LOGOWANIE:            | 

Start ZD w Powiatach Powiaty R - Z w Szamotułach Anna Czarnecka

Anna Czarnecka

Anna Czarnecka

Adres strony WWW: E-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

poniedziałek, 14 lipca 2014 09:38

Rowerowy objazd pól 2014 Gmina Pniewy

Rowerowy objazd pól 2014 Gmina Pniewy

Dzień: czwartek 12 czerwca 2014 rok.

Godzina: 9:30.

Miejsce: Leśnictwo Mielno (Leśnictwo Dąbrowa) - Zamorze.

Obecni:

-        rolnicy,

-        sołtysi,

-        Burmistrz MiG Pniewy,

-        radni,

-        przedstawiciele WIR,

-        przedstawiciele Nadleśnictwa,

-        doradcy WODR – ZD Szamotuły,

-        miłośnicy jazdy rowerowej

Warunki atmosferyczne: wymarzone

Tegoroczna trasa Rowerowego objazdu pól: Leśnictwo Mielno (Leśnictwo Dąbrowa) – przez Konin – Zamorze – Pniewy – Leśnictwo Mielno (Leśnictwo Dąbrowa).

Na starcie nastąpiło powitanie uczestników objazdu, po czym wszyscy ruszyli w trasę. Pierwszym punktem rowerzystów było Jezioro Lubosz Wielkie niedaleko Zamorza. Następnym przystankiem było gospodarstwo Pana Mirosława Karwali, który dzięki swojej uprzejmości pokazał uczestnikom swoją hodowlę bydła. Można było obejrzeć także piękny ogród Gospodyni.

Około godziny 11:00 na sali wiejskiej w Zamorzu był czas na kawę z pysznym plackiem drożdżowym oraz tradycyjnie bułkami z miodem. Był to czas nie tylko na odpoczynek i regenerację sił, ale również na wykłady.

Kolejnym etapem spotkania było zwiedzenie Oczyszczalni Ścieków w Pniewach.

Następnie wszyscy udali się do Leśnictwa Mielno (Leśnictwo Dąbrowa), gdzie:

-        czekał wyśmienity poczęstunek (pieczone kiełbaski, karkówka, placek drożdżowy),

-        można było podzielić się wrażeniami z objazdu,

-        Burmistrz Jarosław Przewoźny życzył wysokich plonów i opowiedział o obecnie prowadzonych inwestycjach,

-        została przeprowadzona loteria z nagrodami  ufundowanymi przez Urząd Miejski.

Organizatorzy wszystkim serdecznie dziękują za udział w spotkaniu a w szczególności:

-        Policji – za nadzór w bezpiecznym przejeździe przez drogę nr 92,

-        Państwu Karwala za oprowadzenie po swoim gospodarstwie (hodowla bydła +   ogród),

-        Panu Lechowi Stępniowi za oprowadzenie po Oczyszczalni Ścieków

-        Leśnictwu Mielno (Leśnictwo Dąbrowa) – za gościnność

Opracowanie: Natalia Jurgowiak

Foto: Eugeniusz Wiśniewski

i

wtorek, 08 lipca 2014 13:06

„ Dni Pola” w Gminie Wronki"

 

„ Dni Pola” w Gminie Wronki"

Dnia 27 czerwca 2014r. w Gminie Wronki

Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w  Poznaniu, biuro gminne we Wronkach pod przewodnictwem Mariusza Makówki zorganizowało                    „Dni Pola’’. Do organizacji tego święta przyczyniła się Rada Sołecka Kłodziska. Należy nadmienić, że to pierwsza taka uroczystość w naszej gminie dla rolników, która miała między innymi za cel ich  zintegrowanie . Rozpoczęła się ona w sali wiejskiej w Kłodzisku przy kawie i cieście.  Ten wyjątkowy dzień zaszczycili swoją obecnością burmistrz Mirosław Wieczór, wiceburmistrz Robert Dorna, prezes Banku Spółdzielczego we Wronkach Elżbieta Czosnowska, wiceprezes Beata Barłóg, kierownik ARiMR Andrzej  Żybura oraz radni Powiatu i MiGW. Rolnicy dokonywali lustracji pól. Zwracali przede wszystkim uwagę na jakość , pielęgnację okopowych i zbóż. Rolnicy z Gminy Wronki mieli okazję wysłuchać między innymi wykładów specjalistów dr Zbigniewa Kwiatkowskiego w temacie dotyczącym hodowli bydła oraz Grzegorza Baiera w zakresie nowych odmianach zbóż. Ponadto rolnicy, wykładowcy i zaproszeni goście odwiedzili pasiekę pszczół, zlokalizowaną na terenie naszej gminy oraz plantację szparagów i borówek. „Dni Pola” zakończyły się skromnym poczęstunkiem w gospodarstwie agroturystycznym w Karolewie.

Tekst i zdjęcia: Mariusz Makówka, WODR Poznań

wtorek, 08 lipca 2014 11:45

Objazd gospodarstw i pól

Prelekcje edukacyjne, lustracje upraw i wizyty w gospodarstwach

Objazd gospodarstw i pól

Rolnicy z gminy Obrzycko wzięli udział w obchodach Dni Pola połączonych z rowerowym objazdem gospodarstw i pól. Ponad dwudziestokilometrowa trasa wiodła przez malownicze tereny wsi. Rolnicy przemierzyli Obrowo, Koźmin,Ordzin, Pęckowo, Gaj Mały, Karolin i Dobrogostowo. Rozmawiano o tegorocznych plonach i aktualnych problemach rolników.

