Email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

W dniu 02.10.2019 w sali wiejskiej w Otorowie odbędzie  się szkolenie z udziałem ARiMR. Na spotkaniu poruszane będą następujące tematy: Susza- zapobieganie i niwelowanie skutków, Inwestycje w nawodnienia w ramach Modernizacji gospodarstw rolnych, Zaliczki płatności bezpośrednich  w roku 2019.

 

 

W Szamotułach w dniach 21-25 sierpnia odbył się po raz 9 - ty plener rzeźbiarski, w którym udział wzięli artyści z całej Polski: Mirosław Czeladka (Bolesławiec), Janusz Błażejewski (Krzywna), Piotr Staszak (Brudzewo), Bogusław Migiel (Sławno) , Zenon Stańko (Rybnik), Krzysztof Wiza (Piła), Eugeniusz Tacik (Binino) i jedyna kobieta w zespole Anna Zielińska z Zakopanego.

W tym roku rzeźby zostały stworzone dla wsi:  Żalewo - ławka prezentująca postaci Jasia i Małgosi , Emilianowo - rzeźba dwóch saren , Lipnica -   rzeźba  sowy, Kąsinowo - ławka z postacią piłkarza, Jastrowo - wzbogaciła się o pracę użytkową w postaci ławki., Baborówko - rzeźba starej kobiety w stroju ludowym  , Lulinek - artystyczna sarna i Piaskowo - drewniana figura prezentująca kobietę niosącą wodę.

Mieszkańcy wsi i nie tylko zareagowali entuzjastycznie na tę inicjatywę. Rzeźby stanowią wizytówkę miasta i gminy Szamotuły

W Sali Sesyjnej Urzędu Miasta i Gminy Szamotuły w dniu 21.03.2019 odbyło się spotkanie informacyjne dla rolników i mieszkańców obszarów wiejskich „Wspólnie dla wielkopolskiej wsi” pod honorowym patronatem Wojewody wielkopolskiego Zbigniewa Hoffmanna.

Konferencję prowadził kierownik Biura Powiatowego ARiMR Pan Sławomir Hazak. Przywitał i przedstawił on pracowników instytucji biorących udział w spotkaniu.

Przedstawiciel  ARIMR  zaprezentował  nowy Portal IRZplus, jego funkcjonalność i wynikające  korzyści dla rolników posiadających zwierzęta. Omówił dane statystyczne dotyczące wniosków złożonych na różne programy unijne, a także na materiał siewny za rok 2018.

Zastępca Dyrektora Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego Wiesława Witaszak przedstawiła zmiany organizacyjne jakie zaszły od 01.01.2019 w WODR. Natomiast kierownik rejonu P2 Sielinko Damian Tomikowski  przedstawił zagadnienia dotyczące transferu  wiedzy, dyrektywy azotanowej i aplikacji EPSU.

Kierownik Placówki Terenowej  Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Pani Grażyna Nowakowska omówiła zmiany jakie zaszły w ubezpieczeniach społecznych rolników.

Krajowy Ośrodek  Wsparcia Rolnictwa reprezentował  Pan Andrzej Ratajczyk, wspomniał o ideach, zadaniach  i strategii działania KOWR i ważności promowania produktów z certyfikatami jakości.

Przedstawiciel Powiatowego Lekarza Weterynarii omówił tematy  dotyczące  bioasekuracji, AZF i Rolniczego Handlu Detalicznego.

Przemysław Chojan przedstawiciel Powiatowej Komendy Straży Pożarnej w Szamotułach mówił o bezpieczeństwie podczas żniw i o bezpiecznym składowaniu płodów rolnych.

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa reprezentowała kierownik Oddziału w Szamotułach Pani Małgorzata Kasprowicz, omówiła działania na rzecz bezpieczeństwa żywności, ludzi, zwierząt i środowiska.

W trakcie spotkania zainteresowani rolnicy mogli zasięgnąć   bliższych  i bardziej szczegółowych informacji korzystając  ze stoisk instytucji biorących udział w spotkaniu.

Największe zainteresowanie rolników wzbudził temat  afrykańskiego pomoru świń oraz bardzo restrykcyjnych  zasad  bioasekuracji w gospodarstwach rolnych.

W dniach 24-25 listopada 2018 r. w Koźlu odbędą się Mistrzostwa Polski Psich Zaprzęgów. Jest to jedna z najciekawszych imprez sportowych, podczas której spotykają się zawodnicy z całej Polski wraz ze swoimi psami.

W Szczuczynie – gmina Szamotuły, w dniu 05.09.2018r. odbyły się  „Dni Kukurydzy” zorganizowane przez: KWS Polska Sp. z o. o., KWS Zboża, ATR Agrohandel Sp. z o. o. oraz Sławomira i Ireneusza Stachowiaków.

Program spotkania wywołał ogromne zainteresowanie rolników, bowiem prelegenci przedstawili swoje tematy w sposób dostępny i wyczerpujący  i chętnie odpowiadali na zadawane pytania.

