08 lutego 2018

"Wspólnie dla wielkopolskiej wsi" w powiecie gnieźnieńskim

Opracowanie: Zbigniew Bręklewicz • Zamieszczenie: Mirosława Suchorska
  • wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę Powiększ czcionkę
  • PDF
  • Wydrukuj
  • Email
  • Galeria
Oceń ten artykuł
(3 głosów)
Wspólnie dla wielkopolskiej wsi Wspólnie dla wielkopolskiej wsi M.Suchorska

           We wtorkowe przedpołudnie w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego w Gnieźnie odbyła się kolejna konferencja pod hasłem "Wspólnie dla wielkopolskiej wsi".
W organizację spotkania, które zostało objęte patronatem Wojewody Wielkopolskiego włączyli się przedstawiciele Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, Głównego Inspektoratu Weterynarii, Państwowej Straży Pożarnej oraz Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

            Reprezentanci wymienionych instytucji omówili kolejno następujące zagadnienia: planowane do uruchomienia działania PROW 2014 - 2020; priorytety działalności WODR; zmiany w obrębie świadczeń i ubezpieczeń społecznych rolników, działalność prewencyjna i rehabilitacyjna KRUS; zasady gospodarowania nieruchomościami rolnymi Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa w 2018 roku, działania KOWR dotyczące rynków rolnych, promocji produktów rolnych i żywnościowych; aktualna sytuacja dot. afrykańskiego pomoru świń i choroby guzowatej skóry bydła, rolniczy handel detaliczny; bezpieczeństwo pożarowe na obszarach wiejskich oraz działalność Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa dla rolnictwa.

            Wśród zaproszonych gości obecni byli również przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Gnieźnie,  lokalnego samorządu , Wielkopolskiej Izby Rolniczej oraz rolniczych związków zawodowych .

            Spotkanie zostało zorganizowane przede wszystkim z myślą o mieszkańcach wsi i obszarów wiejskich z terenu powiatu gnieźnieńskiego, a jego celem było przybliżenie bieżącej tematyki rolniczej w kontekście zmian w przepisach, które wchodzą w życie w 2018 roku oraz  bieżącej sytuacji na rynku rolniczym.

            Po zakończonych prelekcjach, przybyli bardzo licznie przedstawiciele środowisk wiejskich – ponad 170 osób -  mieli możliwość zadawania pytań i konsultacji z ekspertami instytucji organizujących konferencję; była to doskonała okazja do zdobycia rzetelnej informacji przydatnej do prowadzenia gospodarstwa rolnego oraz działalności na obszarach wiejskich w jednym miejscu, bez konieczności odwiedzania różnych instytucji.

Czytany 887 razy