Objazd z okazji Dni Pola zorganizowano w ubiegłą środę, 25 czerwca. Koordynatorem objazdu na terenie obrzyckiej gminy był Eugeniusz Wiśniewski, starszy doradca ds. rozwoju obszarów wiejskich, przedsiębiorczości i agroturystyki w Wielkopolskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego - Zespół Doradczy w Szamotułach.

Spotkanie rolników rozpoczęło się w świetlicy wiejskiej w Obrowie. Tam odbyła się prelekcja na temat wykorzystania stacji meteorologicznych w systemach wspomagania decyzji w integrowanej ochronie roślin. Prelegentem był Lech Dudek, doradca WODR z gminy Kaźmierz specjalizujący się w dziedzinie ochrony roślin.

Po prelekcji rolnicy wsiedli na rowery - pierwszym przystankiem rowerowego objazdu było gospodarstwo Marka Wróbla w Pęckowie, gdzie zatrzymano się przy plantacji ostropestu plamistego. Wykład pt. „Klasyfikacja ostropestu plamistego. Naturalna detoksykacja organizmu - roślinne leczenie wątroby” wygłosił Eugeniusz Wiśniewski. Doradca WODR opowiadał rolnikom między innymi o historii ostropestu plamistego oraz o zastosowaniu tej rośliny w kosmetyce i farmakologii.

Drugim przystankiem objazdu była plantacja buraków cukrowych w gospodarstwie Tomasza Migi. Następnie rolnicy przejechali do Karolina, gdzie w gospodarstwie Jacka Roszaka oglądano z zainteresowaniem bydło mleczne, omawiano szczegóły dotyczące żywienia i sposobu doju krów. W dalszej części objazdu rolnicy odwiedzili siedzibę firmy projektującej i produkującej schody - działającej pozarolniczo, ale na terenie wiejskim.

Kolejnym punktem objazdu było Przedsiębiorstwo Rolniczo-Hodowlane „Gałopol” Sp. z o.o. z siedzibą w Gałowie - zakład rolny w Gaju Małym. Rolnicy oglądali tam oborę na 280 sztuk bydła mięsnego i suszarnię kaskadową do nasion zbóż, rzepaku, i kukurydzy.

W drodze do Dobrogostowa odwiedzono poletka doświadczalne zboża i rzepaku pod Kobylnikami. Przedostatnim punktem wyprawy było gospodarstwo Łukasza Olecha - oglądano tam bydło mięsne i budowaną oborę z sześćdziesięcioma stanowiskami dla krów mlecznych.

Metą objazdu pól był teren rekreacyjny przy stawie w Obrowie. Tam na rolników czekał skromny poczęstunek. Obecny na miejscu Andrzej Żybura, kierownik biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, opowiadał rolnikom o zmianach w zasadach przyznawania dopłat bezpośrednich.

Uczestnicy corocznego objazdu mieli okazję zapoznać się ze stanem upraw. Snuli też przypuszczenia co do szacowanych plonów w roku bieżącym. Dowiedzieli się wiele o aktualnej produkcji rolnej i stosowanych technologiach.

Źródło: Gazeta Szamotulska

Tekst: Jakub Monterial

Fotorelacja:

 

 

 

 

 

 

 

Zdjęcia: Natalia Jurgowiak, WODR Poznań

DNI   POLA 2014  W  GMINIE  KAŹMIERZ   w………… pełnym  słońcu !!!

 

 

W dniu 18 czerwca 2014 roku zgodnie z wieloletnią  tradycją  Gminna Służba Doradcza WODR Poznań, gminy Kaźmierz zorganizowała Dni Pola 2014 połączone z II samochodowym objazdem pól i gospodarstw na terenie gminy Kaźmierz. W roku bieżącym ze względu na wydłużoną trasę przejazdu do zaplanowanych miejsc na terenie gminy organizatorzy wzorem roku ubiegłego zaplanowali przejazd samochodami osobowymi.  Zgodnie z programem  spotkanie miało swój początek w Gospodarstwie Agroturystycznym „Dom nad Zalewem” pani Violetty Wawszczak w Radzynach.  W dniu tym od samego rana  aura zachęcała do wzięcia udziału w tej imprezie i dlatego zgodnie  z przewidywaniami rolnicy nie zawiedli i licznie przybyli do Radzyn tym razem samochodami a nie rowerami. Przybyli także zaproszeni goście – W-ce Przewodniczący Rady Powiatu – Pan Zenon Gałka, Wójt Gminy Kaźmierz pan Wiesław Włodarczak, Sekretarz Urzędu Gminy w Kaźmierzu pan Karol Hartwich, Kierownik Biura Powiatowego ARiMR w Szamotułach pan Andrzej Żybura, pan Michał Człapa - Przewodniczący Komisji Rolnictwa Rady Gminy Kaźmierz, pan Ireneusz Glanc – Delegat do  Wielkopolskiej  Izby Rolniczej, pan dr Edwin Naglik z Zakładu Doświadczalnego IUNG w Baborówku, pan Andrzej Obst z Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu, oraz Panie i Panowie Doradcy z powiatu szamotulskiego a także liczna grupa rolniczek i rolników z terenu gminy Kaźmierz i gmin okolicznych.  Tu wszyscy uczestnicy wysłuchali komunikatów i  informacji dot. aktualnej sytuacji w rolnictwie. Tematyka wykładów była bardzo różnorodna i obejmowała: „Fundusze UE dla rolnictwa na lata 2014 - 2020 ”,  zmiany w  płatnościach  obszarowych  na  rok 2015, omówiono także stan i oceniono uprawy rolnicze. Następnie specjaliści z WODR Poznań  przedstawili słuchaczom wykłady – „Integrowana Ochrona Roślin – rozpoznawanie i zwalczanie chorób oraz szkodników w zasiewach zbóż i rzepaku”, „Technologia uprawy zbóż na cele konsumpcyjne – charakterystyka odmian”. Kolejnym planowanym założeniem programu był objazd gospodarstw i pól na terenie gminy Kaźmierz.  W ramach tego punktu wszyscy uczestnicy odwiedzili Gospodarstwo Demonstracyjne pana Wojciech Kalinowskiego w miejscowości Piersko gdzie zapoznali się z doświadczeniami odmianowymi. W tym miejscu  uczestnicy objazdu mieli możliwość obejrzeć i porównać kolekcją odmian pszenicy, pszenżyta, oraz rzepaku ozimego prowadzonych według zasad Integrowanej Ochrony Roślin. Następnie wszyscy dotarli do Campingu w Komorowie gdzie wspólnym piknikiem nad brzegiem jeziora Bytyńskiego zakończyli  Dni Pola 2014 roku.  Tradycyjnie już  rolnicy naszej gminy  nie zawiedli i  licznie uczestniczyli w imprezie za co bardzo Dziękujemy !

