Email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Tradycją stały się spotkania rolników organizowanych pod patronatem Wojewody Wielkopolskiego – p.n. WSPÓLNIE DLA WIELKOPOLSKIEJ WSI. Głównym organizatorem spotkań jest Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, przy współudziale Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, Wielkopolskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii, Komendy Wojewódzkiej Straży Pożarnej, Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa oraz Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego. Nadrzędnym celem spotkań, skierowanych głównie do rolników, jest przekazanie wiedzy na tematy najbardziej aktualne w rolnictwie.

Na terenie powiatu tureckiego takie spotkanie odbyło się 5 marca w Zespole Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Praktycznego w Kaczkach Średnich. Na spotkanie przybyło ponad 100 rolników z terenu powiatu, a także uczniowie szkoły rolniczej. Obecni byli również przedstawiciele władz samorządowych z terenu powiatu, a wśród zaproszonych gości był m.in. Poseł z powiatu tureckiego Pan Ryszard Bartosik.

Spotkanie prowadził kierownik biura powiatowego ARiMR w Turku Pan Jan Smak, a następnie swoje wystąpienia mieli Dyrektorzy wszystkich instytucji organizujących spotkanie oraz gospodarz miejsca spotkania - Dyrektor szkoły rolniczej.

Pan Poseł Ryszard Bartosik w swoim wystąpieniu przybliżył rolnikom realizowane projekty rządowe dotyczące rolnictwa i rozwoju wsi. Pani Dyrektor Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego poinformowała o zmianach organizacyjnych w Ośrodku oraz o wprowadzanych innowacyjnych projektach dla rolnictwa i bieżącej działalności Ośrodka, a także o terminach organizowanych imprez i targów.

Powiatowy lekarz weterynarii przedstawił aktualną sytuację dotyczącą afrykańskiego pomoru świń, a Komendant Powiatowy Straży Pożarnej omówił zagrożenia pożarowe na obszarach wiejskich. Pani Kierownik Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Turku zachęcała do wymiany materiału siewnego i omówiła program kontroli jakości żywności. Uczestniczący w spotkaniu Dyrektor Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego zachęcał do bezpiecznego organizowania prac w gospodarstwie i przestrzegania przepisów BHP.

W trakcie trwania spotkania rolnicy mieli możliwość bezpośredniego kontaktu z przedstawicielami instytucji przybyłych na spotkanie, którzy na swoich stoiskach udzielali odpowiedzi na zadawane pytania oraz oferowali swoje wydawnictwa i broszury.

Agroturystyka to szeroki zakres usług i zajęć bazujących na charakterystycznych dla wsi wartościach, które rolnicy prowadzą i sprzedają turystom w celu zaspokojenia ich potrzeb w zakresie rekreacji i spędzania wolnego czasu. Oferta usług agroturystycznych skierowana jest głównie do mieszkańców dużych miast, którzy poszukują spokoju, ciszy, zwolnienia tempa życia przy równoczesnym wzroście aktywności ruchowej, kontaktów międzyludzkich opartych na życzliwości i więzach rodzinnych. Wypoczynek na wsi może być też połączony z uczestnictwem w codziennym życiu i zajęciach jej mieszkańców, korzystania z produktów żywnościowych gospodarstwa rolnego, a także świadczonych w nim usług.

Taka forma wypoczynku funkcjonuje również na terenie powiatu tureckiego. Corocznie, w październiku, doradcy przeprowadzają liczenie gospodarstw agroturystycznych i obiektów turystyki wiejskiej. Obecnie w powiecie działa 16 gospodarstw, w tym 3 to obiekty turystyki wiejskiej znajdujące się na obszarach wiejskich, ale nie związane z gospodarstwem rolnym. Pozostałe 13, to gospodarstwa, w których miejsca noclegowe znajdują się w budynkach w czynnych gospodarstwach rolnych. W 2018 roku na terenie powiatu zarejestrowano nowoutworzone gospodarstwo agroturystyczne w gminie Władysławów. Łącznie w gospodarstwach, na powiecie tureckim, turyści mają do dyspozycji 129 miejsc noclegowych, w tym 111 miejsc w gospodarstwach agroturystycznych, a 18 miejsc w obiektach turystyki wiejskiej.

A oto wykaz adresowy obecnie działających gospodarstw, na poszczególnych gminach powiatu tureckiego:

Gmina Dobra:

Alina i Sylwester Janik – Eko-agroturystyka „Bliżej Natury”, 62-730 Dobra, Dąbrowa 13, tel. 63 2799230; 505264707 – 15 miejsc noclegowych w czynnym gospodarstwie rolnym

Ewa Kaszczyk-Zajbert i Tomasz Zajbert – „AgroLOLEK”, 62-730 Dobra, Ugory 27, tel. 609509171 – 15 miejsc noclegowych w czynnym gospodarstwie rolnym

Gmina Tuliszków:

Ewa i Jerzy Klejna – „MALWA”, 62-740 Tuliszków, Tarnowa 116, tel. 503039965 – 8 miejsc noclegowych

Sławomir i Iwona Marciniak – „JAŚMIN”, 62-740 Tuliszków, Tarnowa 115, tel. 506333307; 515511058 – 12 miejsc noclegowych w czynnym gospodarstwie rolnym

Gmina Przykona:

Maria Pawlak – „U PAWLAKÓW”, 62-731 Przykona, Bądków Drugi 5, tel. 607550010 – 6 miejsc noclegowych w czynnym gospodarstwie rolnym

Gmina Władysławów

Martyna Zając-Andrzejewska, Robert Andrzejewski – „WIGWAM RUSSOCICE”, 62-710 Władysławów, Russocice 125, tel. 695755771 – 4 miejsca noclegowe

Anna i Piotr Kujawa – Gospodarstwo Agroturystyczne KUCYK, 62-710 Władysławów, Skarbki 22, tel. 603321047 – brak miejsc noclegowych

