04 lipca 2018

Kolejny suchy rok

Opracowanie: Piotr Twardowski
  • wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę Powiększ czcionkę
  • PDF
  • Wydrukuj
  • Email
Oceń ten artykuł
(10 głosów)
Pogłębiająca się susza w zbożach i dalszy brak opadów Pogłębiająca się susza w zbożach i dalszy brak opadów P. Twardowski

Już od początku okresu wegetacyjnego w sezonie 2018 rolnicy, ogrodnicy i sadownicy zarówno w Wielkopolsce, jak i w prawie całej Polsce zmagają się z niedostatkiem opadów, podobnie jak miało to miejsce w 2015 roku. W wielu gminach do pracy ruszyły komisje klęskowe już w miesiącu czerwcu, obecnie we wszystkich gminach powiatu kępińskiego trwają zaawansowane prace nad sporządzaniem stosownej dokumentacji związanej z klęską, zwłaszcza, że susza na większości terytorium pogłębia się i nic nie wskazuje na rychłe i długotrwałe opady, które choć w niewielkiej części złagodziłyby posuchę.

Komisja Klęskowa. Szacunkowa ocena skutków suszy przez komisję na terenie gminy Kępno                                     Zdjęcia: J. Nowak, P.Twardowski

Poniżej umieszczona tabela z danymi z pobliskiej stacji agrometeorologicznej Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Mnichowicach obrazuje trudną sytuację, zwłaszcza w miesiącach, kiedy brak opadów przesądza o plonie roślin uprawnych.

Według danych z IMiGW w Warszawie obrazujących poziom opadów na poziomie wielolecia na przestrzeni lat (1971-2010) w miesiącach od kwietnia do czerwca powinno spaść około 150-160 mm, tymczasem mamy w analizowanym okresie 95 mm opadów nierównomiernie rozłożonych w czasie, co dotkliwie odczuły plantacje. Dodatkowo należy wspomnieć, że opady były punktowe i lokalnie sumy opadów mogły być jeszcze niższe. Na podstawie danych IUNiG prezentujących ostatni raport o stanie uwilgotnienia środowiska (KBW) – klimatyczny bilans wodny wskazuje najwyższy brak wody w okolicach Poznania i pobliskich terenach , nawet – 270 mm, w powiecie kępińskim bilans ten waha się w granicach (od – 160 mm do – 170 mm). Najmniejsze braki wody według KBW występują na wschodnich krańcach Wielkopolski (- 140 mm do – 150 mm). Klimatyczny bilans wodny to inaczej różnica pomiędzy ilością opadów na danym terenie a ubytkami wody spowodowanymi parowaniem (ewapotranspiracja). Obecnie w naszym kraju podpiętych jest około 666 stacji do Systemu Monitoringu Suszy Rolniczej IUNiG w oparciu o (KBW), od kilku lat lokalne samorządy powiatu kępińskiego zabiegają o ustawienie choćby jednej takiej stacji na terenie naszego powiatu, co zwiększy dokładność pomiarów i miarodajność oceny stanu suszy na naszym terenie.

P. Twardowski

Źródła: strony internetowe: IUNiG, IMiGW, PortalMeteo

Czytany 518 razy Ostatnio zmieniany 18 lipca 2018

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.