 

Dziękujemy także bardzo serdecznie wszystkim, którzy pomogli i  przyczynili się do organizacji i sprawnego przebiegu  tej imprezy rolniczej.

 

Do zobaczenia w przyszłym roku !!!

Tekst i zdjęcia: Lech Dudek

„MILKILINE” w PRH Gałopol - najnowsza technologia doju

 

         W czwartek 8 maja bieżącego roku w siedzibie Przedsiębiorstwa Rolniczo – Hodowlanego „GAŁOPOL”  w Gałowie (powiat szamotulski), uroczyście otwarto nową w pełni zautomatyzowaną oborę, oraz pierwszą w Polsce halę udojową  włoskiej firmy „MILKILINE” zaopatrzoną w system doju MILPROP4C . Jest to system który zarządza niezależnym udojem ćwiartek, poprawiając w ten sposób produktywność stada i redukując zagrożenia wystąpienia stanów chorobowych w strzykach. Za unikalnym charakterem systemu przemawia jego zdolność  do pomiaru przewodności elektrycznej mleka. Dynamiczny pomiar gwarantuje sukcesywne wstrzymanie udoju mleka we właściwym momencie i indywidualnie dla każdego strzyka. Wyniki z pomiaru dostarczają dojarzowi informacji o kondycji zdrowotnej strzyków, alarmując o ewentualnym stanie chorobowym (mastitis). MilproP4C chroni strzyki przed zjawiskiem pustodoju, kończąc udój we właściwym momencie, sukcesywnie i indywidualnie dla każdej ćwiartki.

Fotorelacja z uroczystości otwarcia:

- widok na oborę i halę udojową

 

 

- zwiedzanie fermy mlecznej

 

- hala udoju

 

 

- wnętrze hali - 36 stanowisk udojowych

 

 

- wnętrze obory

 

 

 

- stoiska firm BLATTIN i DE HEUS

 

- uroczystość otwarcia

 

 

- wystąpienie Prezesa Zarządu PRH "Gałopol"

 

- zaproszeni goście

 

Tekst: Karol Jażdżewski, Piotr Matusiak - WODR Poznań, ZD w Szamotułach

Zdjęcia: Piotr Matusiak

KONKURS KULINARNY NA NAJSMACZNIEJSZĄ POTRAWĘ Z GRZYBA

Dzięki uprzejmości Burmistrza Miasta i Gminy Szamotuły Włodzimierza Kaczmarka podczas XIII Pokazu Stołów Wielkanocnych, odbył się I etap konkursu „Na najsmaczniejszą potrawę z grzyba” pod honorowym patronatem Posła do Parlamentu Europejskiego Andrzeja Grzyba.

Organizatorem konkursu jest Wielkopolska Izba Rolnicza przy wsparciu Posła na Sejm RP Piotra Walkowskiego, Stowarzyszenia Kobiet Wiejskich „Gospodyni”, Stowarzyszenia Sołtysów Województwa Wielkopolskiego, Agencji Rynku Rolnego oraz Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.

O tytuł najlepszej potrawy z grzyba rywalizowały, dzięki wysiłkom Wydziału Ekologii i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta i Gminy Szamotuły, sołectwa Baborówko, Brodziszewo, Kąsinowo, Kępa, Koźle, Otorowo, Szczuczyn, Witoldzin, a także Zespół Szkół nr 2 oraz Zespół Szkół nr 3 z Szamotuł. Dodatkowo swoje danie konkursowe zaprezentował Zespół Szkół w Gaju Małym.

Ze względu na oryginalność przepisów, dobór składników, a także atrakcyjność dań wszystkie zgłoszone potrawy zostaną przesłane do organizatorów, gdzie 8 czerwca 2014 r. podczas Wielkopolskiego Święta Wsi Komisja Konkursowa wyłoni laureatów rywalizacji.

Józef Kwaśniewicz Wicestarosta szamotulski ufundował dodatkowe nagrody dla uczestników rywalizacji. Jury w składzie Józef Kwaśniewicz oraz Barbara Idczak Kierownik Biura Powiatowego Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Szamotułach, oceniło wszystkie serwowane dania z grzyba. Wybór laureatów okazał się niezwykle trudny. Wszystkie prezentowane dania charakteryzowały się wyśmienitym, intensywnie grzybowym smakiem. Jednakże na szczególną uwagę komisji zwróciła uwagę zupa z zielonek serwowana przez Zespół Szkół w Gaju Małym – I miejsce (tradycyjna receptura teściowej, oryginalność i pracochłonność przepisu), pierś z kurczaka nadziewana grzybami przygotowana przez Koło Gospodyń Wiejskich z Kępy – II miejsce (innowacyjność dania – połączenia suszonych grzybów i boczniaków) oraz klopsiki z kaszy i borowików z sołectwa Kąsinowo - III miejsce (oryginalność przepisu, walory smakowe).

