Email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Agroturystyka cieszy się coraz większym zainteresowaniem, zarówno wśród odwiedzających gospodarstwa oraz tych, którzy zamierzają założyć taką działalność. Tak duże zainteresowanie wynika między innymi z tego, że obecna agroturystyka oprócz zwykłego wypoczynku obejmuje szereg usług towarzyszących oraz stwarza szanse zapoznania się z życiem i pracą ludności wiejskiej.

Oferta agroturystyczna skierowana jest głównie do mieszkańców dużych miast, którzy poszukują spokoju, ciszy, zwolnienia tempa życia przy równoczesnym wzroście aktywności ruchowej, kontaktów międzyludzkich opartych na życzliwości i więzach rodzinnych. Warto podkreślić, że wypoczynek w gospodarstwie agroturystycznym może być połączony z uczestnictwem w codziennym życiu i zajęciach jej mieszkańców, a także korzystania z produktów żywnościowych wyprodukowanych w gospodarstwie rolnym.

Obecnie w powiecie tureckim działa 16 gospodarstw, w tym 3 to obiekty turystyki wiejskiej znajdujące się na obszarach wiejskich, ale nie związane z gospodarstwem rolnym. Pozostałe 13, to gospodarstwa, w których miejsca noclegowe znajdują się w budynkach w czynnych gospodarstwach rolnych. Łącznie w gospodarstwach, na powiecie tureckim, turyści mają do dyspozycji 127 miejsc noclegowych, w tym 109 miejsc w gospodarstwach agroturystycznych, a 18 miejsc w obiektach turystyki wiejskiej.

A oto wykaz adresowy obecnie działających gospodarstw, na poszczególnych gminach powiatu tureckiego:

Gmina Dobra:

Alina i Sylwester Janik – Eko-agroturystyka „Bliżej Natury”, 62-730 Dobra, Dąbrowa 13, tel. 63 2799230; 505264707 – 15 miejsc noclegowych w czynnym gospodarstwie rolnym

Ewa Kaszczyk-Zajbert i Tomasz Zajbert – „AgroLOLEK”, 62-730 Dobra, Ugory 27, tel. 609509171 – 15 miejsc noclegowych w czynnym gospodarstwie rolnym

Gmina Tuliszków:

Ewa i Jerzy Klejna – „MALWA”, 62-740 Tuliszków, Tarnowa 116, tel. 503039965 – 8 miejsc noclegowych

Sławomir i Iwona Marciniak – „JAŚMIN”, 62-740 Tuliszków, Tarnowa 115, tel. 506333307; 515511058 – 12 miejsc noclegowych w czynnym gospodarstwie rolnym

Gmina Przykona:

Maria Pawlak – „U PAWLAKÓW”, 62-731 Przykona, Bądków Drugi 5, tel. 607550010 – 6 miejsc noclegowych w czynnym gospodarstwie rolnym

Ewa Dzieran-Hadław - „ZAGRODA OLSZÓWKA”, 62-731 Przykona, Olszówka 1c, tel. 735771484 – 9 miejsc noclegowych w czynnym gospodarstwie rolnym

Gmina Władysławów

Martyna Zając-Andrzejewska, Robert Andrzejewski – „WIGWAM RUSSOCICE”, 62-710 Władysławów, Russocice 125, tel. 695755771 – 4 miejsca noclegowe

Anna i Piotr Kujawa – Gospodarstwo Agroturystyczne KUCYK, 62-710 Władysławów, Skarbki 22, tel. 603321047 – brak miejsc noclegowych

Barbara Straszewska – 62-710 Władysławów, Międzylesie 1, tel. 512149640 – 4 miejsca noclegowe w czynnym gospodarstwie rolnym

Gospodarstwo Agroturystyczne Konik Polski – 62-710 Władysławów, Mariantów 4, tel. 665246709 – brak miejsc noclegowych

Gmina Kawęczyn

Katarzyna i Andrzej Majewscy – Stadnina Koni Huculskich „SKARBIEC”, 62-704 Kawęczyn, Młodzianów 26, tel. 691712961 – 4 miejsca noclegowe w czynnym gospodarstwie rolnym

Gmina Turek

Krystyna Filipiak – „NAD RZECZKĄ”, 62-700 Turek, Kowale Księże 13, tel. 723517013 – 6 miejsc noclegowych w czynnym gospodarstwie rolnym

Gmina Brudzew

Agnieszka Galoch – 62-720 Brudzew, Bogdałów 28, tel. 601166882 – 20 miejsc noclegowych w czynnym gospodarstwie rolnym

Sylwia Robaszkiewicz – 62-720 Brudzew, Olimpia 15, tel. 695585677 – 12 miejsc noclegowych w czynnym gospodarstwie rolnym

Gmina Malanów

Magdalena Adamek – „DĘBOWE ZACISZE”, 62-709 Malanów, Zygmuntówek 8, tel. 695945092; 603079783 – 6 miejsc noclegowych

Agnieszka Laksander – 62-709 Malanów, Czachulec Stary 6, tel. 667422828 - 6 miejsc noclegowych w czynnym gospodarstwie rolnym.

Właściciele wymienionych gospodarstw agroturystycznych serdecznie zapraszają do swoich obiektów, gdzie z pewnością każdy znajdzie spokój i ciszę, a oferta zaprezentowana przez gospodarzy sprawi, że wypoczynek na wsi będzie udany.

