29 sierpnia 2018

Dożynki w gminie Wieleń

Opracowanie: Klaudia Trafas • Zamieszczenie: Paweł Kopaniarz
  • wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę Powiększ czcionkę
  • PDF
  • Wydrukuj
  • Email
  • Galeria
Oceń ten artykuł
(6 głosów)

Święto Plonów inaczej potocznie zwane Dożynkami, było i jest dla chrześcijan okazją do dziękczynienia za szczęśliwe zakończenie żniw i wszelkich prac polowych. Są one wyrazem arcytrudnej pracy rolników, którzy w tym roku, zwłaszcza  na terenie gminy Wieleń byli dotknięci skutkami długotrwałej suszy.

Dnia 26.08.2018 roku odbyły się tegoroczne Dożynki gminne Herburtowo-Marianowo. Mimo, iż było to debiutanckie święto w obu miejscowościach to dzięki zaangażowaniu mieszkańców, jak i lokalnych władz poradziły sobie znakomicie.

Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 13:00 Mszą Świętą w kościele pod wezwaniem Matki Boskiej Siewnej w Herburtowie. Wzniosłości i świątecznego charakteru nadał im udział chóru „Harmonia” oraz Orkiestry Dętej, które to cieszyły zarówno uszy, jak i oczy pięknem odświętnych stroi. Po przemarszu korowodu na plac w Marianowie nastąpiło oficjalne otwarcie Dożynek i uroczyste powitanie gości. Po bardzo serdecznych przemowach zarówno Pani Burmistrz jak i pozostałych zaproszonych gości rozpoczął się niezwykły obrzęd dożynkowy w wykonaniu zespołu Rożanie z Wiejskiego Domu Kultury w Rosku. Chłopcy i dziewczęta wirowali w kolorowych strojach na scenie oraz placu w rytm krakowiaka, jak również oberka porywając do tańca dostojnych gości. Świetny kontakt artystów z publicznością sprawił, iż dla wielu będzie to niezapomniany dzień. Zewsząd docierały serdeczne uśmiechy, wesoła muzyka i kuszące zapachy ze straganów i straganików. Pyszne ciasta, rozgrzewające nalewki, aromatyczna kiełbasa to jedne z licznych smakołyków oferowanych przez tutejszych mieszkańców. Atrakcji dla dzieci również nie trzeba było daleko szukać: skakanie na dmuchanych zamkach, zabawa w poszukiwanie złota czy wyścig, kto dłużej utrzyma się na grzbiecie sztucznego byka zadowoliły nawet najbardziej wymagających mniejszych i większych odkrywców. Słodki zapach waty cukrowej towarzyszył występom naszych najmłodszych uczestników z Gminnego Przedszkola w Wieleniu, którzy jako nasi lokalni patrioci zaprezentowali tańce ludowe. „Guleckie Szprychy” z Gulcza również uświetniły Dożynki swoim znakomitym występem.
Gdy już przybyli goście oraz mieszkańcy zapełnili brzuchy dobrociami, a głowy kolorami i muzyką, członkowie komisji przystąpili do oceny tradycyjnych wieńców. Komisja składała się m.in. pracowników Urzędu Miasta Wieleń, Radnego czy pracownika Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego. Rękodzieła zachwycały dbałością o szczegóły, precyzją wykonania oraz tradycyjnym charakterem. Nagrody przyznawane były również dla zwycięzców konkursu „Piękna wieś dziełem jej mieszkańców” oraz w konkursie na „Najsmaczniejszy placek drożdżowy”.

Nie zabrakło również koncertu gwiazdy muzyki disco oraz gwiazd dożynek gminnych Śląskie Szlagiery, a następnie zabawy tanecznej trwającej do białego rana.

Czytany 884 razy Ostatnio zmieniany 30 sierpnia 2018