Na zakończenie spotkania wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali od Biura Powiatowego Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Szamotułach podziękowania oraz upominki – książki kucharskie oraz ozdobne talerze.

W imieniu Wielkopolskiej Izby Rolniczej składamy serdeczne podziękowania Burmistrzowi Miasta i Gminy Szamotuły, pracownikom Wydziału Ekologii i Ochrony Środowiska z oraz p. Annie Czarneckiej doradcy specjalizującego się w wiejskim gospodarstwie domowym Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego ZD Szamotuły, za pomoc i współorganizację konkursu.

 

 

 

Barbara Idczak

Kierownik Biura Powiatowego

Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Szamotułach

 

 

Potrawy konkursowe

 

Klopsiki z kaszy i borowików – sołectwo Kąsinowo

 

 

 

Zupa z zielonek oraz zielonki marynowane – Zespół Szkół w Gaju Małym

 

 

 

Wykwintny borowikowy krem – Zespół Szkół nr 2 w Szamotułach

 

 

 

 

 

 

Pieczarki faszerowane – Koło Gospodyń Wiejskich w Otorowie

 

 

 

Nadziane kapelusze – Koło Gospodyń Wiejskich Koźle

 

 

 

 

 

 

 

Polędwiczka w sosie borowikowym z rozmarynem serwowana z ziemniaki w mundurkach i białą kapustą - Zespół Szkół nr 3 w Szamotułach

 

 

 

Zupa grzybowa – sołectwo Baborówko

 

 

 

 

 

Sałatka z marynowanych grzybków – sołectwo Witoldzin

 

 

 

Pasztet z pieczarkami – Koło Gospodyń Wiejskich Szczuczyn

 

 

 

 

 

 

Pieczarki faszerowane szpinakiem i smażone na głębokim tłuszczu na plackach ziemniaczanych – Damian Piaskowski

 

 

 

Zupa grzybowa – Koło Gospodyń Wiejskich Brodziszewo

 

 

 

 

Pierś z kurczaka nadziewana grzybami – Koło Gospodyń Wiejskich Kępa

 

PODSUMOWANIE DZIAŁALNOŚCI DORADCZEJ W POWIECIE SZAMOTULSKIM.
         W piątek 21 marca 2014 roku w sali „Gałopolu" w Gałowie, odbyło się podsumowanie działalności doradczej w powiecie szamotulskim za 2013 rok. Spotkanie prowadził kierownik Zespołu Doradczego Karol Jażdżewski, który przedstawił strukturę podległości i schemat organizacyjny WODR oraz skład osobowy zespołu doradczego, którym kieruje. Lech Dudek, doradca z gminy Kaźmierz, omówił sytuację agrarną w powiecie szamotulskim, a także szczegółowo przedstawił realizowane cele i zadania oraz działalność dydaktyczną. Zagadnienia z zakresu ekonomiki i działalności komercyjnej prezentował doradca d.s. ekonomiki w ZD Szamotuły Janusz Brodzik. Doradca wyjaśniał na czym polega m. in. : zbieranie informacji rynkowych, sporządzanie analizy kosztów produkcji rolniczej oraz prowadzenie książek rachunkowości rolnej w systemie Polski FADN, dla Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej w Warszawie. Janusz Brodzik powiedział, że oprócz pracy doradczej od 6 lat zajmujemy się działalnością komercyjną, która ma na celu wsparcie budżetu WODR. Tę działalność realizują doradcy poprzez opracowanie dokumentacji w ramach poszczególnych działań PROW oraz organizowanie i prowadzenie szkoleń płatnych w tym szkoleń chemizacyjnych.
        W dalszej części podsumowania, doradca z gminy Szamotuły Piotr Matusiak przedstawił sieć Gospodarstw Demonstracyjnych w powiecie szamotulskim. W powiecie zlokalizowano 7 Gospodarstw Demonstracyjnych, które mogą być wykorzystane do realizacji szkoleń, wdrożeń i pokazów w celu ułatwienia transferu wiedzy z nauki do praktyki rolniczej. Gospodarstwa Demonstracyjne mają możliwość przyjmowania grup rolników zapoznających się z nowymi rozwiązaniami techniczno-organizacyjnymi oraz chęć odbycia praktyk w tym praktyk studenckich. Kolejnym zagadnieniem, które przedstawił Piotr Matusiak były stacje agrometeorologiczne. Ich funkcjonowanie w sieci Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu ma na celu wsparcie rolników w podejmowaniu decyzji określających optymalne terminy wykonywania zabiegów ochrony roślin. Korzystając z danych meteo można uzyskać wysoką efektywność tych zabiegów przy ograniczeniu stosowania chemicznych środków ochrony roślin do niezbędnego minimum, spełniając wymogi integrowanej ochrony roślin.
W podsumowaniu działalności doradczej w powiecie szamotulskim, obok rolników i doradców, udział wzięli przedstawiciele instytucji działających na rzecz rolnictwa oraz samorządowcy poszczególnych gmin i Starostwa Powiatowego w osobach Starosty Powiatowego – Pawła Kowzana oraz V-ce Starosty – Józefa Kwaśniewicza.

