27 listopada 2015

Skutki długotrwałej suszy

Opracowanie: Czesław Nowakowski
  • wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę Powiększ czcionkę
  • PDF
  • Wydrukuj
  • Email

 

W wyniku długotrwałej suszy rolnicy w gminie Wieleń ponieśli znaczne straty w uprawach rolniczych. Pierwsze oznaki suszy pojawiły się w miesiącu kwietniu ( brak wody w rowach melioracyjnych, brak wilgoci w zbożach ozimych na słabych glebach, słabe wschody zbóż jarych). Z miesiąca na miesiąc, ze wzglądu na brak opadów deszczu, susza nasilała się coraz bardziej. Największe objawy uwidoczniły się w miesiącu lipcu. Niekorzystne warunki  w rolnictwie trwały do września.

Gmina Wieleń skierowała pismo do Wojewody wielkopolskiego w sprawie uznania klęski spowodowanej długotrwałą suszą. Komisja gminna powołana przez wojewodę w dniu 9 sierpnia przystąpiła do szacowania szkód . Największe nasilenie składania wniosków przez rolników było po ogłoszeniu możliwości otrzymania odszkodowania . Do 30 września można było składać wnioski o wyszacowanie strat. Termin składania wniosków o wypłatę odszkodowania do ARiMR kończył się również 30 września. W związku z tym zrobiło się duże zamieszanie i utrudnienie dla komisji szacującej szkody.

Komisja rozpatrzyła 230 złożonych wniosków, szacowanie szkód dotyczyło 5.110,90 ha upraw rolnych , gdzie wielkość strat wyniosła  kwotę 8.304,600 zł.

Część gospodarstw (tj. ca 20%) nie przekroczyło 30 % poniesionych strat w gospodarstwie, czego skutkiem było nie otrzymanie odszkodowania ( przyczyną było w większości zbyt późne złożenie wniosku, gdzie nie można było już oszacować np.: zbóż).

Część rolników dotkniętych stratami w wyniku długotrwałej suszy w ogóle nie złożyła wniosku.

Straty poniesione w zbiorach z produkcji  roślinnej przełożą się na zmniejszenie dochodu w gospodarstwach rolnych. Uzyskane odszkodowania zrekompensują tylko w części poniesione straty. Część rolników zdecydowała się jeszcze na skorzystanie z kredytu klęskowego.

 

Czesław Nowakowski- dorada w Gminie Wieleń

ZD w powiecie czarnkowsko-trzcianeckim

Czytany 1089 razy

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.