Email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

W najbliższą niedzielę 28 kwietnia, w godzinach od 9:00 – do 17:00 w Przygodzicach, odbędą się XX Targi Rolno-Ogrodnicze. Przewidziany jest kiermasz drzew, krzewów oraz kwiatów, a także wystawa maszyn, sprzętu rolniczego, środków do produkcji rolnej oraz pokaz pracy maszyn. Podczas targów odbędzie się również pokaz zaprzęgów konnych. Przewidziane są również liczne atrakcje dla najmłodszych. Serdecznie zapraszamy.

Powiat ostrowski to kolejne miejsce, gdzie zgodnie z harmonogramem odbyła się konferencja „Wspólnie dla wielkopolskiej wsi" organizowana pod honorowym patronatem Wojewody Wielkopolskiego Zbigniewa Hoffmanna. Spotkanie obyło się 7 lutego 2019 roku w Nowych Skalmierzycach.

Spotkanie otworzył i poprowadził kierownik biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Ostrowie Wlkp. Pan Przemysław Królak.

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele instytucji działających na rzecz rolnictwa takich jak: Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu reprezentowany przez Zastępcę Dyrektora Panią Wiesławę Witaszak, Państwowa Powiatowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa reprezentowana przez kierownika ostrowskiego oddziału Panią Barbarę Trzęsowską, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego reprezentowana przez Kierownika Placówki Terenowej KRUS w Ostrowie Wlkp. Pana Zdzisława Jaźwiec, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa reprezentowany przez Kierownika Sekcji Zamiejscowej KOWR w Przygodzicach Pana Przemysława Majchrzaka, Powiatowy Lekarz Weterynarii Pan Dariusz Hyhs oraz przedstawiciel Państwowej Powiatowej Straży Pożarnej.

Na spotkaniu omówione zostały bieżące zagadnienia dotyczące rolnictwa i obszarów wiejskich. Poruszona została następująca tematyka: obsługa zgłoszeń zwierzęcych przez nowy Portal IRZplus, płatności bezpośrednie i wsparcie krajowe udzielane przez ARiMR, transfer wiedzy i innowacje rolnicze w działalności WODR w Poznaniu, zmiany w obszarze świadczeń i ubezpieczeń społecznych rolników oraz działalność prewencyjna i rehabilitacyjna KRUS, idee, zadania i strategie KOWR, afrykański pomór świn (ASF) oraz zasady bioasekuracji, zabezpieczenia składowania płodów rolnych, bezpieczna żywność oraz rolniczy handel detaliczny, a także bezpieczeństwo pożarowe w gospodarstwach rolnych.

W trakcie spotkania rolnicy mogli skorzystać z konsultacji u ekspertów instytucji organizujących spotkanie i uzyskać odpowiedzi na nurtujące ich pytania.

Święta Bożego Narodzenia zbliżają się szybkimi krokami. Bez względu na wiek każdy z nas czeka na nie z utęsknieniem. Aby oderwać się od codziennego biegu i poczuć magię świąt warto wybrać się na ostrowski Rynek, gdzie już kolejny rok z rzędu odbywa się Jarmark Bożonarodzeniowy. Dla tych, którzy nie mają jeszcze pomysłu na gwiazdkowe upominki dla swoich najbliższych, to świetna okazja aby kupić wyjątkowy, niestandardowy prezent. Na specjalnie przygotowanych stoiskach handlowych można nabyć między innymi: ręcznie wykonane stroiki, drewniane rzeźby, bombki i ozdoby choinkowe, a także drewniane zabawki dla dzieci, czy  ręcznie wyszywane maskotki. W drewnianych domkach handlowych kupimy rownież wysokiej jakości produkty spożywcze, jak różnego rodzaju miody, chleby domowego wyrobu, swojskie wyroby wędliniarskie a także bakalie, suszone owoce i grzyby.

Organizatorzy Jarmarku pomyśleli również o najmłodszych. To głownie z myślą o dzieciach przygotowano szopkę bożonarodzeniową z żywymi zwierzętami. Miłe chwile nasi milusińscy mogą spędzić również na specjalnie przygotowanej dla nich karuzeli weneckiej, zjeżdżalni pontonowej czy podczas przejażdżki saniami z reniferem.

 Jarmark Bożonarodzeniowy potrwa do 23 grudnia, natomiast szopkę bożonarodzeniową będzie można odwiedzać do 6 stycznia 2019 roku.

W terminie od 27.08.2018  do 14.09.2018r. rolnicy utrzymujący w swych gospodarstwach zwierzęta gospodarskie z gatunku świnia, mogą ubiegać się o refundację części kosztów poniesionych w związku z wydatkami poniesionymi na:

  • zakup mat dezynfekcyjnych,
  • zakup sprzętu do wykonywania zabiegów dezynfekcyjnych, dezynsekcyjnych lub deratyzacyjnych oraz produktów biobójczych, środków dezynsekcyjnych lub deratyzacyjnych,
  • zakup odzieży ochronnej i obuwia ochronnego,
  • zabezpieczenie budynków, w których utrzymywane są świnie, przed dostępem zwierząt domowych.

Pomoc ma charakter pomocy de minimis w rolnictwie i polega na refundacji do 75 % kosztów poniesionych przez rolnika na wyżej wymienione zakupy i zabezpieczenia. Rolnicy z terenu powiatu ostrowskiego mogą składać wnioski w biurze powiatowym ARiMR mieszczącym się przy ulicy Staroprzygodzkiej 117 w Ostrowie Wlkp. Formularz wniosku dostępny jest na internetowej stronie ARiMR.

Do wniosku o udzielenie pomocy należy dołączyć dowody poniesionych wydatków, czyli faktury lub ich kopie, rachunki wystawione zgodnie z odrębnymi przepisami lub ich kopie lub kopie umów zlecenia lub o dzieło, dotyczące poniesionych wydatków, a także oświadczenie o liczbie posiadanych świń oraz udokumentowanie otrzymanej pomocy de minimis w rolnictwie.

 

 

Źródło: www.arimr.gov.pl