 

Opracowanie:
Eugeniusz Wiśniewski
Natalia Jurgowiak
Zdjęcia:
Eugeniusz Wiśniewski

wtorek, 11 lutego 2014 11:06

Polagra Premiery 2014

Polagra Premiery 2014

Dnia  30 stycznia 2014r. w Poznaniu odbyły się Międzynarodowe  Targi Mechanizacji Rolnictwa POLAGRA-PREMIERY. Targi trwały do 2 lutego 2014r. Były  wydarzeniem, które w opinii samej branży jest niekwestionowanym, ale i największym świętem polskiego rolnictwa. Wśród gości specjalnych  znajdował  się m.in. Stanisław Kalemba, Minister Rolnictwa   i Rozwoju Wsi,  Zofia Szalczyk Podsekretarz Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Jan  Krzysztof Ordanowski Poseł na Sejm, Piotr Walkowski Poseł na Sejm, Przemysław Pacia Wicewojewoda Wielkopolski, Tomasz Kajzer Zastępca Prezydenta Poznania, Władimir Tkaczow Konsul Federacji Rosyjskiej, Jerzy Dowicz Konsul Honorowy Republiki Chorwacji, Krystian Ziemski Konsul Honorowy Królestwa Danii, Barbara Sajnaj Skarbnik Miasta Poznania, Marek Berent Dyrektor Departamentu Rolnictwa  Województwa Wielkopolskiego, Marek Stachowiak Zastępca Dyrektora Wydziału Gospodarczego i Rolnictwa, Lesław Wiatrowski Prezes Zrzeszenia Handlu i Usług, Jacek Sielski Prezes Wielkopolskich Pracodawców, Mariusz Olejnik, Prezes Zarządu Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepak  i Roślin Białkowych, Leszek Honzik Prezes Federacji  Producentów Bydła , Mięsa i Mleka, Paweł Dakowski Prezes Producentów Bydła  Mięsnego, Rafał Bładanowicz Krajowa Federacja Producentów Zbóż, Ryszard Mądrzyk Polski Związek Producentów Trzody Chlewnej, prof. Tadeusz Michalski Polski Związek Producentów Kukurydzy, Tadeusz Barnaś Związek Plantatorów Buraka Cukrowego, Leszek Świętochowski Agencja Nieruchomości Rolnych, Andrzej Gross Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Radosław Szatkowski Agencja Rynku Rolnego, Andrzej Zwiazek Główny Lekarz Weterynarii, prof. dr hab. Andrzej Wężyk Izba Producentów Drobiu i Pasz w Poznaniu, Rajmund Paczkowski Krajowa Rada Drobiarstwa, Witold Smulewicz Krajowa Rada Izb Rolniczych, Aleksandra Gralit Polska Instytucja Maszyn i Urządzeń Rolniczych, oraz Andrzej Byrt, Prezes Zarządu Międzynarodowych Targów Poznańskich, który był gospodarzem tegorocznych targów Polagra Premiery. Prezes Targów Poznańskich Andrzej Byrt otwarł tegoroczną imprezę jako gospodarz po nim zajmowali głos Minister Rolnictwa Stanisław Kalemba, Wiceprezydent Poznania i wielu zaproszonych gości. Po przemowach zaproszonych gości zostały wręczone nagrody takie jak „ Złote Medale Targów Poznańskich” i statuetki  „ Złoty Akant”. Medale i statuetki  wręczyli : Stanisław Kalemba Minister Rolnictwa, prof. dr hab. Grzegorz Skrzypczak Rektor Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu i Andrzej Byrt Prezes Międzynarodowych Targów Poznańskich.   Targi POLAGRA-PREMIERY skupiły  głównie wystawców z branży mechanizacji rolnictwa. Był to sprzęt, który reprezentował gospodarstwa wielkotowarowe, średniotowarowe. Brakowało sprzętu dla małych gospodarstw. Na wystawę przybyło około 350 wystawców.  Jednak podczas  tegorocznej edycji  zapoznać się było  można także  z wszystkim tym, co w hodowli zwierząt najnowocześniejsze, unikatowe i wyjątkowo efektywne.  W pawilonie „Innowacje w Hodowlii Zwierząt” , zaprezentowane zostały trzoda, bydło mięsne i mleczne oraz drób.             Wydarzeniami towarzyszącymi  targom były różnego rodzaju konferencje, które miały zapoznać  rolnika ze zmianami, innowacjami jakie są  wdrażane  od paru lat w nasze gospodarstwa rodzinne (jak powiedział Minister Rolnictwa Stanisław Kalemba). Jedną z konferencji była konferencją na temat: „REWOLUCJA GENOMOWA W SELEKCJI BYDŁA MLECZNEGO”. Specjaliści z Polski, Kanady, Niemiec czy Francji opowiadali na konferencji  o selekcji genomowej w hodowli bydła mlecznego, o praktycznym wykorzystaniu technologii jakie proponuje genomika, a także o współpracy międzynarodowej między ośrodkami badawczymi. Wśród podejmowanych zagadnień znajdowały się m.in. selekcja genomowa w hodowli bydła mlecznego w Ameryce Północnej, zmiany w programach hodowlanych wybranych odmian bydła, a także praktyczne wykorzystanie technologii genomowej przez hodowców. Były również konferencje Polskiej Agencji Nasiennej, czy też ciesząca się duża popularnością  konferencja o  „ Bioenergii w Rolnictwie”. Ta wyjątkowa wystawa- „Polagra Premiery 2014”  powstała dzięki inicjatywy Polskiej Federacji Bydła i Producentów Mleka, Polskiego Związku Hodowców i Producentów Trzony Chlewnej POLSUS, Polskiego  Związku Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego, Krajowej  Rady  Drobiarstwa Izby Gospodarczej  oraz Międzynarodowych  Targów Poznańskich. Jak zapewniał Prezes Poznańskich Targów następna wystawa odbędzie się już za dwa lata.