Na terenie gminy Kawęczyn, we wsi Skarżyn od 2007 roku działa Skarżyńskie Stowarzyszenie Osób z Inicjatywą, którego Prezesem jest Pani Bożena Tobijas. Stowarzyszenie w ramach konkursu „Nasza wieś, naszą wspólną sprawą”, opracowało i złożyło wniosek pod nazwą „Skarżyn odnawiamy i pyrką przygryzamy”. W ramach złożonego projektu, współfinansowanego przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego odbyły się w świetlicy w Skarżynie, między innymi dwudniowe warsztaty kulinarne, przeprowadzone pod kierunkiem Pani Marioli Lament. W pierwszym dniu warsztatów, 18 października br. uczestnicy wysłuchali prelekcji nt. walorów odżywczych ziemniaka, przygotowanej przez doradców z Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Turku, a najmłodsi licznie wzięli udział w konkursie malarskim.

Podsumowanie projektu odbyło się 19 października. Wśród zaproszonych gości byli przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu oraz przedstawiciele władz powiatowych i gminnych. Uczestnicy degustowali przygotowane podczas warsztatów potrawy z ziemniakiem w roli głównej, wśród których były placki ziemniaczane na różne sposoby, kluski i kopytka. W tym dniu odbyło się również ogłoszenie wyników konkursu malarskiego oraz wręczenie nagród dla dzieci biorących w nim udział. Ponadto Stowarzyszenie w ramach otrzymanych z projektu środków zaprezentowało zakupioną chłodnię, komplet garnków, talerzy i filiżanek, które będą wykorzystywane podczas organizowanych przez stowarzyszenie spotkań. Na zakończenie każdy uczestnik spotkania otrzymał od członków Stowarzyszenia podziękowanie za udział w projekcie.

Skarżyńskie Stowarzyszenie Osób z Inicjatywą, to bardzo trafnie dobrana nazwa dla grupy mieszkańców z inicjatywą, propagujących dziedzictwo kulturowe i kulinarne wśród społeczności gminy Kawęczyn.

Wyjazd na Skierniewickie Święto Kwiatów, Owoców i Warzyw to już stały punkt na liście wyjazdów, zaplanowany przez doradców, dla mieszkańców obszarów wiejskich z powiatu tureckiego. Tegoroczny wyjazd, nad organizacją którego, czuwali doradcy z Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Turku, odbył się 14 września w sobotę, a grupa była jak zwykle liczna, bo aż 80 osób.

Już od 42 lat Święto przyciąga do Skierniewic tłumy gości z całej Polski, którzy chcą podpatrzeć i zakupić nowe odmiany roślin do swoich przydomowych ogrodów kwiatowych, warzywnych i sadów. Święto to przede wszystkim wielki kiermasz ogrodniczy, na którym pojawiają się niespotykane dotąd odmiany kwiatów, owoców i warzyw. Należy też podkreślić, że podczas Święta prezentowany jest dorobek naukowy znanego na całym świecie skierniewickiego Instytutu Ogrodnictwa. Uczestnicy wyjazdu, których interesowały nowe odmiany owoców i warzyw mogli otrzymać wyczerpujące informacje i cenne porady od specjalistów z Instytutu Sadownictwa i Kwiaciarstwa.

Tradycyjnie, jak co roku dużym zainteresowaniem cieszyła się Świąteczna Parada rozpoczynająca Skierniewickie Święto, która w tym roku odbywała się pod hasłem „W rytmie natury”. Ten barwny korowód, w którym prezentowały się przedszkola, szkoły, instytucje, stowarzyszenia i organizacje działające na terenie Skierniewic i okolicznych gmin, przemaszerował ulicami miasta na Rynek, gdzie nastąpiło oficjalne otwarcie imprezy. Należy tu podkreślić, że tegoroczne święto zaszczycił swoją obecnością Prezydent RP Andrzej Duda wraz z małżonką.

W Hali OSiR można było obejrzeć wystawę kompozycji kwiatowych i warzywno-owocowych. Dużą atrakcją dla zwiedzających była wystawa kotów rasowych zlokalizowana również w Hali OSiR. Natomiast w Centrum Kultury i Sztuki zorganizowano wystawę rzemiosła artystycznego. Od 2017 roku integralnym elementem Święta jest Blok Kulinarny pn. Festiwal Roślinożercy. To dwudniowy cykl warsztatów i pokazów kulinarnych przygotowywanych przez znanych w całym kraju kucharzy. W programie Święta, w godzinach wieczornych, na rynku głównym odbywały się koncerty największych gwiazd polskiej i europejskiej sceny muzycznej.

Uczestnicy tureckiego wyjazdu, w drodze powrotnej, chwalili się zakupionymi nowościami i wymieniali zdobyte informacje na temat uprawy i pielęgnacji kwiatów i krzewów w swoich ogrodach. Wszyscy jednogłośnie deklarowali, że ponownie chcą za rok być w Skierniewicach.

Tradycją stały się spotkania rolników organizowanych pod patronatem Wojewody Wielkopolskiego – p.n. WSPÓLNIE DLA WIELKOPOLSKIEJ WSI. Głównym organizatorem spotkań jest Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, przy współudziale Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, Wielkopolskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii, Komendy Wojewódzkiej Straży Pożarnej, Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa oraz Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego. Nadrzędnym celem spotkań, skierowanych głównie do rolników, jest przekazanie wiedzy na tematy najbardziej aktualne w rolnictwie.

Na terenie powiatu tureckiego takie spotkanie odbyło się 5 marca w Zespole Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Praktycznego w Kaczkach Średnich. Na spotkanie przybyło ponad 100 rolników z terenu powiatu, a także uczniowie szkoły rolniczej. Obecni byli również przedstawiciele władz samorządowych z terenu powiatu, a wśród zaproszonych gości był m.in. Poseł z powiatu tureckiego Pan Ryszard Bartosik.

