01 sierpnia 2018

Setki wniosków suszowych w powiecie kępińskim

Opracowanie: Piotr Twardowski
  • wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę Powiększ czcionkę
  • PDF
  • Wydrukuj
  • Email
Oceń ten artykuł
(5 głosów)
Oględziny pól przez gminną komisję klęskową w miejscowości Osiny Oględziny pól przez gminną komisję klęskową w miejscowości Osiny Fot. Janusz Nowak

Susza glebowa daje się we znaki w całym regionie powiatu kępińskiego, a także na większą lub mniejszą skalę we wszystkich województwach naszego kraju, należy nadmienić iż z brakiem opadów boryka się również większa część Europy, co dodatkowo potęgują nadzwyczaj wysokie temperatury już od początku kwietnia. Skala zjawiska suszy jest ogromna, dość powiedzieć, że na terenie powiatu kępińskiego w poszczególnych gminach złożono do tej pory ponad 1630 wniosków o oszacowanie strat spowodowanych suszą: Baranów-260, Bralin-253, Kępno-418, Łęka Opatowska-150, Perzów-171, Rychtal-135, Trzcinica-245. W ostatnim artykule wartości Klimatycznego Bilansu Wodnego zostały przeze mnie przedstawione i mimo, że wartości te dla naszego powiatu nie są najgorsze, to wizualnie podczas odwiedzin pól przez komisje klęskowe na poszczególnych sołectwach sytuacja jest bardzo niekorzystna. Najbardziej ucierpiały zboża jare i ozime, rośliny strączkowe a na słabszych stanowiskach także rzepaki i kukurydza, na wielu plantacjach plony są mniejsze o ponad połowę. Dodatkowy problem pojawia się w gospodarstwach utrzymujących zwierzęta, gdzie niezbędna jest baza paszowa, pochodząca z łąk i pastwisk, które również ucierpiały z powodu braku opadów. Na chwilę obecną sytuacja hydrologiczna w naszym regionie nie ulega większej poprawie, co prawda przechodzą punktowe deszcze, ale te mają zasięg bardzo lokalny i bywa tak, że w danej miejscowości nie pada wcale, dodatkowo upalna aura potęguje parowanie wody z gleby i roślin. Wśród zapowiadanych pomocy dla rolników Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa i rozwoju wsi informuje o nadzwyczajnych działaniach, takich jak: niskoprocentowe kredyty na odtworzenie produkcji, prolongaty spłat kredytów, ulgi przy płaceniu KRUS czy podatku rolnego, jednak najbardziej oczekiwaną pomocą przez rolników jest pomoc pieniężna do każdego zgłoszonego hektara. Obecny rok nie jest incydentalny, w ostatnim dziesięcioleciu zjawisko lat suchych występuje z dużą częstotliwością i coraz bardziej dotyka rolników, należy spodziewać się, że problemy z wodą w kolejnych latach będą również nękać plantacje „pod chmurką”, a rolnicy staną przed zadaniem- w jaki sposób zatrzymać w glebie tak cenną wodę, gdyż można to regulować przez bardzo proste zabiegi agrotechniczne, a także małą retencję wodną, która jest dość kosztowna i której nadal brakuje. Przed nami pierwsze dni sierpnia i praktycznie żniwa rzepakowo-zbożowe są już zakończone, a na polach pozostaje jeszcze kukurydza i rośliny okopowe, miejmy nadzieję, że sytuacja jeśli chodzi o opady ulegnie poprawie i przynajmniej nowe zasiewy ozimin będą przebiegały w korzystniejszych warunkach atmosferycznych.

Piotr Twardowski

Zdjęcia: Janusz Nowak, Piotr Twardowski

Czytany 498 razy Ostatnio zmieniany 02 sierpnia 2018

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.