Tekst i zdjęcia:

Mariusz Makówka

Doradca ZD Szamotuły Biuro Gminne we Wronkach


Gospodarstwo demonstracyjne K.J. Just ze Śmiłowa

Gospodarstwo położone we wsi Śmiłowo, gminie Szamotuły. Prowadzona jest w nim działalność rolnicza z dziada pradziada, a od około 30-stu lat gospodarze zajmują się produkcją olejów tłoczonych na zimno. W głowach Państwa Just pojawiła się myśl, aby swoją wiedzą na temat prowadzonej działalności podzielić się z innymi i tak powstało gospodarstwo edukacyjne. Tak też prowadzone są zajęcia dla uczniów szkół średnich rolniczych, którzy w końcowym procesie nauki napisali około 20 prac zaliczeniowych wybierając tematy związane z uprawą roślin oleistych, jak i produkcją olejów. Ponadto właściciele przyjmują też studentów zagranicznych na pokazach upraw polowych, są to wycieczki jednodniowe.

Z momentem otrzymania certyfikatu Gospodarstwa Demonstracyjnego WODR Poznań gospodarstwo rozszerzyło ten zakres o kształcenie nauczycieli zawodu w tzw; „ tygodniowych zderzeniach z rolnictwem”. W okresie od momentu otrzymania certyfikatu do końca 2013 roku w gospodarstwie przewinęło się około 530 osób w grupach tematycznych.  W  przypadku szkół podstawowych i średnich odbywają się pokazy prowadzenia upraw rolniczych. Wycieczki w grupach polskich, a także mieszanych niemiecko – szwedzko – polskich mają okazję poznać różnorodność prac prowadzonych w gospodarstwie. Do specjalistycznych grup  należy zaliczyć Ogólnopolską Wycieczkę Pracowniczą Instytutu Ochrony Roślin jak i Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu z profesorami prowadzącymi wykłady.

Gospodarze wyjeżdżają także ze swoimi prelekcjami w teren z Uniwersytetem Trzeciego Wieku do Obornik, Kłodawy i do Nowego Tomyśla, gdzie w dawnej fabryce narzędzi chirurgicznych (Chifa) odbył się pokaz dla lekarzy. Tematyka prezentowana podczas tych wyjazdów to z jednej trony zakład olejarski z jego procesem produkcji,  a z drugiej uprawa roślin oleistych. Szczególne zainteresowanie budzi produkt oznaczony europejskim znakiem Gwarantowana Tradycyjna Specjalność dla oleju rydzowego.

Państwo Just ubiegają się o następny znak europejski dla oleju lnianego. Posiadają także inne oznaczenia gwarantujące jakość wytwarzanego produktu jak: Jakość i Tradycja, Orzeł Agrobiznesu i inne.

Należą do organizacji SLOW FOOD, która zajmuje się ochroną oraz wspieraniem niewielkich regionalnych producentów żywności – szczególnie żywności oryginalnej produkowanej w sposób niespotykany w innych miejscach na świecie. Gospodarstwo znajduję się w sieci Nasze Kulinarne Dziedzictwo,  której celem jest rozwój regionów poprzez regionalną żywność i tradycje kulinarne.

Przebywające grupy w ramach wyświetlanego filmu mogą zaznajomić się z całością zdarzeń produkcyjnych i hodowlanych w gospodarstwie. Wykład o znaczeniu olejów  w dietetyce poszerzony jest o wartość olejów, zastosowanie ich i przechowywanie. Prezentują produkty z których uczestnicy mogą sporządzać własnoręcznie potrawy w ramach warsztatów konkursowych. Takie spotkania z degustacją są płatne, ponieważ gospodarstwo nie ma na to innych środków.

Inną gałęzią działalności są uprawy polowe. Właściciele posiadają własną zarejestrowaną w Centralnym Ośrodku Badania Odmian Roślin Uprawnych odmianę lnianki siewnej „Śmiłowska” i przyjęli do hodowli niemiecką cebulę STUTTGARTER RIESEN.

Prezentują pierwsza w Polsce plantacje miłorzębu japońskiego. Warto też wspomnieć o gorczycy białej odmiany „Warta” wyhodowanej przez Instytut Hodowli i Aklimatyzacji Roślin -  PIB w Poznaniu posiadającej bardzo korzystne właściwości dietetyczne. Wyeliminowano z niej kwas erukowy, zredukowano glukozynolany i zrównano w proporcjach kwasy Omega 3 do Omega 6 co jest ewenementem hodowlanym. Wytłoki z tej gorczycy mogą być wykorzystane jako wysokobiałkowa pasza dla zwierząt. Pięcioosobowy zespół pracujący nad uszlachetnieniem tej gorczycy dostał Nagrodę Ministra Rolnictwa. Produkowane są tez takie uprawy jak : len, konopie, dynia oleista, rzepak, ogórecznik, czarnuszka czy wiesiołek.

Współpracują z uczelniami i instytucjami: Uniwersytetem Przyrodniczym, Uniwersytetem Ekonomicznym, Uniwersytetem Medycznym , Instytutem Roślin i Przetworów Zielarskich, Instytutem Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich ciągle poszerzając swoje wiadomości, a jednocześnie dając możliwość uczelniom i instytucjom badania rynku i przeglądu możliwości innowacyjnych.

