15 maja 2017

Agroturystyka Karczma Kaliska, jako doskonały przykład świetnie rozwijającej się dodatkowej działalności

Opracowanie: Aleksandra Szymfel • Zamieszczenie: Konrad Raniś
  • wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę Powiększ czcionkę
  • PDF
  • Wydrukuj
  • Email
Oceń ten artykuł
(4 głosów)

Agroturystyka to dodatkowa działalność, powiększająca dochód w trudnej sytuacji finansowej, przed którą stanęły małe i średnie gospodarstwa rolne w dzisiejszych czasach.

Agroturystyka jest to forma wypoczynku u rolnika prowadzącego gospodarstwo rolne. Wiele osób chcąc wypocząć ucieka z wielkich miast, zgiełku, ciągłego pędu życia i pragnie wypocząć w harmonii z przyroda wspólnie z rodziną czy znajomymi. Taki zdrowy, spokojny wypoczynek na łonie natury jest potrzebny wszystkim w dzisiejszym zabieganym świecie.

Gmina Ceków Kolonia znajduje się w południowo-wschodniej części Wielkopolski, niedaleko najstarszego miasta w Polsce - Kalisza. Występują tu tereny nizinno-pagórkowane z dużą ilością lasów. Dolina rzeki Swędrni i Żabianki, w której leży nasza Gmina należy do strefy chronionego krajobrazu. Jest doskonałym miejscem, gdzie wiejski spokój łączy się z możliwością zwiedzania w niedalekiej odległości licznych atrakcji turystycznych m.in. Zamek w Gołuchowie, dworek- skansen Marii Dąbrowskiej w Russowie, najstarsze miasto Kalisz wraz z jego zabytkami historycznymi. Obecnie na terenie gminy Ceków Kolonia jest 5 gospodarstw agroturystycznych, wśród których wiodącym jest Agroturystyka Karczma Kaliska, która jest doskonałym przykładem świetnie rozwijającej się dodatkowej działalności.

Agroturystyka Karczma Kaliska znajduje się w miejscowości Szadek i prowadzona jest przez Elżbietę i Janusza Nowak wspólnie z rodziną. Historycznie gospodarstwo leży na styku różnych kultur dawnego zaboru rosyjskiego i pruskiego. To miejsce nawiązuje do tamtych czasów zrekonstruowanymi obiektami: zagroda ziemiańska, drewniane karczmy, piec chlebowy, ziemiankę, kuźnię, przejścia graniczne oraz ruska bania. Wszystkie te dodatki tworzą dla turystów niepowtarzalny klimat, który przenosi ich do dawnych czasów.

Karczma Kaliska- obiekt agroturystyczny rekomendowany przez Polską Federację Turystyki Wiejskiej „Gospodarstwa Gościnne” oferuje 20 miejsc noclegowych w 5 pokojach z łazienkami, aneksem kuchennym oraz jadalnią.

Jest również członkiem Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Wielkopolska i są w niej prowadzone imprezy festiwale oraz warsztaty kulinarne, w czasie których polecana jest kuchnia regionalna, tradycyjna i ekologiczna bazująca na starych sprawdzonych recepturach. Charakterystycznym produktem tego gospodarstwa jest oferowany kosz przetworów domowych i tradycyjnych produktów „Gościniec Kaliski”.

W bogatej ofercie Karczmy znajduje się szeroki wybór pakietów turystycznych skierowane do różnych osób lub grup zwiedzających.

Pakiet I „Karczma Kaliska na skraju imperium” jest skierowany dla grup zorganizowanych o tematyce historycznej i obejmuje 3 dniowy pobyt.

Pakiet II „Biesiada regionalna- spotkania integracyjne” skierowany również dla grup zorganizowanych o tematyce historyczno- rekreacyjnej z biesiadą bogatą w regionalna kuchnię, muzykę ludową.

Pakiet III „Promocja zdrowia- Bania Karczma Kaliska” dla mniejszych grup, którą chcą skorzystać z relaksu oraz walorów zdrowotnych gospodarstwa: sauny parowej-ruska bania, strefa relaksu- gorąca lub zimna beczka, masaże oraz regionalnej kolacji.

Od wielu lat Agroturystyka Karczma Kaliska specjalizuje się w organizacji imprez: spotkania integracyjne, biesiady regionalne, imprezy okolicznościowe, festiwale, zjazdy rodzinne, szkolenia, imprezy kulinarne oraz warsztaty rękodzielnicze. Dzięki gościnności, energiczności, zdolnością organizatorskim i kulinarnym do Pani Elżbiety i Janusza Nowak wiele osób wraca na ponowny wypoczynek.

Połączenie predyspozycji osobowościowych, zasobów finansowych powiązanych z dofinansowaniem unijnym i pracowitości oraz dobrych pomysłów na zapewnienie atrakcyjnego wypoczynku np. miejscowej historii, tradycyjnej regionalnej kuchni, walorów zdrowotnych wraz z dobrą zabawą tworzy bogatą ofertę dla odwiedzających ich turystów.

Czytany 464 razy Ostatnio zmieniany 15 maja 2017