Barbara Straszewska – 62-710 Władysławów, Międzylesie 1, tel. 512149640 – 4 miejsca noclegowe w czynnym gospodarstwie rolnym

Gospodarstwo Agroturystyczne Konik Polski – 62-710 Władysławów, Mariantów 4, tel. 665246709 – brak miejsc noclegowych

Gmina Kawęczyn

Katarzyna i Andrzej Majewscy –Stadnina Koni Huculskich „SKARBIEC”, 62-704 Kawęczyn, Młodzianów 26, tel. 691712961 – 4 miejsca noclegowe w czynnym gospodarstwie rolnym

Jadwiga Jaśkiewicz – 62-704 Kawęczyn, Żdżary 24, tel. 63 2886136 – 11 miejsc noclegowych w czynnym gospodarstwie rolnym

Gmina Turek

Krystyna Filipiak – „NAD RZECZKĄ”, 62-700 Turek, Kowale Księże 13, tel. 723517013 – 6 miejsc noclegowych w czynnym gospodarstwie rolnym

Gmina Brudzew

Agnieszka Galoch – 62-720 Brudzew, Bogdałów 28, tel. 601166882 – 20 miejsc noclegowych w czynnym gospodarstwie rolnym

Sylwia Robaszkiewicz – 62-720 Brudzew, Olimpia 15, tel. 695585677 – 12 miejsc noclegowych w czynnym gospodarstwie rolnym

Gmina Malanów

Magdalena Adamek – „DĘBOWE ZACISZE”, 62-709 Malanów, Zygmuntówek 8, tel. 695945092; 603079783 – 6 miejsc noclegowych

Agnieszka Laksander – 62-709 Malanów, Czachulec Stary 6, tel. 667422828 - 6 miejsc noclegowych w czynnym gospodarstwie rolnym

Właściciele wymienionych obiektów serdecznie zapraszają do odwiedzenia ich gospodarstw i skorzystania oferty.

Na terenie województwa wielkopolskiego trwa cykl spotkań organizowanych pod patronatem Wojewody Wielkopolskiego – WSPÓLNIE DLA WIELKOPOLSKIEJ WSI. Organizatorami spotkań są instytucje działające na rzecz rolnictwa m.in. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, Wielkopolski Wojewódzki Lekarz Weterynarii, Komenda Województwa Straży Pożarnej oraz Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Nadrzędnym celem spotkań, skierowanych głównie do rolników, jest przekazanie wiedzy na tematy najbardziej aktualne w rolnictwie.

Na terenie powiatu tureckiego takie spotkanie odbyło się 30 stycznia w Zespole Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Praktycznego w Kaczkach Średnich. W spotkaniu wzięło udział około 200 osób, w tym przedstawiciele władz samorządowych z terenu powiatu. Wśród zaproszonych gości był m.in. Poseł z powiatu tureckiego Pan Ryszard Bartosik.

Spotkanie prowadził kierownik biura powiatowego ARiMR w Turku Pan Tadeusz Gebler, a swoje wystąpienia mieli Dyrektorzy wszystkich instytucji organizujących spotkanie oraz gospodarz miejsca spotkania - Dyrektor szkoły rolniczej.

Pani Dyrektor Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego poinformowała o bieżącej działalności Ośrodka, a także o terminach organizowanych imprez i targów.

Największym zainteresowaniem cieszyły się tematy związane z kampanią dopłat bezpośrednich w 2018 roku, Restrukturyzacją małych gospodarstw oraz ogłoszonym naborem na Modernizację gospodarstw rolnych w ramach obszaru D.

Powiatowy lekarz weterynarii przedstawił aktualną sytuację dotyczącą afrykańskiego pomoru świń, a Dyrektor Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa przybliżył rolnikom zasady sprzedaży nieruchomości rolnych. Swoje wystąpienie miał również Komendant Powiatowy Straży Pożarnej, który omówił zagrożenia pożarowe na obszarach wiejskich. Przedstawiciel Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa zachęcał do wymiany materiału siewnego i prowadzenia prawidłowej ochrony plantacji według zasad integrowanej ochrony roślin. Uczestniczący w spotkaniu Dyrektor Kasy Rolniczego Ubezpieczenia wskazał na zmiany w obszarze świadczeń i ubezpieczeń społecznych rolników.

Ponadto w trakcie trwania spotkania rolnicy mieli możliwość bezpośredniego kontaktu z przedstawicielami instytucji organizujących spotkanie, którzy na swoich stoiskach udzielali odpowiedzi na nurtujące ich pytania.

Na łamach „Głosu Wielkopolskiego” po raz kolejny przeprowadzony został plebiscyt pod nazwą „Mistrzowie AGRO 2017”. Plebiscyt prowadzony był pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka. Partnerami był WODR w Poznaniu, ARiMR Oddział w Poznaniu, Agromarket Jaryszki i Brico Marche ze Skórzewa.

Laureaci wybierani byli w pięciu kategoriach: Rolnik Roku, Gospodyni Roku, Koło Gospodyń Wiejskich Roku, Gospodarstwo Agroturystyczne Roku oraz Sołtys Wielkopolski 2017.

Głosowanie podzielone było na II etapy - powiatowy i wojewódzki. Do etapu wojewódzkiego zakwalifikowali się zwycięzcy z każdego powiatu, w każdej kategorii, zachowując zdobyte w głosowaniu powiatowym głosy.

Z powiatu tureckiego zgłoszono następujących kandydatów:

- w kategorii Rolnik Roku 2017 – Włodzimierz Tomczyk z gminy Władysławów, Romuald Jacek Macudziński z gminy Tuliszków, Mariusz Tomczak z gminy Kawęczyn, Krzysztof Borkowski z gminy Malanów, Piotr Gebler z gminy Kawęczyn i Andrzej Jóźwiak z gminy Przykona, który zwyciężył w etapie powiatowym.