Spotkanie prowadził kierownik biura powiatowego ARiMR w Turku Pan Jan Smak, a następnie swoje wystąpienia mieli Dyrektorzy wszystkich instytucji organizujących spotkanie oraz gospodarz miejsca spotkania - Dyrektor szkoły rolniczej.

Pan Poseł Ryszard Bartosik w swoim wystąpieniu przybliżył rolnikom realizowane projekty rządowe dotyczące rolnictwa i rozwoju wsi. Pani Dyrektor Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego poinformowała o zmianach organizacyjnych w Ośrodku oraz o wprowadzanych innowacyjnych projektach dla rolnictwa i bieżącej działalności Ośrodka, a także o terminach organizowanych imprez i targów.

Powiatowy lekarz weterynarii przedstawił aktualną sytuację dotyczącą afrykańskiego pomoru świń, a Komendant Powiatowy Straży Pożarnej omówił zagrożenia pożarowe na obszarach wiejskich. Pani Kierownik Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Turku zachęcała do wymiany materiału siewnego i omówiła program kontroli jakości żywności. Uczestniczący w spotkaniu Dyrektor Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego zachęcał do bezpiecznego organizowania prac w gospodarstwie i przestrzegania przepisów BHP.

W trakcie trwania spotkania rolnicy mieli możliwość bezpośredniego kontaktu z przedstawicielami instytucji przybyłych na spotkanie, którzy na swoich stoiskach udzielali odpowiedzi na zadawane pytania oraz oferowali swoje wydawnictwa i broszury.

Agroturystyka to szeroki zakres usług i zajęć bazujących na charakterystycznych dla wsi wartościach, które rolnicy prowadzą i sprzedają turystom w celu zaspokojenia ich potrzeb w zakresie rekreacji i spędzania wolnego czasu. Oferta usług agroturystycznych skierowana jest głównie do mieszkańców dużych miast, którzy poszukują spokoju, ciszy, zwolnienia tempa życia przy równoczesnym wzroście aktywności ruchowej, kontaktów międzyludzkich opartych na życzliwości i więzach rodzinnych. Wypoczynek na wsi może być też połączony z uczestnictwem w codziennym życiu i zajęciach jej mieszkańców, korzystania z produktów żywnościowych gospodarstwa rolnego, a także świadczonych w nim usług.

Taka forma wypoczynku funkcjonuje również na terenie powiatu tureckiego. Corocznie, w październiku, doradcy przeprowadzają liczenie gospodarstw agroturystycznych i obiektów turystyki wiejskiej. Obecnie w powiecie działa 16 gospodarstw, w tym 3 to obiekty turystyki wiejskiej znajdujące się na obszarach wiejskich, ale nie związane z gospodarstwem rolnym. Pozostałe 13, to gospodarstwa, w których miejsca noclegowe znajdują się w budynkach w czynnych gospodarstwach rolnych. W 2018 roku na terenie powiatu zarejestrowano nowoutworzone gospodarstwo agroturystyczne w gminie Władysławów. Łącznie w gospodarstwach, na powiecie tureckim, turyści mają do dyspozycji 129 miejsc noclegowych, w tym 111 miejsc w gospodarstwach agroturystycznych, a 18 miejsc w obiektach turystyki wiejskiej.

A oto wykaz adresowy obecnie działających gospodarstw, na poszczególnych gminach powiatu tureckiego:

Gmina Dobra:

Alina i Sylwester Janik – Eko-agroturystyka „Bliżej Natury”, 62-730 Dobra, Dąbrowa 13, tel. 63 2799230; 505264707 – 15 miejsc noclegowych w czynnym gospodarstwie rolnym

Ewa Kaszczyk-Zajbert i Tomasz Zajbert – „AgroLOLEK”, 62-730 Dobra, Ugory 27, tel. 609509171 – 15 miejsc noclegowych w czynnym gospodarstwie rolnym

Gmina Tuliszków:

Ewa i Jerzy Klejna – „MALWA”, 62-740 Tuliszków, Tarnowa 116, tel. 503039965 – 8 miejsc noclegowych

Sławomir i Iwona Marciniak – „JAŚMIN”, 62-740 Tuliszków, Tarnowa 115, tel. 506333307; 515511058 – 12 miejsc noclegowych w czynnym gospodarstwie rolnym

Gmina Przykona:

Maria Pawlak – „U PAWLAKÓW”, 62-731 Przykona, Bądków Drugi 5, tel. 607550010 – 6 miejsc noclegowych w czynnym gospodarstwie rolnym

Gmina Władysławów

Martyna Zając-Andrzejewska, Robert Andrzejewski – „WIGWAM RUSSOCICE”, 62-710 Władysławów, Russocice 125, tel. 695755771 – 4 miejsca noclegowe

Anna i Piotr Kujawa – Gospodarstwo Agroturystyczne KUCYK, 62-710 Władysławów, Skarbki 22, tel. 603321047 – brak miejsc noclegowych

Barbara Straszewska – 62-710 Władysławów, Międzylesie 1, tel. 512149640 – 4 miejsca noclegowe w czynnym gospodarstwie rolnym

Gospodarstwo Agroturystyczne Konik Polski – 62-710 Władysławów, Mariantów 4, tel. 665246709 – brak miejsc noclegowych

Gmina Kawęczyn

Katarzyna i Andrzej Majewscy –Stadnina Koni Huculskich „SKARBIEC”, 62-704 Kawęczyn, Młodzianów 26, tel. 691712961 – 4 miejsca noclegowe w czynnym gospodarstwie rolnym

Jadwiga Jaśkiewicz – 62-704 Kawęczyn, Żdżary 24, tel. 63 2886136 – 11 miejsc noclegowych w czynnym gospodarstwie rolnym