Właściciele walczą o rynek olei tłoczonych na zimno, mimo że rynek zaczyna być coraz bardziej chłonny na niszowe produkty. Przedsiębiorstwa handlowe zagraniczne jak i odbiorcy indywidualni zwracają się do nich, aby nawiązać współpracę  w ten sposób rozszerzają  tę sieć i kontynuują export niektórych swoich produktów.

20 listopada 2013 w Sielinku odbyła się konferencja „Rola i znaczenie Gospodarstw demonstracyjnych w transferze nauki do praktyki” poświęcona była przedstawieniu programów jakimi mogą się zająć gospodarstwa demonstracyjne. W wyniku dyskusji najwięcej nacisku położono na konieczność skodyfikowania prawnego działań tych gospodarstw i podstaw uzyskiwania środków na ich rozbudowę.

Przebywając w  gospodarstwie można się zorientować, że napotyka ono na pewnego rodzaju trudności finansowe ze względu na konieczność przystosowania gospodarstwa do zadań wytyczonych na konferencji.  Przykładem może być sala wykładowo-konferencyjna, która powinna być większa bowiem w tej chwili można w niej przyjąć około 50 osób.

Gospodarstwo Demonstracyjne państwa Just jest  rozwojowe ponieważ w sposób nieprzerwany poszukuje nowych rozwiązań i technologii. Cały czas jest otwarte na otoczenie chcące skorzystać z ich doświadczeń.

 

 Anna Czarnecka

ZD Szamotuły

poniedziałek, 30 grudnia 2013 10:04

PODSUMOWANIE PRZEPROWADZONEJ DEMONSTRACJI

PODSUMOWANIE  PRZEPROWADZONEJ   DEMONSTRACJI

 

Kaźmierz 2013

 

Temat demonstracji :  Integrowana ochrona roślin ( zbóż, rzepaku, ziemniaków)

                                                                                                                                          Demonstracja została zlokalizowana w gospodarstwie demonstracyjnym  Pana Wojciecha Kalinowskiego, który prowadzi gospodarstwo rolne na terenie gminy Kaźmierz.  Pole demonstracyjne zostało zaplanowane i wysiane w miejscowości Piersko.

       Integrowana ochrona roślin jest sposobem ochrony roślin przed chwastami, szkodnikami i chorobami grzybowymi, polegająca na wykorzystaniu wszystkich dostępnych metod ochrony roślin, a w szczególności metod nie chemicznych, w sposób minimalizujący zagrożenie dla zdrowia ludzi, zwierząt i środowiska. Integrowana ochrona roślin wykorzystuje wiedzę o organizmach szkodliwych dla roślin uprawnych w celu określenia optymalnych terminów dla podejmowania działań zwalczających te organizmy, a także wykorzystuje naturalne występowanie organizmów pożytecznych, drapieżników i pasożytów organizmów szkodliwych dla roślin. Tym samym integrowana ochrona roślin pozwala ograniczyć ilość wykonywanych zabiegów ochrony roślin i w ten sposób ograniczyć ich ujemny wpływ na środowisko naturalne.

Demonstracja realizowana była na polu uprawnym pszenicy ozimej, odmiany „JULIUS” na powierzchni 10 ha.

 Pszenica została wysiana  22 września 2012 roku na powierzchni 52 ha  w tym pole demonstracyjne 10 ha. Ilość wysiewu nasion kwalifikowanych 167 kg/ha. Pole było kompleksu glebowego pszennego-dobrego, klasy bonitacyjne gleby: IIIa, IIIb i IVa, przy wysokiej zasobności P2O5, K2O i MgO, ( analiza glebowa przeprowadzona była w lipcu 2012 r.)  Przedplonem był rzepak ozimy. Nawożenie organiczne – obornik – zastosowany był na tym stanowisku w 2011 roku w dawce 30,0 ton ( przestrzegany wymóg płodozmianu w gospodarstwie zgodnie z integrowaną ochroną roślin a nawożenie wapniowe – wapno magnezowe – w roku 2008 w dawce 2,5 t/ha. Siew pszenicy odbył się za pomocą agregatu uprawowo-siewnego, przy standardowej rozstawie rzędów i głębokości siewu, co spowodowało równomierne i wyrównane wschody jesienne zboża. Przed siewem zastosowano doglebowo nawożenie mineralne w postaci Suprofoski 30  w ilości 300 kg/ha. W okresie jesiennym po wschodach przeprowadzono oprysk herbicydem Herboflex w dawce 2,0 l/ha w celu kompleksowego zniszczenia miotły zbożowej i chwastów dwuliściennych. Zabieg okazał się bardzo skuteczny. W okresie wiosennym – w dniu 2.03.2013 r. zastosowano kolejny nawóz mineralny – Kizeryt MgO25 w dawce 100,0 kg/ha oraz przystąpiono do nawożenia azotowego, którego wysokość została ustalona w oparciu o spodziewany plon z uwzględnieniem części azotu pochodzącego z obornika zastosowanego w roku 2011. W dniu 3.03.2013 r. doglebowo zastosowano roztwór saletrzano-mocznikowy RSM w dawce 250 l/ha. Nawożenie azotowe uzupełnione zostało także saletrą amonową w dniu 26.04.2013 roku w dawce 100,00 kg/ha. W wyniku dalszych lustracji plantacji w okresie wegetacji zaobserwowano pojawienie się pierwszych oznak chorób grzybowych. W celu zwalczenia chorób i zabezpieczenia plantacji na dłuższy okres czasu zastosowano w dniu 25.04.2013 r. preparat Wirtuoz 520 EC w dawce 0,75l/ha. W dniu 25.05.2013 przeprowadzono zabieg w celu ochrony liści ochrony przeciwko septoriozom  preparatem Rubric 125 S.C. w dawce 0,5 l/ha, następnie w celu ochrony kłosa zastosowano fungicyd Sparta 250 EW w dawce 0,4 l/ha.   Pomimo przekropnego ostatniego okresu wegetacji nie zaobserwowano konieczności wykonania dalszych zabiegów związanych z zwalczaniem chorób grzybowych. Jednak w dniu 25.05.br po kolejnej lustracji zasiewu stwierdzono pojawiające się szkodniki – skrzypionkę zbożową, na którą zastosowano insektycyd – Cyperkil 500 EC w dawce 0,05 l/ha. Zabieg okazał się bardzo skuteczny. W tym samym terminie zastosowano także reterdent w celu skrócenia źdźbła, był to preparat Modus 250 EC w dawce 0,2 l/ha.