- w kategorii Gospodyni Roku 2017 – Maria Pawlak z gminy Przykona, Anna Piekarska z gminy Władysławów, Małgorzata Rogalska z gminy Kawęczyn, Krystyna Rygas z gminy Kawęczyn, Bożena Kołek z gminy Malanów i Urszula Banasiak z gminy Brudzew – zwyciężczyni w etapie powiatowym.

- w kategorii Gospodarstwo Agroturystyczne Roku 2017 – Gospodarstwo Jaśmin z gminy Tuliszków, Gospodarstwo Nad Rzeczką z gminy Turek, Gospodarstwo AgroLolek z gminy Dobra, Gospodarstwo Bliżej Natury z gminy Dobra i Gospodarstwo Malwa z gminy Tuliszków, które zwyciężyło na szczeblu powiatowym.

- w kategorii Koło Gospodyń Wiejskich Roku 2017 – KGW Russocice z gminy Władysławów, KGW Cisew z gminy Turek, KGW Marcinów z gminy Kawęczyn, KGW Brudzyń z gminy Brudzew, KGW Chrząblice z gminy Brudzew i KGW Tokary Pierwsze z gminy Kawęczyn, które otrzymało najwięcej głosów i zwyciężyło w etapie powiatowym.

Do finału wojewódzkiego zakwalifikowali się również sołtysi z gminy Malanów – Karolina Kolenda z Miłaczewka, Józef Mikosik ze Skarżyna Kolonii i Grażyna Pietroń z Czachulca Starego.

Uroczyste zakończenie plebiscytu i wręczenie nagród odbyło się 27 października 2017 roku w Sali Sesyjnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu, podczas Wielkiej Gali Mistrzów Agro Wielkopolski 2017. Zwycięzcy w każdej kategorii, zarówno z etapu powiatowego, jak i wojewódzkiego odebrali z rąk Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka zaszczytne medale i nagrody.

Miło nam poinformować, że w kategorii Gospodyni Roku - Najsympatyczniejsza Gospodyni Wielkopolski 2017 zwyciężyła Urszula Banasiak z powiatu tureckiego.

Pani Urszula do września br. wraz z mężem Szczepanem prowadziła gospodarstwo rolne we wsi Galew, w gminie Brudzew, a obecnie jest na zasłużonej emeryturze. Z Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego współpracuje od wielu, wielu lat. Pierwsze wzmianki o współpracy odnotowano już w latach dziewięćdziesiątych, w okresie kiedy funkcjonowały Wojewódzkie Ośrodki Postępu Rolniczego. Obecnie jest przewodniczącą Gminnej Rady Kół Gospodyń Wiejskich w gminie Brudzew, która skupia obecnie 11 Kół Gospodyń Wiejskich z całej gminy. Warto tu podkreślić, że KGW z Chrząblic i Brudzynia, które działają na terenie gminy Brudzew, były również zgłoszone do plebiscytu i uzyskały w głosowaniu powiatowym wysokie 2 i 3 miejsce. Ponadto Pani Ula jest pomysłodawczynią, założycielką i przewodniczącą zespołu kabaretowego Razem, który już od 8 lat prężnie działa przy gminnej radzie KGW w gminie Brudzew. Gospodyni aktywnie działa również jako druhna w OSP Galew. Swoje zaangażowanie i pracę okazuje też w stowarzyszeniu Valentinus, które działa przy parafii w Galewie.

Pani Urszula wraz ze swoim kołem KGW Galew, w którym do 2014 roku pełniła funkcję vice przewodniczącej czynnie uczestniczyła we wszystkich konkursach, szkoleniach i wyjazdach organizowanych przez ODR. Zajmuje się wypiekiem chleba dla rodziny i znajomych, a jej piękne bochny są na każdej uroczystości dożynkowej i kościelnej. Chętnie potwierdza uczestnictwo w konkursach, zdobywając nagrody. W konkursie Nasze Kulinarne Dziedzictwo Smaki Regionów jej chleby i nalewki zdobyły wiele cennych nagród. Należałoby też wspomnieć, że Pani Ula wraz z doradcą z ODR prowadzi od 2004 roku książkę rachunkowości rolnej Polski FADN.

Najsympatyczniejsza Gospodyni Roku 2017 jest osobą pogodną, uśmiechniętą i bardzo otwartą dla ludzi. Wyróżnia się niesamowitymi zdolnościami organizacyjnymi i jako prawdziwy lider umie przyciągnąć do siebie mieszkańców. Potrafi też pobudzić mieszkańców do działania, bez pokazywania swojej dominacji i nie narzucając swojej woli, ale w sposób mądry przewodzi w grupie. Jak sama twierdzi, praca społeczna daje jej wiele satysfakcji, a każde udane i zaakceptowane przez mieszkańców działanie dodaje jej sił i motywuje do dalszej pracy na rzecz społeczności lokalnej.

O Pani Uli można by wiele pisać i opowiadać, ale jako doradcy z ODR wiemy jedno, że zawsze można liczyć na jej pomoc, a współpraca z takim Liderem to po prostu czysta przyjemność i olbrzymia satysfakcja.

Doradcy z Ośrodka Doradztwa Rolniczego w powiecie tureckim bardzo dziękują wszystkim za udział w plebiscycie, a laureatom składają serdeczne gratulacje. Życzymy wszystkim dalszych sukcesów w życiu osobistym i pracy społecznej na rzecz rozwoju obszarów wiejskich. Cieszymy się, że zgłoszona przez nas kandydatura Pani Urszuli Banasiak zwyciężyła w etapie wojewódzkim w tak prestiżowym plebiscycie.

Jak co roku w październiku WODR w Poznaniu przeprowadza liczenie gospodarstw agroturystycznych działających na terenie Wielkopolski. Takie liczenie przeprowadzili również doradcy na terenie powiatu tureckiego.

W powiecie tureckim działa obecnie 15 gospodarstw, w tym 3 to obiekty turystyki wiejskiej znajdujące się na obszarach wiejskich, ale nie związane z gospodarstwem rolnym. Pozostałe 12 to gospodarstwa, w których miejsca noclegowe znajdują się w budynkach w czynnych gospodarstwach rolnych.