Gmina Turek

Krystyna Filipiak – „NAD RZECZKĄ”, 62-700 Turek, Kowale Księże 13, tel. 723517013 – 6 miejsc noclegowych w czynnym gospodarstwie rolnym

Gmina Brudzew

Agnieszka Galoch – 62-720 Brudzew, Bogdałów 28, tel. 601166882 – 20 miejsc noclegowych w czynnym gospodarstwie rolnym

Sylwia Robaszkiewicz – 62-720 Brudzew, Olimpia 15, tel. 695585677 – 12 miejsc noclegowych w czynnym gospodarstwie rolnym

Gmina Malanów

Magdalena Adamek – „DĘBOWE ZACISZE”, 62-709 Malanów, Zygmuntówek 8, tel. 695945092; 603079783 – 6 miejsc noclegowych

Agnieszka Laksander – 62-709 Malanów, Czachulec Stary 6, tel. 667422828 - 6 miejsc noclegowych w czynnym gospodarstwie rolnym

Właściciele wymienionych obiektów serdecznie zapraszają do odwiedzenia ich gospodarstw i skorzystania oferty.

Na terenie województwa wielkopolskiego trwa cykl spotkań organizowanych pod patronatem Wojewody Wielkopolskiego – WSPÓLNIE DLA WIELKOPOLSKIEJ WSI. Organizatorami spotkań są instytucje działające na rzecz rolnictwa m.in. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, Wielkopolski Wojewódzki Lekarz Weterynarii, Komenda Województwa Straży Pożarnej oraz Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Nadrzędnym celem spotkań, skierowanych głównie do rolników, jest przekazanie wiedzy na tematy najbardziej aktualne w rolnictwie.

Na terenie powiatu tureckiego takie spotkanie odbyło się 30 stycznia w Zespole Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Praktycznego w Kaczkach Średnich. W spotkaniu wzięło udział około 200 osób, w tym przedstawiciele władz samorządowych z terenu powiatu. Wśród zaproszonych gości był m.in. Poseł z powiatu tureckiego Pan Ryszard Bartosik.

Spotkanie prowadził kierownik biura powiatowego ARiMR w Turku Pan Tadeusz Gebler, a swoje wystąpienia mieli Dyrektorzy wszystkich instytucji organizujących spotkanie oraz gospodarz miejsca spotkania - Dyrektor szkoły rolniczej.

Pani Dyrektor Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego poinformowała o bieżącej działalności Ośrodka, a także o terminach organizowanych imprez i targów.

Największym zainteresowaniem cieszyły się tematy związane z kampanią dopłat bezpośrednich w 2018 roku, Restrukturyzacją małych gospodarstw oraz ogłoszonym naborem na Modernizację gospodarstw rolnych w ramach obszaru D.

Powiatowy lekarz weterynarii przedstawił aktualną sytuację dotyczącą afrykańskiego pomoru świń, a Dyrektor Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa przybliżył rolnikom zasady sprzedaży nieruchomości rolnych. Swoje wystąpienie miał również Komendant Powiatowy Straży Pożarnej, który omówił zagrożenia pożarowe na obszarach wiejskich. Przedstawiciel Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa zachęcał do wymiany materiału siewnego i prowadzenia prawidłowej ochrony plantacji według zasad integrowanej ochrony roślin. Uczestniczący w spotkaniu Dyrektor Kasy Rolniczego Ubezpieczenia wskazał na zmiany w obszarze świadczeń i ubezpieczeń społecznych rolników.

Ponadto w trakcie trwania spotkania rolnicy mieli możliwość bezpośredniego kontaktu z przedstawicielami instytucji organizujących spotkanie, którzy na swoich stoiskach udzielali odpowiedzi na nurtujące ich pytania.

Na łamach „Głosu Wielkopolskiego” po raz kolejny przeprowadzony został plebiscyt pod nazwą „Mistrzowie AGRO 2017”. Plebiscyt prowadzony był pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka. Partnerami był WODR w Poznaniu, ARiMR Oddział w Poznaniu, Agromarket Jaryszki i Brico Marche ze Skórzewa.

Laureaci wybierani byli w pięciu kategoriach: Rolnik Roku, Gospodyni Roku, Koło Gospodyń Wiejskich Roku, Gospodarstwo Agroturystyczne Roku oraz Sołtys Wielkopolski 2017.

Głosowanie podzielone było na II etapy - powiatowy i wojewódzki. Do etapu wojewódzkiego zakwalifikowali się zwycięzcy z każdego powiatu, w każdej kategorii, zachowując zdobyte w głosowaniu powiatowym głosy.

Z powiatu tureckiego zgłoszono następujących kandydatów:

- w kategorii Rolnik Roku 2017 – Włodzimierz Tomczyk z gminy Władysławów, Romuald Jacek Macudziński z gminy Tuliszków, Mariusz Tomczak z gminy Kawęczyn, Krzysztof Borkowski z gminy Malanów, Piotr Gebler z gminy Kawęczyn i Andrzej Jóźwiak z gminy Przykona, który zwyciężył w etapie powiatowym.

- w kategorii Gospodyni Roku 2017 – Maria Pawlak z gminy Przykona, Anna Piekarska z gminy Władysławów, Małgorzata Rogalska z gminy Kawęczyn, Krystyna Rygas z gminy Kawęczyn, Bożena Kołek z gminy Malanów i Urszula Banasiak z gminy Brudzew – zwyciężczyni w etapie powiatowym.

