wszystkie zasługiwały na podziw i uznanie. Wśród nagrodzonych znalazły się wieńce dożynkowe przygotowane przez Koło Gospodyń Wiejskich z Tur (pierwsze miejsce), Dobrów (drugie miejsce) oraz Dąbrowice Stare (trzecie miejsce).

Nie zabrakło tez przyśpiewek dożynkowych, w których to „obśpiewani” zostali włodarze i radni gminy oraz sołtysi.

Zaproszeni goście i mieszkańcy, którzy przybyli na dożynki mogli korzystać z poczęstunku bogato przygotowanego przez sołectwo Ruszków Drugi przy współpracy wszystkich sołectw i Kół Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Kościelec .

Ponadto na tę uroczystość przygotowane zostały występy artystyczne, na scenie wystąpił Zespół Ludowy Szadkowiacy, Ukraiński Zespół GRACJA oraz Zespół Tańca Ludowego z Kościelca.

Ponadto podziwiać można było słomiane dekoracje z balotów słomy, stawiane we wsiach z okazji święta plonów. Jest to już tradycja w naszej gminie, a ich autorzy co roku prześcigają się w pomysłach na stworzenie najciekawszej.

Po części oficjalnej uroczystości dożynkowych w godzinach późno popołudniowych, świętowanie zakończyła zabawa taneczna przy udziale zespołu muzycznego TEQUILA BAND

Czytany 410 razy Ostatnio zmieniany 27 września 2018