Poniżej wykaz adresowy działających gospodarstw, na poszczególnych gminach powiatu tureckiego:

Gmina Dobra:

Alina i Sylwester Janik – Eko-agroturystyka, 62-730 Dobra, Dąbrowa 13, tel. 63 2799230; 511196193 – 15 miejsc noclegowych w czynnym gospodarstwie rolnym

Ewa Kaszczyk-Zajbert i Tomasz Zajbert – „AgroLOLEK”, 62-730 Dobra, Ugory 27, tel. 609509171 – 15 miejsc noclegowych w czynnym gospodarstwie rolnym

Gmina Tuliszków:

Ewa i Jerzy Klejna – „MALWA”, 62-740 Tuliszków, Tarnowa 116, tel. 503039965 – 8 miejsc noclegowych

Sławomir i Iwona Marciniak – „JAŚMIN”, 62-740 Tuliszków, Tarnowa 115, tel. 506333307; 515511058 – 12 miejsc noclegowych w czynnym gospodarstwie rolnym

Gmina Przykona:

Maria Pawlak – „U PAWLAKÓW”, 62-731 Przykona, Bądków Drugi 5, tel. 607550010 – 6 miejsc noclegowych w czynnym gospodarstwie rolnym

Gmina Władysławów

Martyna Zając-Andrzejewska, Robert Andrzejewski – „WIGWAM RUSSOCICE”, 62-710 Władysławów, Russocice 125, tel. 695755771 – brak miejsc noclegowych

Anna i Piotr Kujawa – Gospodarstwo Agroturystyczne KUCYK, 62-710 Władysławów, Skarbki 22, tel. 603321047 – brak miejsc noclegowych

Barbara Straszewska – 62-710 Władysławów, Międzylesie 1, tel. 512149640 – 4 miejsca noclegowe w czynnym gospodarstwie rolnym

Gmina Kawęczyn

Katarzyna i Andrzej Majewscy –Stadnina Koni Huculskich „SKARBIEC”, 62-704 Kawęczyn, Młodzianów 26, tel. 691712961 – 4 miejsca noclegowe w czynnym gospodarstwie rolnym

Jadwiga Jaśkiewicz – 62-704 Kawęczyn, Żdżary 24, tel. 63 2886136 – 11 miejsc noclegowych w czynnym gospodarstwie rolnym

Gmina Turek

Krystyna Filipiak – „NAD RZECZKĄ”, 62-700 Turek, Kowale Księże 13, tel. 723517013 – 6 miejsc noclegowych w czynnym gospodarstwie rolnym

Gmina Brudzew

Agnieszka Galoch – 62-720 Brudzew, Bogdałów 28, tel. 601166882 – 20 miejsc noclegowych w czynnym gospodarstwie rolnym

Sylwia Robaszkiewicz – 62-720 Brudzew, Olimpia 15, tel. 695585677 – 12 miejsc noclegowych w czynnym gospodarstwie rolnym

Gmina Malanów

Magdalena Adamek – „DĘBOWE ZACISZE”, 62-709 Malanów, Zygmuntówek 8, tel. 695945092; 603079783 – 6 miejsc noclegowych

Agnieszka Laksander – 62-709 Malanów, Czachulec Stary 6, tel. 667422828 - 6 miejsc noclegowych w czynnym gospodarstwie rolnym

Należy tutaj podkreślić, że oferta usług agroturystycznych w powiecie tureckim skierowana jest przede wszystkim do mieszkańców dużych miast, którzy poszukują bliższego kontaktu z naturą, spokoju, ciszy i zwolnienia tempa życia. Ponadto, w opinii wczasowiczów, wypoczynek na wsi daje możliwość uczestnictwa w codziennym życiu i zajęciach jej mieszkańców, a także korzystania z produktów żywnościowych gospodarstwa rolnego.

Właściciele serdecznie zapraszają do odwiedzenia gospodarstw i skorzystania z ich oferty

21 września 2017

Przetwory domowe

Późne lato i jesień, to okres obfitości owoców i warzyw, a zarazem czas przygotowywania różnego rodzaju przetworów. Co prawda w sklepach mamy coraz większy wybór gotowych produktów, to jednak przetwory domowe nie wyszły z mody i cieszą się nadal powodzeniem. Niektóre gospodynie robią je dlatego, że sprawia im to wielką przyjemność, inne natomiast lubią mieć w swojej spiżarni wykonane przez siebie smakołyki, które mogą z pewnością urozmaicić i wzbogacić codzienne menu, a także ułatwić przygotowanie posiłków. Ponadto samodzielnie wykonane przetwory, z doskonałej jakości surowców, bez żadnych chemicznych dodatków, smakują inaczej i przypominają nam smaki z dzieciństwa.

Każdy, kto zajmuje się przetwórstwem domowym stara się, by jego przetwory zawierały dużo wartościowych składników, miały dobry smak, jak również były trwałe i mało pracochłonne. Robiąc przetwory należy sporządzać je tak, aby nie dopuścić do znacznego ubytku cennych składników zawartych w produktach, z których je wykonujemy. Trwałość przetworów zależy od właściwego doboru surowców. Owoce i warzywa przeznaczone na przetwory powinny być świeże, zdrowe, a także odpowiednio dojrzałe. Przed przygotowaniem należy je przebrać i starannie umyć.

A oto kilka sprawdzonych przepisów

Buraczki z papryką

3-4 kg buraków, 1 kg cebuli, 1 kg papryki, 2 szklanki wody, 2 szklanki cukru, 2 łyżki stołowe soli, 1,5 szklanki octu 10%, ziele angielskie, liść laurowy, pieprz.

Buraczki ugotować i zetrzeć na tarce z grubymi oczkami. Cebulę i paprykę pokroić w kostkę. Zagotować wodę z cukrem, przyprawami, cebulą i papryką. Gdy warzywa będą miękkie dodać buraki i ocet. Wszystkie składniki wymieszać i gorące przekładać do słoików. Słoiki odwracamy do góry dnem i tak pozostawiamy do wystygnięcia.