- w kategorii Gospodarstwo Agroturystyczne Roku 2017 – Gospodarstwo Jaśmin z gminy Tuliszków, Gospodarstwo Nad Rzeczką z gminy Turek, Gospodarstwo AgroLolek z gminy Dobra, Gospodarstwo Bliżej Natury z gminy Dobra i Gospodarstwo Malwa z gminy Tuliszków, które zwyciężyło na szczeblu powiatowym.

- w kategorii Koło Gospodyń Wiejskich Roku 2017 – KGW Russocice z gminy Władysławów, KGW Cisew z gminy Turek, KGW Marcinów z gminy Kawęczyn, KGW Brudzyń z gminy Brudzew, KGW Chrząblice z gminy Brudzew i KGW Tokary Pierwsze z gminy Kawęczyn, które otrzymało najwięcej głosów i zwyciężyło w etapie powiatowym.

Do finału wojewódzkiego zakwalifikowali się również sołtysi z gminy Malanów – Karolina Kolenda z Miłaczewka, Józef Mikosik ze Skarżyna Kolonii i Grażyna Pietroń z Czachulca Starego.

Uroczyste zakończenie plebiscytu i wręczenie nagród odbyło się 27 października 2017 roku w Sali Sesyjnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu, podczas Wielkiej Gali Mistrzów Agro Wielkopolski 2017. Zwycięzcy w każdej kategorii, zarówno z etapu powiatowego, jak i wojewódzkiego odebrali z rąk Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka zaszczytne medale i nagrody.

Miło nam poinformować, że w kategorii Gospodyni Roku - Najsympatyczniejsza Gospodyni Wielkopolski 2017 zwyciężyła Urszula Banasiak z powiatu tureckiego.

Pani Urszula do września br. wraz z mężem Szczepanem prowadziła gospodarstwo rolne we wsi Galew, w gminie Brudzew, a obecnie jest na zasłużonej emeryturze. Z Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego współpracuje od wielu, wielu lat. Pierwsze wzmianki o współpracy odnotowano już w latach dziewięćdziesiątych, w okresie kiedy funkcjonowały Wojewódzkie Ośrodki Postępu Rolniczego. Obecnie jest przewodniczącą Gminnej Rady Kół Gospodyń Wiejskich w gminie Brudzew, która skupia obecnie 11 Kół Gospodyń Wiejskich z całej gminy. Warto tu podkreślić, że KGW z Chrząblic i Brudzynia, które działają na terenie gminy Brudzew, były również zgłoszone do plebiscytu i uzyskały w głosowaniu powiatowym wysokie 2 i 3 miejsce. Ponadto Pani Ula jest pomysłodawczynią, założycielką i przewodniczącą zespołu kabaretowego Razem, który już od 8 lat prężnie działa przy gminnej radzie KGW w gminie Brudzew. Gospodyni aktywnie działa również jako druhna w OSP Galew. Swoje zaangażowanie i pracę okazuje też w stowarzyszeniu Valentinus, które działa przy parafii w Galewie.

Pani Urszula wraz ze swoim kołem KGW Galew, w którym do 2014 roku pełniła funkcję vice przewodniczącej czynnie uczestniczyła we wszystkich konkursach, szkoleniach i wyjazdach organizowanych przez ODR. Zajmuje się wypiekiem chleba dla rodziny i znajomych, a jej piękne bochny są na każdej uroczystości dożynkowej i kościelnej. Chętnie potwierdza uczestnictwo w konkursach, zdobywając nagrody. W konkursie Nasze Kulinarne Dziedzictwo Smaki Regionów jej chleby i nalewki zdobyły wiele cennych nagród. Należałoby też wspomnieć, że Pani Ula wraz z doradcą z ODR prowadzi od 2004 roku książkę rachunkowości rolnej Polski FADN.

Najsympatyczniejsza Gospodyni Roku 2017 jest osobą pogodną, uśmiechniętą i bardzo otwartą dla ludzi. Wyróżnia się niesamowitymi zdolnościami organizacyjnymi i jako prawdziwy lider umie przyciągnąć do siebie mieszkańców. Potrafi też pobudzić mieszkańców do działania, bez pokazywania swojej dominacji i nie narzucając swojej woli, ale w sposób mądry przewodzi w grupie. Jak sama twierdzi, praca społeczna daje jej wiele satysfakcji, a każde udane i zaakceptowane przez mieszkańców działanie dodaje jej sił i motywuje do dalszej pracy na rzecz społeczności lokalnej.

O Pani Uli można by wiele pisać i opowiadać, ale jako doradcy z ODR wiemy jedno, że zawsze można liczyć na jej pomoc, a współpraca z takim Liderem to po prostu czysta przyjemność i olbrzymia satysfakcja.

Doradcy z Ośrodka Doradztwa Rolniczego w powiecie tureckim bardzo dziękują wszystkim za udział w plebiscycie, a laureatom składają serdeczne gratulacje. Życzymy wszystkim dalszych sukcesów w życiu osobistym i pracy społecznej na rzecz rozwoju obszarów wiejskich. Cieszymy się, że zgłoszona przez nas kandydatura Pani Urszuli Banasiak zwyciężyła w etapie wojewódzkim w tak prestiżowym plebiscycie.

Jak co roku w październiku WODR w Poznaniu przeprowadza liczenie gospodarstw agroturystycznych działających na terenie Wielkopolski. Takie liczenie przeprowadzili również doradcy na terenie powiatu tureckiego.

W powiecie tureckim działa obecnie 15 gospodarstw, w tym 3 to obiekty turystyki wiejskiej znajdujące się na obszarach wiejskich, ale nie związane z gospodarstwem rolnym. Pozostałe 12 to gospodarstwa, w których miejsca noclegowe znajdują się w budynkach w czynnych gospodarstwach rolnych.