Doktor Adam Majewski przedstawił temat: „Reakcja odmian na stres wywołany suszą i wysokimi temperaturami” , a więc temat bardzo na czasie z uwagi na panującą w Polsce suszę.

Romana Kwapisz mówiła o: „ Wyznaczaniu terminu zbioru kukurydzy na kiszonkę w ekstremalnych warunkach pogodowych”, temat ten także wywołał spore zainteresowanie z praktycznego punktu widzenia rolników, natomiast Janusz Narożny poruszył problem „ Zwalczania omacnicy”.

Rafał Prętkowski  omówił ofertę odmianową zbóż, a Olgierd Strojny przedstawiał ofertę handlową ATR Agrohandel.

W dniu 01.02.2018r w sali sesyjnej Urzędu Miasta i Gminy w Szamotułach pod patronatem Wojewody Wielkopolskiego odbyła się konferencja: „Wspólnie dla Wielkopolskiej Wsi” .

W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele instytucji związanych z rolnictwem: Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin, Głównego Inspektoratu Weterynarii, oraz Państwowej Straży Pożarnej.

W swoich wystąpieniach przedstawili priorytety swojej działalności, poruszyli najbardziej aktualne zagadnienia dotyczące  tematyki rolniczej;

- planowanych działań PROW 2014-2020

- zasad gospodarowania nieruchomościami rolnymi Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa w 2018 roku,

- aktualnej sytuacja  afrykańskiego pomoru świń i choroby guzowatej skóry bydła

- Rolniczego Handlu  Detalicznego

- bezpieczeństwa  pożarowego  na obszarach wiejskich

- promocji produktów .

Po zakończonym spotkaniu zainteresowani rolnicy mogli zasięgnąć specjalistycznej i fachowej wiedzy od przedstawicieli  poszczególnych instytucji.

Do wykonania bombki potrzebujemy: sznurek lub włóczkę może być też wełna np.: ze starego swetra, balony, pędzelek, klej typu  Wikol, brokat lub farba w sprayu, nożyczki, miseczka i rękawiczki do ochrony rąk przed klejem.

Zaczynamy od nadmuchania baloników do wielkości jakiej potrzebujemy, aby udekorować choinkę, czy może jakiś stroik. Owijamy balonik sznurkiem. Przygotowujemy klej w miseczce z odrobiną wody ( możemy dodać brokat). Balonik „malujemy” przygotowanym klejem i zostawiamy do wyschnięcia. Gdy sznurek wyschnie, przebijamy balonik i wyciągamy go delikatnie ze środka bombki.

Gdy nie używamy brokatu  możemy pomalować bombkę na taki kolor jak chcemy np. przy użyciu sprayu . W ten sposób otrzymujemy piękną ręcznie robioną bombkę, która przystroi naszą choinkę w niepowtarzalny sposób.

09 października 2017

Święto Pyry

W Szczepankowie, już po raz czwarty odbyło się  „Święto Pyry”. Impreza miała miejsce w dniu 01.10.2017. na boisku szkolnym w Szczepankowie w  gminie Ostroróg. Spotkali się na niej amatorzy  ziemniaków jak  i dań z nich przygotowanych. Uczestnicy mogli zdegustować  potrawy  przygotowanych przez mieszkańców. Były to:

-kluchy z pyrów z boczkiem i kapustą,

-zupa szczawiowa,

-zupa ziemniaczana,

-plyndze,

-pyry z gzikiem.

Dla najmłodszych zorganizowano szereg atrakcji i konkursów: rzut ziemniakiem do kosza, slalom z ziemniakami, skoki w workach, oraz  konkurs na postacie z ziemniaków. Dzieci, które brały udział w zabawie otrzymały upominki.

Przy  okazji tego święta utworzono  „kącik wspomnień” z lat ubiegłych, a także zaprezentowano mieszkańców Szczepankowa na starej fotografii.

W Urzędzie Miasta i Gminy Szamotuły  w dniu 08.02.2017. miało miejsce spotkanie poświęcone  przybliżeniu tematów aktualnych w rolnictwie dla rolników i mieszkańców wsi. Odbyło się ono w ramach cyklu spotkań „Wspólnie dla wielkopolskiej wsi” pod patronatem Wojewody Wielkopolskiego. Wykładowcami byli przedstawiciele  instytucji działających na rzecz rolnictwa: Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji rolnictwa, Wielkopolskiego Ośrodki Doradztwa Rolniczego, Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Agencji rynku Rolnego, Agencji Nieruchomości Rolnych i Wielkopolskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii. W trakcie szkolenia poruszane były miedzy innymi tematy związane z: PROW  2014-2020, dopłatami do materiału siewnego, zmianami w obszarze świadczeń społecznych rolników, sytuacją dotyczącą afrykańskiego pomoru świń i ptasiej grypy.

Uczestnicy mieli możliwość bezpośredniego kontaktu i zadawania pytań  przedstawicielom wymienionych instytucji.