Sałatka mieszana

4 kg ogórków, 0,5 kg papryki czerwonej, 0,5 kg marchwi, 0,5 kg cebuli, 3 ząbki czosnku. Przyprawy: ziele, pieprz, koperek, gorczyca, liść laurowy i 3 łyżki soli.

Ogórki obrać i pokroić w plastry. Paprykę pokroić w cienkie paseczki. Marchew zetrzeć na tarce o grubych oczkach, cebulę pokroić w drobną kostkę, a czosnek posiekać. Wszystkie warzywa dokładnie wymieszać dodając do nich 3 łyżki soli.

Do garnka wlać 1 szklankę octu, 0,5 szklanki oleju, wsypać 3/4 szklanki cukru i dodać przyprawy, wszystko zagotować i dodać wymieszane z solą warzywa. Ponownie wszystko wymieszać i gorące nakładać do słoików. Pasteryzować ok. 5-7 minut.

Sałatka z papryką

1 kg papryki, 20 dag cebuli, 8 łyżek oleju, 40 dag pomidorów, 40 dag kwaśnych jabłek, sól, pieprz, zielona pietruszka.

Umytą paprykę oczyścić z nasion i pokroić wzdłuż na części, następnie w poprzek na kawałki jak kluski. Cebulę pokroić w półkrążki i podsmażyć bez rumienienia na oleju, dodać pokrojoną paprykę i znowu podsmażyć, a następnie dodać starte na tarce z dużymi oczkami, obrane ze skórki jabłka oraz drobno pokrojone pomidory. Wszystko krótko razem poddusić, przyprawić do smaku solą, pieprzem, mieloną papryką i wsypać sporo zielonej pietruszki. Nałożyć do słoików i pasteryzować około 25 minut.

Domowa jarzynka

Po 30 dag selera, marchwi, kapusty włoskiej, cebuli, kalafiora, 20 dag kalarepy, 15 dag pietruszki, 10 dag pora, 3 dag natki selera, 2 dag czosnku, ok. 20 dag soli, olej.

Wszystkie warzywa obrać, seler, marchew, kalarepę i pietruszkę zetrzeć na tarce o dużych oczkach. Kapustę poszatkować, por, cebulę, kalafior, natkę selera i czosnek drobno pokroić. Warzywa wymieszać i włożyć na rozgrzany olej. Dusić około 30 minut, w razie potrzeby podlać wodą. Posolić i gorące przełożyć do słoików. Pasteryzować 20 minut. Jarzynkę można przygotować też na surowo, bez duszenia.

Dynia w łagodnej zalewie octowej

1 kg dyni, 40 dag cukru, 1 l wody, goździki, 1/3 szklanki octu 10%.

Dynię umyć, obrać, usunąć część miękiszu z pestkami, a pozostałość pokroić w kostkę i ułożyć w słoikach. Do każdego słoika włożyć po 1 goździku. Zagotować wodę z cukrem i octem i gorącą zalewą zalać dynię. Pasteryzować 20 minut od chwili zagotowania się wody w naczyniu, w którym ustawiliśmy słoiki.

Pomidorowy sos

3 kg pomidorów, 50 dag kwaśnych jabłek, 25 dag cebuli, 2 łyżki oleju, ziele angielskie, liście laurowe, goździki, sól, cukier, pieprz, papryka, gałka muszkatołowa.

Dojrzałe pomidory i jabłka umyć, pokroić na ćwiartki, z jabłek usunąć gniazda nasienne. Cebulę obrać, pokroić w plastry i udusić na oleju. Do pomidorów dodać jabłka, ziele angielskie, liście laurowe, goździki i rozgotować z bardzo małą ilością wody. Dodać cebulę i przetrzeć. Przecier odparować na słabym ogniu do gęstości sosu. Pod koniec gotowania dodać do smaku sól, cukier oraz zmielone przyprawy (pieprz, paprykę, gałkę). Gorącym sosem napełnić przygotowane słoiki. Pasteryzować około 15 minut.

Leczo pasteryzowane

1 kg pomidorów, 1 kg papryki, 25 dag cebuli, 3 łyżki oleju, 3-5 dag cukru, sól.

Pomidory sparzyć, obrać ze skórki, pokroić na ćwiartki. Paprykę umyć, usunąć pestki i pokroić wzdłuż na paski. Cebulę obrać, pokroić w plastry i podsmażyć na oleju. Następnie dodać pomidory, paprykę, przyprawy i dusić około 15 minut. Gorące leczo przełożyć do słoików i pasteryzować około 25-30 minut.

foto: M.Kamecka

Z domów rodzinnych często wynosimy przekonanie, że przygotowania do Świąt muszą być staranne i angażujące, gdyż jest to bardzo wyjątkowy czas w roku. Jednak natłok przygotowań może sprawiać, że gubimy to, co jest najpiękniejsze w Świętach - radość, ciepło i magiczną atmosferę. Najlepsze, co możemy zrobić, to spędzić ten czas w rodzinnej atmosferze, umocnić łączące nas więzi i cieszyć się z każdej chwili spędzonej z najbliższymi nam osobami. W dobrym przeżyciu Bożego Narodzenia pomaga świadome pielęgnowanie tradycji i zwyczajów oraz zachowywanie symboli świątecznych.

Dzień Wigilii – jest to jedyny, niepowtarzalny dzień w roku i dlatego staramy się, aby okazywać sobie wzajemnie życzliwość, wierząc, że w podobnej atmosferze przetrwamy kolejny rok. Do dziś przetrwał też przesąd, że jeśli w wigilijny poranek pierwszym gościem w domu będzie chłopiec, przyniesie to szczęśliwy rok. Niektórzy z nas przechowują w portfelu łuski z wigilijnego karpia, które mają przynieść pomyślność i dostatek.