Poniżej wykaz adresowy działających gospodarstw, na poszczególnych gminach powiatu tureckiego:

Gmina Dobra:

Alina i Sylwester Janik – Eko-agroturystyka, 62-730 Dobra, Dąbrowa 13, tel. 63 2799230; 511196193 – 15 miejsc noclegowych w czynnym gospodarstwie rolnym

Ewa Kaszczyk-Zajbert i Tomasz Zajbert – „AgroLOLEK”, 62-730 Dobra, Ugory 27, tel. 609509171 – 15 miejsc noclegowych w czynnym gospodarstwie rolnym

Gmina Tuliszków:

Ewa i Jerzy Klejna – „MALWA”, 62-740 Tuliszków, Tarnowa 116, tel. 503039965 – 8 miejsc noclegowych

Sławomir i Iwona Marciniak – „JAŚMIN”, 62-740 Tuliszków, Tarnowa 115, tel. 506333307; 515511058 – 12 miejsc noclegowych w czynnym gospodarstwie rolnym

Gmina Przykona:

Maria Pawlak – „U PAWLAKÓW”, 62-731 Przykona, Bądków Drugi 5, tel. 607550010 – 6 miejsc noclegowych w czynnym gospodarstwie rolnym

Gmina Władysławów

Martyna Zając-Andrzejewska, Robert Andrzejewski – „WIGWAM RUSSOCICE”, 62-710 Władysławów, Russocice 125, tel. 695755771 – brak miejsc noclegowych

Anna i Piotr Kujawa – Gospodarstwo Agroturystyczne KUCYK, 62-710 Władysławów, Skarbki 22, tel. 603321047 – brak miejsc noclegowych

Barbara Straszewska – 62-710 Władysławów, Międzylesie 1, tel. 512149640 – 4 miejsca noclegowe w czynnym gospodarstwie rolnym

Gmina Kawęczyn

Katarzyna i Andrzej Majewscy –Stadnina Koni Huculskich „SKARBIEC”, 62-704 Kawęczyn, Młodzianów 26, tel. 691712961 – 4 miejsca noclegowe w czynnym gospodarstwie rolnym

Jadwiga Jaśkiewicz – 62-704 Kawęczyn, Żdżary 24, tel. 63 2886136 – 11 miejsc noclegowych w czynnym gospodarstwie rolnym

Gmina Turek

Krystyna Filipiak – „NAD RZECZKĄ”, 62-700 Turek, Kowale Księże 13, tel. 723517013 – 6 miejsc noclegowych w czynnym gospodarstwie rolnym

Gmina Brudzew

Agnieszka Galoch – 62-720 Brudzew, Bogdałów 28, tel. 601166882 – 20 miejsc noclegowych w czynnym gospodarstwie rolnym

Sylwia Robaszkiewicz – 62-720 Brudzew, Olimpia 15, tel. 695585677 – 12 miejsc noclegowych w czynnym gospodarstwie rolnym

Gmina Malanów

Magdalena Adamek – „DĘBOWE ZACISZE”, 62-709 Malanów, Zygmuntówek 8, tel. 695945092; 603079783 – 6 miejsc noclegowych

Agnieszka Laksander – 62-709 Malanów, Czachulec Stary 6, tel. 667422828 - 6 miejsc noclegowych w czynnym gospodarstwie rolnym

Należy tutaj podkreślić, że oferta usług agroturystycznych w powiecie tureckim skierowana jest przede wszystkim do mieszkańców dużych miast, którzy poszukują bliższego kontaktu z naturą, spokoju, ciszy i zwolnienia tempa życia. Ponadto, w opinii wczasowiczów, wypoczynek na wsi daje możliwość uczestnictwa w codziennym życiu i zajęciach jej mieszkańców, a także korzystania z produktów żywnościowych gospodarstwa rolnego.

Właściciele serdecznie zapraszają do odwiedzenia gospodarstw i skorzystania z ich oferty

21 września 2017

Przetwory domowe

Późne lato i jesień, to okres obfitości owoców i warzyw, a zarazem czas przygotowywania różnego rodzaju przetworów. Co prawda w sklepach mamy coraz większy wybór gotowych produktów, to jednak przetwory domowe nie wyszły z mody i cieszą się nadal powodzeniem. Niektóre gospodynie robią je dlatego, że sprawia im to wielką przyjemność, inne natomiast lubią mieć w swojej spiżarni wykonane przez siebie smakołyki, które mogą z pewnością urozmaicić i wzbogacić codzienne menu, a także ułatwić przygotowanie posiłków. Ponadto samodzielnie wykonane przetwory, z doskonałej jakości surowców, bez żadnych chemicznych dodatków, smakują inaczej i przypominają nam smaki z dzieciństwa.

Każdy, kto zajmuje się przetwórstwem domowym stara się, by jego przetwory zawierały dużo wartościowych składników, miały dobry smak, jak również były trwałe i mało pracochłonne. Robiąc przetwory należy sporządzać je tak, aby nie dopuścić do znacznego ubytku cennych składników zawartych w produktach, z których je wykonujemy. Trwałość przetworów zależy od właściwego doboru surowców. Owoce i warzywa przeznaczone na przetwory powinny być świeże, zdrowe, a także odpowiednio dojrzałe. Przed przygotowaniem należy je przebrać i starannie umyć.

A oto kilka sprawdzonych przepisów

Buraczki z papryką

3-4 kg buraków, 1 kg cebuli, 1 kg papryki, 2 szklanki wody, 2 szklanki cukru, 2 łyżki stołowe soli, 1,5 szklanki octu 10%, ziele angielskie, liść laurowy, pieprz.

