18 kwietnia 2019

Przygotowania wielkanocne, czyli tradycja w naszych domach

Opracowanie: Anna Zamysłowska • Zamieszczenie: Agnieszka Kosiak
  • wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę Powiększ czcionkę
  • PDF
  • Wydrukuj
  • Email
  • Galeria

 

Wielkanoc jest to czas Zmartwychwstania Pańskiego. Jest to jedno z najważniejszych świąt chrześcijańskich. Wierni podczas 40 dniowego postu przygotowują się na przyjście Jezusa Chrystusa, poszcząc i wspominając Jego mękę na krzyżu.

Święta Wielkanocne, są to święta ruchome, które przypadają w okresie od 22 marca do 25 kwietnia. Wynika to ustaleń podjętych na Soborze Nicejskim w 325 roku. Podczas, których zdecydowano, że świętą te będą przypadały w pierwszą niedzielę po pierwszej pełni księżyca, występującej po równonocy wiosennej. Czas ten był powiązany z Żydowskim Świętem Paschy.

Tradycje związane z Świętami Wielkanocnymi nie są jednakowe w całej Polsce, część zwyczajów znana i praktykowana jest tylko w samym centrum Wielkopolski, należą do nich:

Boże Rany – jest to zwyczaj już raczej zapomniany, przypominający biczowanie Jezusa. w Wielki Piątek najstarszy z domowników (rodzic) uderza symbolicznie gałązkami bazi swoje dzieci oraz pozostałych domowników

Honorowa warta przy grobie – jest to jedna z zachowanych do dzisiaj tradycji, związanych z czuwaniem przy grobie pańskim w kościele. Honorową Warte strażacy rozpoczynają już w Wielki Piątek a kończę w Wielką Niedzielę po mszy rezurekcyjnej.

Żandary – jest to barwny korowód poprzebieranych mieszkańców wsi w chłopa, babę, niedźwiedzia, kominiarza, grajka, księdza, policjanta na koniu. Orszak ten wyrusza po porannej świątecznej mszy w Poniedziałek Wielkanocny. Przebierańcy chodzą do domów z świątecznymi życzeniami otrzymując w zamian od mieszańców drobne upominki  w postaci (ciasta, wędlin czy jajka).

Pisanki – jaja są symbolem odradzającego się życia. w Wielkopolsce znane są kraszanki, czyli jaja barwione na jeden kolor. Barwienie odbywa się z wykorzystaniem naturalnych barwników, do których należały łupiny cebuli nadające kolor brązowy, jak również liście młodej pokrzywy/pędy młodego żyta barwiące skorupę jaja na kolor zielony czy sok z buraka nadający kolor ciemno-czerwony.

Wielkanoc w każdym polskim domu to przede wszystkim przeżycie duchowe, ale nie tylko to również wydarzenie kulinarne. Co roku dokładamy wszelkich starań, aby nasze Święta Wielkiej Nocy były wyjątkowe i smakowite. Do tradycyjnych wielkopolskich potraw Wielkanocnych zaliczamy przede wszystkim:

Żurek wielkopolski – wyróżnia się spośród pozostałych żurków wyjątkowym smakiem i aromatem, który zawdzięcza przyprawą tj. liść laurowy oraz ziele angielskie, jak również dodatek ziemniaków,

Szynka z rondla – jest to świąteczna gotowana szynka, z dodatkiem cebuli, jabłek oraz miodu, posiadającą niezwykły słodkawy smak,

Baba drożdżowa z bakaliami – jest wzorem kuchni wielkopolskiej,

Mazurki – przyrządzane są już bardzo rzadko z uwagi na pracochłonne przyrządzanie masy kajmakowej wg tradycji.

Wielkanocny stół jest zatem zastawiony obficie i różnorodnie. Tradycyjnie śniadanie wielkanocne rozpoczynana się dzieleniem gotowanym jajkiem. Wśród pozostałych potraw występujących na stole możemy zobaczyć: białą parzoną kiełbasę, szynkę, gotowane jajko, przeróżne wypieki ciast, bab i mazurków, galart, baranek z masła, przeróżne potrawy mięsne, sałatki, chleb.

Czytany 529 razy Ostatnio zmieniany 18 kwietnia 2019