24 listopada 2015

Czy zmiany w prawie łowieckim dotyczące szacowania szkód zadowolą rolników ?

Opracowanie: Czesław Nowakowski
  • wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę Powiększ czcionkę
  • PDF
  • Wydrukuj
  • Email

  Najbardziej rolnicy byli zadowoleni z szacowania szkód wyrządzonych przez zwierzynę leśną, w okresie kiedy szacowania były dokonywane przez nadleśnictwa , które dysponowały większymi środkami pieniężnymi przeznaczanymi na ten cel. Dbano bardziej o dokarmianie zwierząt w lesie, było więcej poletek zaporowych w celu dodatkowego dokarmiania zwierząt.

  Sytuacja szacowania szkód pogorszyła się, kiedy państwo zrezygnowało z finansowania  za wyrządzone szkody w uprawach rolnych. Wówczas tworzyły się Koła Łowieckie gdzie fundusze tworzone były ze składek członkowskich, za odstrzeloną zwierzynę i od tzw. Dewizowców.  Szacując szkody nieuczciwie, krzywdzono w ten sposób rolników.

   Od tego czasu są ciągłe roszczenia ze strony rolników . Rzetelność szacowania szkód uzależniana jest od kondycji finansowej Koła Łowieckiego. Istnieją Koła Łowieckie , które dobrze się gospodarują, posiadają poletka, dokarmiają w okresie zimowym zwierzynę, korzystają z dopłat obszarowych i programów rolno-środowiskowych, współpracują z rolnikami. Wpływa to na lepszą kondycję finansową Koła Łowieckiego.

   Przez szereg lat rolnicy domagają się szacowania szkód przez niezależną komisję, gdzie ciężko jest ten temat przeforsować.

 Po wieloletnich bojach pojawił się projekt o dofinansowaniu do Kół Łowieckich od Skarbu Państwa w wysokości 50% na rzecz odszkodowań wyrządzonych przez zwierzynę leśną, gdzie warunkiem będzie zrealizowanie wykonania planu odstrzałów powyżej 80%. Mówi się też o możliwości tworzenia się firm ubezpieczeniowych przystosowanych jako jednostka niezależna do szacowania szkód . Tylko kto będzie za to ponosić koszty.

Jako pracownik służby rolnej później doradca rolny, uczestniczę w szacowaniu szkód od 40 lat. Największy wpływ na wynik oszacowanej szkody był w okresie kiedy płatnikiem było Nadleśnictwo.

W komisji mediacyjnej różnie bywa, jak już wspomniałem zależy to od kondycji finansowej Koła Łowieckiego i rzetelnego podejścia do sprawy.

  Zatem należy poczekać  na nowelizację przepisów w prawie łowieckim.

 

 

                                         Czesław Nowakowski- doradca w Gminie Wieleń

Czytany 740 razy

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.