Sianko pod obrusem – ten zwyczaj wywodzi się jeszcze z czasów pogańskich. Jak nakazuje tradycja, siano należy położyć pod obrusem. Symbolizuje to narodzenie Jezusa w ubóstwie. Wieczerza wigilijna, która powinna rozpoczynać się wraz z pierwszą gwiazdką na niebie. Symbolizuje ona nawiązanie do Gwiazdy Betlejemskiej, oznaczającej narodziny Jezusa, którą według Biblii na wschodniej stronie nieba ujrzeli Trzej Królowie. Kolację wigilijną, w polskiej tradycji postną, rozpoczynamy modlitwą i czytaniem fragmentu Ewangelii dotyczącego narodzin Jezusa. W zależności od regionu i tradycji rodzinnych, zestaw wigilijnych potraw jest różny, ale zwyczajowo na stole powinny znaleźć się wszystkie płody ziemi, a potraw powinno być dwanaście. Spróbowanie każdej ma zapewnić szczęście przez cały rok. Najpopularniejsze polskie potrawy to czerwony barszczyk z uszkami, zupa grzybowa, karp (lub inna ryba) pod różnymi postaciami, kutia, pierogi z kapustą i grzybami, kulebiak, kompot z suszonych owoców.

Dzielenie się opłatkiem - przełamanie opłatka ze wszystkimi uczestnikami wieczerzy wigilijnej jest jej centralnym punktem. Dzielenie się opłatkiem ma zbliżać i łączyć ludzi. Dopiero gdy podzielimy się opłatkiem, zasiadamy do wigilijnego stołu i możemy wtedy skosztować przygotowanych na ten wieczór potraw.

Dodatkowe nakrycie, które stawiamy na wigilijnym stole jest symbolicznie przeznaczone dla niezapowiedzianego gościa. To także wyraz pamięci o naszych bliskich, którzy są nieobecni, którzy nie mogli dotrzeć na wieczerzę. Puste nakrycie wyraża także pamięć o członku rodziny, który zmarł.

Świeca bożonarodzeniowa jest najbardziej wymownym symbolem przychodzącego do nas Jezusa, a zarazem znakiem świadectwa wiary chrześcijańskiej wobec dzieci, rodziców, krewnych, przyjaciół i wszystkich odwiedzających dom. Świeca jest symbolem Chrystusa jako Światłości świata.

Choinka jest symbolem chrześcijańskim – ubiera się ją w dniu, w którym wspominamy naszych pierwszych rodziców: Adama i Ewę. Jest nieodłączną ozdobą w czasie świąt Bożego Narodzenia. Przypomina ona ludziom naukę o upadku i odkupieniu rodzaju ludzkiego. Natomiast składanie prezentów pod choinką, jest naśladowaniem dobroci.

Wspólne kolędowanie, czyli radosne śpiewy, w które zaangażowani są wszyscy uczestnicy wieczerzy wigilijnej. Tradycja ta, już niestety coraz rzadziej praktykowana, a szkoda, ponieważ świąteczne muzykowanie nie tylko wpływa na wzajemne relacje międzyludzkie, ale też pomaga rozwijać w sobie poczucie harmonii i wyrażać emocje. Teksty kolęd pisali najwięksi polscy poeci, a kompozytorzy tworzyli muzykę do nich lub je opracowywali muzycznie. Kolędy związane są również z rodzimą twórczością ludową.

Pasterka – to uroczysta Msza odprawiana w nocy (najczęściej o północy lub w godzinach wieczornych) z 24 na 25 grudnia. Pasterka upamiętnia oczekiwanie i modlitwę pasterzy zmierzających do Betlejem. W Polsce jest jedną z najważniejszych świątecznych tradycji.

Tradycja obchodów Świąt Bożego Narodzenia jest głęboko zakorzeniona nie tylko w narodzie polskim. Na całym świecie katolicy świętują narodzenie Jezusa, ale w każdym kraju panują nieco odmienne zwyczaje.

A oto dla przypomnienia tekst jednej z naszych polskich pięknych kolęd

Nie było miejsca dla Ciebie

Nie było miejsca dla Ciebie
w Betlejem w żadnej gospodzie,
i narodziłeś się, Jezu,
w stajni, w ubóstwie i chłodzie.

Nie było miejsca, choć szedłeś
jako Zbawiciel na Ziemię,
by wyrwać z czarta niewoli
nieszczęsne Adama plemię.

Nie było miejsca, choć chciałeś
ludzkość przytulić do łona,
i podać z krzyża grzesznikom
zbawcze, skrwawione ramiona.

Nie było miejsca choć szedłeś
ogień miłości zapalić,
i przez swą mękę najdroższą
świat od zagłady ocalić.

Gdy liszki mają swe jamy
i ptaszki swoje gniazdeczka,
dla Ciebie brakło gospody,
Tyś musiał szukać żłóbeczka.

A dzisiaj czemu wśród ludzi
tyle łez, jęków, katuszy?
Bo nie ma miejsca dla Ciebie
w niejednej człowieczej duszy.

Pomoc de minimis jest coraz bardziej powszechna, co wcale nie oznacza, że rolnicy wszystko wiedzą na jej temat. Wątpliwości jest bez liku. Najczęściej pomoc ta kojarzy się z wapnowaniem i materiałem siewnym. Ale to nie wszystko, co należałoby wiedzieć o pomocy de minimis. Aby prawidłowo zarządzać gospodarstwem, rolnik musi mieć pełną wiedzę o czynnikach zewnętrznych, a takim właśnie czynnikiem jest pomoc publiczna. Rolnik ma prawo nie tylko do pomocy de minimis w ramach obowiązującego prawa, ale także do podejmowania aktywności w celu uzyskania jak największych korzyści z tego tytułu.

O dotacje warto występować, a więc dobrze jest znać poszczególne rodzaje pomocy oraz do kogo są skierowane. Pomoc de minimis to szczególny rodzaj wsparcia i warto ją rozpropagować, gdyż mogą z niej korzystać zarówno rolnicy prowadzący małe gospodarstwa, jak i przedsiębiorcy, którzy oprócz gospodarstwa rolnego prowadzą lub zamierzają prowadzić inną działalność nierolniczą.

