05 września 2019

Dożynki gminno - parafialne 2019 w gminie Bralin

Opracowanie: Stanisław Żary • Zamieszczenie: Piotr Twardowski
  • wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę Powiększ czcionkę
  • PDF
  • Wydrukuj
  • Email
  • Galeria

W dniu 31 sierpnia miały miejsce uroczystości dożynkowe w Gminie Bralin. Organizatorami tegorocznego święta plonów był sołectwo i parafia Nowa Wieś Książęca. Sobota powitała przybywających na uroczystość gości oraz mieszańców wsi piękną, słoneczną pogodą.

Było to bardzo ważne, gdyż tak oczekiwany przez rolników deszcz, który notabene spadł następnego dnia, mógłby zniweczyć pracę, którą wykonali mieszkańcy, aby tego dnia wieś wyglądała szczególnie pięknie i świątecznie. Dożynki rozpoczęła koncelebrowana, dziękczynna msza święta za zebrane tegoroczne plony z pól, łąk, ogrodów i pasiek. Po mszy.

Korowód dożynkowy prowadzony przez orkiestrę dętą i wzbogacony przystrojonymi różnorakimi pojazdami wiozącymi władze samorządowe gminy, starostów dożynkowych oraz reprezentacje poszczególnych sołectw gminy dotarł do miejsca uroczystości, gdzie ustawiono piękne wieńce dożynkowe. Korowód ruszył dalej w objazd drogami Nowej Wsi Książęcej, by następnie powrócić na miejsce uroczystości dożynkowych. Tutaj na placu za domem ludowym odbywały się dalsze oficjalne i te bardziej rozrywkowe części tegorocznych uroczystości. Obrzędu wręczania przez starostów dożynkowych na ręce Wójta gminy Piotra Hołosia chleba wypieczonego z tegorocznego zboża dokonali Starostowie dożynek rolnicy Hanna Jańska i Maciej Jański.

Następnie miało miejsce tradycyjnie dzielenie się chlebem z uczestnikami dożynek. Póżniej głos zabrał Wójt Gminy, który podziękował rolnikom za całoroczny trud włożony w uzyskanie tegorocznych zbiorów, pomimo tak niekorzystnego z powodu suszy roku. Po przemówieniu nastąpiło wręczenie nagród i wyróżnień w konkursie na najpiękniej udekorowaną posesję i za osiągnięcia w dziedzinie rolnictwa. Po tym głos zabierali zaproszeni goście: wicemarszałek województwa wielkopolskiego – Krzysztof Grabowski, członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego – Marzena Wodzińska, poseł RP – Bożena Henczyca, starosta powiatu kępińskiego Robert Kieruzal. Wystąpienia zakończył sołtys Nowej Wsi Książęcej – Adam Hełmiński, który podziękował wszystkim mieszkańcom wsi, sponsorom i instytucjom, którzy pomogli w organizacji w przygotowaniu tegorocznych dożynek. W uroczystościach dożynkowych brała też udział delegacja z zaprzyjaźnionej słowackiej gminy – Svinica. Po części oficjalnej, przy suto zastawionych potrawami i ciastem stołach wszyscy zebrani mogli obejrzeć i posłuchać występów: Zespołu Koła Emerytów AleBabki, dzieci z zespołu szkół w Nowej Wsi Książęcej, Szkoły Tańca Atut z Kępna, sygnalistów myśliwskich, orkiestry dętej z Kobierzyc oraz zespołu Skaner. W międzyczasie odbywał się pokaz tradycyjnego wyrobu masła.Można było też zapoznać się z nowoczesnymi maszynami rolniczymi prezentowanymi przez firmę ROL-MAX z Chojęcina. A wieczorem organizatorzy zaprosili wszystkich chętnych na zabawę taneczną przy muzyce zespołu Meteor.

Poniżej migawka zdjęciowa z tegorocznych dożynek.

Stanisław Żary – główny doradca WODR

Zdjęcia –UG Bralin

Czytany 300 razy Ostatnio zmieniany 10 września 2019

Galeria

{gallery}9417{/gallery}