Buraczki ugotować i zetrzeć na tarce z grubymi oczkami. Cebulę i paprykę pokroić w kostkę. Zagotować wodę z cukrem, przyprawami, cebulą i papryką. Gdy warzywa będą miękkie dodać buraki i ocet. Wszystkie składniki wymieszać i gorące przekładać do słoików. Słoiki odwracamy do góry dnem i tak pozostawiamy do wystygnięcia.

Sałatka mieszana

4 kg ogórków, 0,5 kg papryki czerwonej, 0,5 kg marchwi, 0,5 kg cebuli, 3 ząbki czosnku. Przyprawy: ziele, pieprz, koperek, gorczyca, liść laurowy i 3 łyżki soli.

Ogórki obrać i pokroić w plastry. Paprykę pokroić w cienkie paseczki. Marchew zetrzeć na tarce o grubych oczkach, cebulę pokroić w drobną kostkę, a czosnek posiekać. Wszystkie warzywa dokładnie wymieszać dodając do nich 3 łyżki soli.

Do garnka wlać 1 szklankę octu, 0,5 szklanki oleju, wsypać 3/4 szklanki cukru i dodać przyprawy, wszystko zagotować i dodać wymieszane z solą warzywa. Ponownie wszystko wymieszać i gorące nakładać do słoików. Pasteryzować ok. 5-7 minut.

Sałatka z papryką

1 kg papryki, 20 dag cebuli, 8 łyżek oleju, 40 dag pomidorów, 40 dag kwaśnych jabłek, sól, pieprz, zielona pietruszka.

Umytą paprykę oczyścić z nasion i pokroić wzdłuż na części, następnie w poprzek na kawałki jak kluski. Cebulę pokroić w półkrążki i podsmażyć bez rumienienia na oleju, dodać pokrojoną paprykę i znowu podsmażyć, a następnie dodać starte na tarce z dużymi oczkami, obrane ze skórki jabłka oraz drobno pokrojone pomidory. Wszystko krótko razem poddusić, przyprawić do smaku solą, pieprzem, mieloną papryką i wsypać sporo zielonej pietruszki. Nałożyć do słoików i pasteryzować około 25 minut.

Domowa jarzynka

Po 30 dag selera, marchwi, kapusty włoskiej, cebuli, kalafiora, 20 dag kalarepy, 15 dag pietruszki, 10 dag pora, 3 dag natki selera, 2 dag czosnku, ok. 20 dag soli, olej.

Wszystkie warzywa obrać, seler, marchew, kalarepę i pietruszkę zetrzeć na tarce o dużych oczkach. Kapustę poszatkować, por, cebulę, kalafior, natkę selera i czosnek drobno pokroić. Warzywa wymieszać i włożyć na rozgrzany olej. Dusić około 30 minut, w razie potrzeby podlać wodą. Posolić i gorące przełożyć do słoików. Pasteryzować 20 minut. Jarzynkę można przygotować też na surowo, bez duszenia.

Dynia w łagodnej zalewie octowej

1 kg dyni, 40 dag cukru, 1 l wody, goździki, 1/3 szklanki octu 10%.

Dynię umyć, obrać, usunąć część miękiszu z pestkami, a pozostałość pokroić w kostkę i ułożyć w słoikach. Do każdego słoika włożyć po 1 goździku. Zagotować wodę z cukrem i octem i gorącą zalewą zalać dynię. Pasteryzować 20 minut od chwili zagotowania się wody w naczyniu, w którym ustawiliśmy słoiki.

Pomidorowy sos

3 kg pomidorów, 50 dag kwaśnych jabłek, 25 dag cebuli, 2 łyżki oleju, ziele angielskie, liście laurowe, goździki, sól, cukier, pieprz, papryka, gałka muszkatołowa.

Dojrzałe pomidory i jabłka umyć, pokroić na ćwiartki, z jabłek usunąć gniazda nasienne. Cebulę obrać, pokroić w plastry i udusić na oleju. Do pomidorów dodać jabłka, ziele angielskie, liście laurowe, goździki i rozgotować z bardzo małą ilością wody. Dodać cebulę i przetrzeć. Przecier odparować na słabym ogniu do gęstości sosu. Pod koniec gotowania dodać do smaku sól, cukier oraz zmielone przyprawy (pieprz, paprykę, gałkę). Gorącym sosem napełnić przygotowane słoiki. Pasteryzować około 15 minut.

Leczo pasteryzowane

1 kg pomidorów, 1 kg papryki, 25 dag cebuli, 3 łyżki oleju, 3-5 dag cukru, sól.

Pomidory sparzyć, obrać ze skórki, pokroić na ćwiartki. Paprykę umyć, usunąć pestki i pokroić wzdłuż na paski. Cebulę obrać, pokroić w plastry i podsmażyć na oleju. Następnie dodać pomidory, paprykę, przyprawy i dusić około 15 minut. Gorące leczo przełożyć do słoików i pasteryzować około 25-30 minut.

foto: M.Kamecka

Z domów rodzinnych często wynosimy przekonanie, że przygotowania do Świąt muszą być staranne i angażujące, gdyż jest to bardzo wyjątkowy czas w roku. Jednak natłok przygotowań może sprawiać, że gubimy to, co jest najpiękniejsze w Świętach - radość, ciepło i magiczną atmosferę. Najlepsze, co możemy zrobić, to spędzić ten czas w rodzinnej atmosferze, umocnić łączące nas więzi i cieszyć się z każdej chwili spędzonej z najbliższymi nam osobami. W dobrym przeżyciu Bożego Narodzenia pomaga świadome pielęgnowanie tradycji i zwyczajów oraz zachowywanie symboli świątecznych.