Pomoc de minimis to pomoc osobnej kategorii Pomocy Publicznej. Z założenia jest to wsparcie o niewielkich rozmiarach, które nie powoduje naruszenia podstawowych zasad traktatowych. Udzielenie pomocy de minimis nie wymaga uprzedniej kontroli ze strony Komisji Europejskiej w drodze notyfikacji. Uzasadniając jej stosowanie podkreśla się, że ma ona nieznaczny wpływ na konkurencję oraz wymianę handlową między państwami członkowskimi. Znajduje to wyraz w nazwie nawiązującej do rzymskiej reguły „de minimis non curat lex” (prawo nie troszczy się o drobiazgi).

Z pomocą de minimis mamy do czynienia już od 2005 roku. Pierwszy 3-letni okres obliczania pomocy w rolnictwie upłynął w 2007 r. W tym okresie do wykorzystania było 3 tys. euro. Następnie kwota ta została podwyższona do 7,5 tys. euro. Obecnie całkowita kwota pomocy de minimis przyznanej przez państwo członkowskie jednemu przedsiębiorstwu nie może przekroczyć 15.000 euro w okresie trzech lat podatkowych.

Zgodnie z Rozporządzeniem Komisji Europejskiej w sektorze produkcji rolnej, pomoc ta może być udzielona m.in. jako: dopłata do materiału siewnego, wapnowania, krajowa płatność energetyczna do rzepaku, umorzenie w całości, odroczenie terminu płatności, rozłożenie na raty składek na ZUS i KRUS, ulgi i zwolnienia w podatku rolnym i podatku od nieruchomości, a także odroczenie płatności kary i rozłożenie na raty.

Należy podkreślić, że żaden unijny ani polski akt prawny nie zawiera zamkniętego katalogu pomocy udzielanej według zasady de minimis, a przesłanki dotyczące jej przyznania zawarte są w wielu aktach prawnych. Podmiot ubiegający się o pomoc de minimis w rolnictwie jest zobowiązany do przedstawienia instytucji udzielającej pomocy wraz z wnioskiem o udzielenie pomocy m.in. wszystkich zaświadczeń o pomocy de minimis w rolnictwie, jakie otrzymał w roku, w którym ubiega się o pomoc oraz w ciągu dwóch poprzedzających go lat obrotowych, albo oświadczenia o nieotrzymaniu takiej pomocy w wymienionym okresie. Wartość pomocy oblicza podmiot udzielający, natomiast rolnik sam musi ciągle sprawdzać, kiedy przekroczy przyznany limit.

Pomocy de minimis udzielają różne instytucje. Ich katalog jest szeroki. Przykładowo trzy agencje rolne, czyli Agencja Rynku Rolnego, Agencja Nieruchomości Rolnej, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, jak również Oddziały Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego i urzędy gminy.

Agencja Rynku Rolnego jest agencją płatniczą w zakresie dopłat do powierzchni gruntów ornych obsianych lub obsadzonych materiałem siewnym kategorii elitarny lub kwalifikowany wybranych gatunków roślin uprawnych.

Z dniem 27 września 2016 r. weszło w życie rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 22 września 2016 r. w sprawie stawek dopłat do 1 ha powierzchni gruntów ornych obsianych lub obsadzonych materiałem siewnym kategorii elitarny lub kwalifikowany za rok 2016. Zgodnie z ww. rozporządzeniem stawki dopłaty do 1 ha powierzchni gruntów ornych obsianych lub obsadzonych materiałem siewnym kategorii elitarny lub kwalifikowany wynoszą odpowiednio:

- 69,40 zł – w przypadku zbóż i mieszanek zbożowych lub mieszanek pastewnych;

- 111,00 zł – w przypadku roślin strączkowych;

- 347,00 zł – w przypadku ziemniaków.

Kolejny termin składania wniosków o dopłaty do materiału siewnego rozpocznie się 15 stycznia 2017 r. W powyższym terminie będzie można ubiegać się o przyznanie dopłaty z tytułu (zakupionego i wysianego/wysadzonego w okresie od 15 lipca 2016 r. do 15 czerwca 2017 r.): zbóż ozimych, zbóż jarych, roślin strączkowych, ziemniaka i mieszanek zbożowych i pastewnych (sporządzonych z gatunków roślin objętych systemem dopłat, z wyłączeniem ziemniaka).

Podsumowując należy stwierdzić, że pomoc de minimis jest ogólnie dostępna dla rolników, a najczęściej rolnicy korzystają z dopłat do materiału siewnego. Większość beneficjentów pomocy to właściciele dużych gospodarstw. Dopłaty do materiału siewnego zachęcają rolników do zakupu kwalifikowanego i zaprawionego materiału do siewu, a wiadomym jest, że wysiew kwalifikowanego materiału siewnego wpływa na wyższe plony, a tym samym zwiększa dochód.

Pozytywnie ocenić należy zwiększenie pomocy de minimis w rolnictwie z 7,5 tys. euro do 15 tys. euro w ciągu trzech lat. Wyższa kwota oznacza nowe możliwości rozwoju dla producentów rolnych. Zwiększyła się także maksymalna skumulowana kwota tejże pomocy przyznana Polsce na lata 2014-2020. Jednak jest nadal duża mniejsza niż we Francji, Niemczech czy Włoszech.

