14 lutego 2019

Sprawozdanie ze szkolenia w gminie Kamieniec.

Opracowanie: Łukasz Kuleczka
  • wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę Powiększ czcionkę
  • PDF
  • Wydrukuj
  • Email
  • Galeria
Oceń ten artykuł
(4 głosów)
Prowadzący szkolenie Łukasz Kuleczka Prowadzący szkolenie Łukasz Kuleczka Damian Kostański

W dniu 07 lutego 2019 r. w restauracji „Prowincja” w Plastowie na terenie gminy Kamieniec w powiecie grodziskim, odbyło się szkolenie dla rolników obejmujące zagadnienie „zasady integrowanej ochrony roślin rolniczych - postęp biologiczny i technologiczny produkcji rolniczej oraz poprawa konkurencyjności gospodarstw rolnych”. Zadaniem priorytetowym tego spotkania było promowanie postępu biologicznego i technologicznego produkcji rolniczej oraz zwiększenie efektywności gospodarstw rolnych.

Prowadzącym to spotkanie był doradca WODR w Poznaniu Łukasz Kuleczka, który szczególną uwagę poświęcił praktycznym aspektom ochrony roślin. Zwrócono uwagę nie tylko na korzyści wynikające z zasad profilaktycznych takich jak stosowania kwalifikowanego materiału siewnego, lecz także szczegółowo omówiono pozostałe metody ochrony roślin, m.in. metody mechaniczne i chemiczne. To właśnie tym ostatnim jako stosowanym najczęściej i mającym największy wpływ na środowisko poświęcono znaczącą część spotkania. Doradca, który jest absolwentem kierunku „rolnictwo” na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu swoją wiedzę z zakresu możliwości stosowania ograniczonych dawek pestycydów przekazał zgromadzonym uczestnikom. Całość została podparta propozycjami konkretnych rozwiązań. Dużą uwagę rolników przykuła kwestia ochrony fungicydowej. Prowadzący przypomniał oraz objaśnił objawy najważniejszych i najczęściej występujących chorób grzybowych atakujących zboża. Omówiono również sposoby mieszania poszczególnych agrochemikaliów, ochronę herbicydową ograniczającą koszt zabiegu chwastobójczego na plantacjach buraków cukrowych oraz stosowanie regulatorów wzrostu.

Na szkoleniu obecny był również koordynator Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego nr 2 w powiecie grodziskim Pan Damian Kostański, który opowiedział o sprawach bieżących w rolnictwie. Sytuacja producentów trzody chlewnej oraz zawirowania na rynku bydła mięsnego, a także  zmiany w przepisach dotyczące dyrektywy azotanowej jakie nastąpiły w ostatnich miesiącach wywołały burzliwą dyskusję wśród uczestników.

Dyrektywa azotanowa jest tematem zawiłym, dlatego w powiecie grodziskim planowany jest cykl spotkań z rolnikami w każdej z gmin. Zainteresowanych rolników prosimy o kontakt z biurem powiatowym w Grodzisku Wielkopolskim.

 

Łukasz Kuleczka          

Czytany 449 razy Ostatnio zmieniany 14 lutego 2019

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.