Dzień Wigilii – jest to jedyny, niepowtarzalny dzień w roku i dlatego staramy się, aby okazywać sobie wzajemnie życzliwość, wierząc, że w podobnej atmosferze przetrwamy kolejny rok. Do dziś przetrwał też przesąd, że jeśli w wigilijny poranek pierwszym gościem w domu będzie chłopiec, przyniesie to szczęśliwy rok. Niektórzy z nas przechowują w portfelu łuski z wigilijnego karpia, które mają przynieść pomyślność i dostatek.

Sianko pod obrusem – ten zwyczaj wywodzi się jeszcze z czasów pogańskich. Jak nakazuje tradycja, siano należy położyć pod obrusem. Symbolizuje to narodzenie Jezusa w ubóstwie. Wieczerza wigilijna, która powinna rozpoczynać się wraz z pierwszą gwiazdką na niebie. Symbolizuje ona nawiązanie do Gwiazdy Betlejemskiej, oznaczającej narodziny Jezusa, którą według Biblii na wschodniej stronie nieba ujrzeli Trzej Królowie. Kolację wigilijną, w polskiej tradycji postną, rozpoczynamy modlitwą i czytaniem fragmentu Ewangelii dotyczącego narodzin Jezusa. W zależności od regionu i tradycji rodzinnych, zestaw wigilijnych potraw jest różny, ale zwyczajowo na stole powinny znaleźć się wszystkie płody ziemi, a potraw powinno być dwanaście. Spróbowanie każdej ma zapewnić szczęście przez cały rok. Najpopularniejsze polskie potrawy to czerwony barszczyk z uszkami, zupa grzybowa, karp (lub inna ryba) pod różnymi postaciami, kutia, pierogi z kapustą i grzybami, kulebiak, kompot z suszonych owoców.

Dzielenie się opłatkiem - przełamanie opłatka ze wszystkimi uczestnikami wieczerzy wigilijnej jest jej centralnym punktem. Dzielenie się opłatkiem ma zbliżać i łączyć ludzi. Dopiero gdy podzielimy się opłatkiem, zasiadamy do wigilijnego stołu i możemy wtedy skosztować przygotowanych na ten wieczór potraw.

Dodatkowe nakrycie, które stawiamy na wigilijnym stole jest symbolicznie przeznaczone dla niezapowiedzianego gościa. To także wyraz pamięci o naszych bliskich, którzy są nieobecni, którzy nie mogli dotrzeć na wieczerzę. Puste nakrycie wyraża także pamięć o członku rodziny, który zmarł.

Świeca bożonarodzeniowa jest najbardziej wymownym symbolem przychodzącego do nas Jezusa, a zarazem znakiem świadectwa wiary chrześcijańskiej wobec dzieci, rodziców, krewnych, przyjaciół i wszystkich odwiedzających dom. Świeca jest symbolem Chrystusa jako Światłości świata.

Choinka jest symbolem chrześcijańskim – ubiera się ją w dniu, w którym wspominamy naszych pierwszych rodziców: Adama i Ewę. Jest nieodłączną ozdobą w czasie świąt Bożego Narodzenia. Przypomina ona ludziom naukę o upadku i odkupieniu rodzaju ludzkiego. Natomiast składanie prezentów pod choinką, jest naśladowaniem dobroci.

Wspólne kolędowanie, czyli radosne śpiewy, w które zaangażowani są wszyscy uczestnicy wieczerzy wigilijnej. Tradycja ta, już niestety coraz rzadziej praktykowana, a szkoda, ponieważ świąteczne muzykowanie nie tylko wpływa na wzajemne relacje międzyludzkie, ale też pomaga rozwijać w sobie poczucie harmonii i wyrażać emocje. Teksty kolęd pisali najwięksi polscy poeci, a kompozytorzy tworzyli muzykę do nich lub je opracowywali muzycznie. Kolędy związane są również z rodzimą twórczością ludową.

Pasterka – to uroczysta Msza odprawiana w nocy (najczęściej o północy lub w godzinach wieczornych) z 24 na 25 grudnia. Pasterka upamiętnia oczekiwanie i modlitwę pasterzy zmierzających do Betlejem. W Polsce jest jedną z najważniejszych świątecznych tradycji.

Tradycja obchodów Świąt Bożego Narodzenia jest głęboko zakorzeniona nie tylko w narodzie polskim. Na całym świecie katolicy świętują narodzenie Jezusa, ale w każdym kraju panują nieco odmienne zwyczaje.

A oto dla przypomnienia tekst jednej z naszych polskich pięknych kolęd

Nie było miejsca dla Ciebie

Nie było miejsca dla Ciebie
w Betlejem w żadnej gospodzie,
i narodziłeś się, Jezu,
w stajni, w ubóstwie i chłodzie.

Nie było miejsca, choć szedłeś
jako Zbawiciel na Ziemię,
by wyrwać z czarta niewoli
nieszczęsne Adama plemię.

Nie było miejsca, choć chciałeś
ludzkość przytulić do łona,
i podać z krzyża grzesznikom
zbawcze, skrwawione ramiona.

Nie było miejsca choć szedłeś
ogień miłości zapalić,
i przez swą mękę najdroższą
świat od zagłady ocalić.

Gdy liszki mają swe jamy
i ptaszki swoje gniazdeczka,
dla Ciebie brakło gospody,
Tyś musiał szukać żłóbeczka.

A dzisiaj czemu wśród ludzi
tyle łez, jęków, katuszy?
Bo nie ma miejsca dla Ciebie
w niejednej człowieczej duszy.