Maria Kamecka, PZDR Turek

21 października 2016

Zaproszenie na Konferencję

WIELKOPOLSKI OŚRODEK DORADZTWA ROLNICZEGO z siedzibą w POZNANIU

Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Turku

zaprasza na

Konferencję

nt. Organizacja produkcji i zarządzanie gospodarstwem rolnym

która odbędzie się 3 listopada 2016 r. o godz. 9.30

w Sali Konferencyjnej Urzędu Miasta w Turku

Turek, ul. Kaliska 59

Tematyka Konferencji:

  1. Zarządzanie gospodarstwem rolnym
  2. Rachunkowość rolna z uwzględnieniem podatku VAT
  3. Nowoczesne technologie uprawy zbóż, strączkowych i pasz na TUZ
  4. Wymogi dobrej kultury rolnej
  5. BHP w rolnictwie
  6. Integrowana ochrona roślin uprawnych

Konferencja kończy się wydaniem zaświadczenia o uczestnictwie

Serdecznie zapraszamy

Powiat turecki położony jest w urokliwym zakątku Wschodniej Wielkopolski. Posiada wiele walorów przyrodniczych i kulturowych związanych z polską wsią, które wykorzystywane są dla rozwoju turystyki wiejskiej i godne są polecenia wszystkim odwiedzającym Ziemię Turecką.

Powiat graniczy z powiatami kolskim, konińskim, kaliskim oraz poddębickim i sieradzkim należącymi do województwa łódzkiego. Głównym ośrodkiem administracyjnym i gospodarczym powiatu jest miasto Turek. Powiat podzielony jest na sześć gmin wiejskich: Brudzew, Kawęczyn, Malanów, Przykona, Turek, Władysławów, dwie gminy miejsko-wiejskie: Dobra i Tuliszków oraz jedną gminę miejską Turek.

Północną część powiatu tureckiego obejmują granice Złotogórskiego Obszaru Krajobrazu Chronionego. Występujące na nim lasy są siedliskiem wielu zwierząt, jak również są rajem dla grzybiarzy i zbieraczy jagód. Natomiast Wschodnia część obszaru leży w strefie Uniejowskiego Obszaru Krajobrazu Chronionego, który obejmuje wiele użytków ekologicznych, stanowiących w środowisku przyrodniczym szczególne walory krajobrazowe. Następnym obszarem chronionego krajobrazu jest Dolina Środkowej Warty.

Na terenie powiatu bardzo dobrze rozwinięta jest sieć szlaków turystycznych, zarówno tych pieszych, jak i rowerowych. Wiodą one przez najbardziej atrakcyjne pod względem przyrodniczym i krajobrazowym tereny, co bardzo zachęca do czynnego wypoczynku.

Ponadto w powiecie znajdują się zabytkowe budowle sakralne, jak również budowle świeckie i obiekty o wartościach kulturowych. Na szczególną uwagę, odwiedzających powiat turecki, zasługuje neogotycki kościół pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa z polichromią, witrażami i obrazami sztalugowymi ucznia Jana Matejki – Józefa Mehoffera. Warto podkreślić, że w Turku w XIX-wiecznym ratuszu mieści się jedyne w Polsce Muzeum Rzemiosła Tkackiego. Zwiedzający mogą obejrzeć eksponaty związane z dziejami rzemiosła tkackiego i przemysłu włókienniczego w Turku i okolicy.

Oferta usług agroturystycznych w powiecie tureckim skierowana jest przede wszystkim do mieszkańców dużych miast, którzy poszukują bliższego kontaktu z naturą, spokoju, ciszy, zwolnienia tempa życia przy równoczesnym wzroście aktywności ruchowej, kontaktów międzyludzkich opartych na życzliwości i więzach rodzinnych. Wypoczynek na wsi daje możliwość uczestnictwa w codziennym życiu i zajęciach jej mieszkańców, korzystania z produktów żywnościowych gospodarstwa rolnego, a także świadczonych w nim usług.

W powiecie tureckim działa obecnie 15 gospodarstw agroturystycznych. Poniżej wykaz adresowy działających gospodarstw.

Gmina Dobra:

Alina i Sylwester Janik – Eko-agroturystyka, 62-730 Dobra, Dąbrowa 13, tel. 63 2799230; 511196193

Ewa Kaszczyk-Zajbert i Tomasz Zajbert – „AgroLOLEK”, 62-730 Dobra, Ugory 27, tel. 609509171

Gmina Tuliszków:

Ewa i Jerzy Klejna – „MALWA”, 62-740 Tuliszków, Tarnowa 116, tel. 503039965

Sławomir i Iwona Marciniak – „JAŚMIN”, 62-740 Tuliszków, Tarnowa 115, tel. 506333307; 515511058

Gmina Przykona:

Maria Pawlak – „U PAWLAKÓW”, 62-731 Przykona, Bądków Drugi 5, tel. 607550010

Gmina Władysławów

Martyna Zając-Andrzejewska, Robert Andrzejewski – „WIGWAM RUSSOCICE”, 62-710 Władysławów, Russocice 125, tel. 695755771

Anna i Piotr Kujawa – Gospodarstwo Agroturystyczne KUCYK, 62-710 Władysławów, Skarbki 22, tel. 603321047

Barbara Straszewska – 62-710 Władysławów, Międzylesie 1, tel. 512149640

Gmina Kawęczyn

Katarzyna i Andrzej Majewscy –Stadnina Koni Huculskich „SKARBIEC”, 62-704 Kawęczyn, Młodzianów 26, tel. 691712961

Jadwiga Jaśkiewicz – 62-704 Kawęczyn, Żdżary 24, tel. 63 2886136

Gmina Turek

Krystyna Filipiak – „NAD RZECZKĄ”, 62-700 Turek, Kowale Księże 13, tel. 723517013

Gmina Brudzew

Agnieszka Głodna – 62-720 Brudzew, Bogdałów 28, tel. 601166882

Sylwia Robaszkiewicz – 62-720 Brudzew, Olimpia 15, tel. 695585677

Gmina Malanów

Magdalena Adamek – „DĘBOWE ZACISZE”, 62-709 Malanów, Zygmuntówek 8, tel. 695945092; 603079783.

Agnieszka Laksander – 62-709 Malanów, Czachulec Stary 6, tel. 667422828

Właściciele gospodarstw serdecznie zapraszają do odwiedzenia Ziemi Tureckiej i skorzystania z ich oferty.

Maria Kamecka, ZD Turek