18 kwietnia 2018

Laureat XVII edycja konkursu Wielkopolski Rolnik Roku z gminy Blizanów

Opracowanie: Konrad Raniś
  • wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę Powiększ czcionkę
  • PDF
  • Wydrukuj
  • Email
Oceń ten artykuł
(6 głosów)

W niedzielę, 11 marca 2018 r. w Sali Ziemi na Terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbyła się uroczysta gala ogłoszenia wyników XVII edycji Konkursu Wielkopolski Rolnik Roku 2017. W uroczystości brało udział ponad 1000 osób, w tym m.in. laureaci wraz z rodzinami, przedstawiciele środowisk wiejskich oraz rolnicy z terenu całej wielkopolski. Głównym celem konkursu jest prezentacja najbardziej przedsiębiorczych rolników oraz promocja wielkopolskiego rolnictwa.

Do konkursu zgłoszonych zostało 55 gospodarstw z 23 powiatów o różnych profilach produkcji. Przedmiotem oceny były m.in. poziom produkcji i nowoczesność technologii, organizacja gospodarstw i racjonalność wyposażenia, osiągnięte efekty ekonomiczne, perspektywy rozwoju oraz estetykę obejścia. Kapituła Konkursu przeprowadziła wizytacje gospodarstw i wyłoniła 20 najlepszych rolników nominowanych do nagrody. Spośród grupy nominowanych wyłoniono 10 laureatów - najlepszych rolników województwa wielkopolskiego w 2017 r., którzy otrzymali: tytuł Wielkopolskiego Rolnika Roku 2017, statuetkę Siewcy oraz nagrodę pieniężną w wysokości 10 tys. zł. Wszyscy zwycięzcy otrzymali również listy gratulacyjne i medale 20-lecia reaktywacji samorządu rolniczego.

W gronie Laureatów znaleźli się mieszkańcy gminy Blizanów – Państwo Jolanta i Paweł Tomczyk, którzy prowadzą gospodarstwo rolne o powierzchni 65 ha w miejscowości Skrajnia w gminie Blizanów w powiecie kaliskim. Gospodarstwo zajmuje się uprawą pomidora pod osłonami, która zajmuje powierzchnię 11 ha. W nowoczesnych szklarniach wyposażonych w najnowsze technologie takie jak: komputerowe sterowanie klimatem i podlewaniem podłoża- uprawiany jest pomidor średnio-owocowy w rozmiarze B-BB. W gospodarstwie stosuje się ochronę biologiczną oraz zapytanie przez trzmiele, co wpływa na wysoką jakość pomidorów oraz rozpoznawalność na rynku krajowym i zagranicznym. Na pozostałym areale uprawiana jest pszenica i rzepak. Nowoczesny park maszynowy ułatwia i usprawnia pracę rolniczą. Państwo Tomczyk stosują wyłącznie kwalifikowany materiał siewny, który gwarantuje równomierne plonowanie i jakość uzyskiwanego plonu. W gospodarstwie stosowanie są nowoczesne technologie i rozwiązania techniczne zgodne z Kodeksem Dobrej Praktyki Rolniczej oraz wymogami UE.

W roku 2017 gospodarstwo Państwa Tomczyków zajęło pierwsze miejsce na Południową Wielkopolskę i pierwsze miejsce na Wielkopolskę w XV edycji Ogólnokrajowego Konkursu „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne” pod patronatem Prezydenta RP. Ich gospodarstwo zostało okrzyknięte najbardziej bezpiecznym w Wielkopolsce roku 2017. Dodatkowo Państwo Tomczyk posiadają certyfikat GLOBAL-GAP, który świadczy o tym, że ich produkty są najwyższej jakości i na wszystkich etapach produkcji zachowywane są wszelkie standardy.

Państwo Jolanta i Paweł Tomczyk cały czas wyrażają chęć powiększania i ulepszania swojego gospodarstwa. Już na początku tego roku zwiększyli areał z 60 na 65 ha. Ciężka praca, kolejne inwestycje i zaangażowanie całej rodziny pozwalają utrzymać silną pozycję gospodarstwa wśród producentów warzyw.

Czytany 550 razy

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.