Zbiór odbył się 8 i 9 sierpnia 2013 roku. Obliczony plon ziarna z 1 ha wyniósł 82,00 q/ha. W wyniku przeprowadzonej kalkulacji nadwyżka bezpośrednia  wyniosła 1881,25 zł/ha.

 

Na przedmiotowym polu z demonstracyjną uprawą pszenicy ozimej odmiany „Juliusz” w dniu 19 czerwca 2013 roku przeprowadzony został pokaz dla producentów rolnych na temat „Integrowane metody ograniczania patogenów

( chorób, szkodników, chwastów ) w roślinach uprawnych” oraz w ramach realizowanych w tym gospodarstwie „Dni Pola” przeprowadzono wykład dla producentów rolnych z terenu powiatu oraz dla członków Lokalnej Grupy Dyskusyjnej z terenu Gminy Kaźmierz na temat „Integrowana ochrona roślin uprawnych” oraz przeprowadzona była lustracja plantacji tej odmiany w ramach przeglądu kolekcji odmian pszenicy ozimej zlokalizowanej w tym gospodarstwie.  W trakcie lustracji oceniano poszczególne odmiany pod względem przydatności do uprawy w warunkach gospodarstw rolnych. Uprawa pszenicy ozimej odmiany „Juliusz” jest kontynuowana w gospodarstwie oraz na terenie Gminy Kaźmierz i powiatu szamotulskiego.  

 

                                                                       WODR Poznań,  ZD Szamotuły

                                                                                       Lech Dudek

<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 następna > ostatnia >>
Strona 1 z 4

 • Rowerowy objazd pól 2014 Gmina Pniewy Zamieścił Anna Czarnecka

  Rowerowy objazd pól 2014 Gmina Pniewy Rowerowy objazd pól 2014 Gmina Pniewy Dzień: czwartek 12 czerwca 2014 rok. Godzina: 9:30. Miejsce: Leśnictwo Mielno (Leśnictwo Dąbrowa) - Zamorze. Obecni: -        rolnicy, -        sołtysi, -        Burmistrz MiG Pniewy, -        radni, -        przedstawiciele WIR, -        przedstawiciele Nadleśnictwa, -        doradcy WODR – ZD Szamotuły, -        miłośnicy jazdy rowerowej Warunki atmosferyczne: wymarzone Tegoroczna trasa Rowerowego objazdu pól: Leśnictwo Mielno (Leśnictwo Dąbrowa) – przez Konin – Zamorze – Pniewy – Leśnictwo Mielno (Leśnictwo Dąbrowa). Na starcie nastąpiło powitanie uczestników objazdu, po czym wszyscy ruszyli w trasę. Pierwszym punktem rowerzystów było Jezioro Lubosz Wielkie niedaleko Zamorza. Następnym przystankiem było gospodarstwo Pana Mirosława Karwali, który dzięki swojej uprzejmości pokazał uczestnikom swoją hodowlę bydła. Można było obejrzeć także piękny ogród Gospodyni. Około godziny 11:00 na sali wiejskiej w Zamorzu był czas na kawę z pysznym plackiem drożdżowym oraz tradycyjnie bułkami z miodem. Był to czas nie tylko na odpoczynek i regenerację sił, ale również na wykłady. Kolejnym etapem spotkania było zwiedzenie Oczyszczalni Ścieków w Pniewach. Następnie wszyscy udali się do Leśnictwa Mielno (Leśnictwo Dąbrowa), gdzie: -        czekał wyśmienity poczęstunek (pieczone kiełbaski, karkówka, placek drożdżowy), -       …

  Napisany w poniedziałek, 14 lipca 2014 09:38 w Nowości z Szamotuł
  Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! Czytany 130 razy Więcej…
 • „ Dni Pola” w Gminie Wronki" Zamieścił Anna Czarnecka

    „ Dni Pola” w Gminie Wronki" Dnia 27 czerwca 2014r. w Gminie Wronki Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w  Poznaniu, biuro gminne we Wronkach pod przewodnictwem Mariusza Makówki zorganizowało                    „Dni Pola’’. Do organizacji tego święta przyczyniła się Rada Sołecka Kłodziska. Należy nadmienić, że to pierwsza taka uroczystość w naszej gminie dla rolników, która miała między innymi za cel ich  zintegrowanie . Rozpoczęła się ona w sali wiejskiej w Kłodzisku przy kawie i cieście.  Ten wyjątkowy dzień zaszczycili swoją obecnością burmistrz Mirosław Wieczór, wiceburmistrz Robert Dorna, prezes Banku Spółdzielczego we Wronkach Elżbieta Czosnowska, wiceprezes Beata Barłóg, kierownik ARiMR Andrzej  Żybura oraz radni Powiatu i MiGW. Rolnicy dokonywali lustracji pól. Zwracali przede wszystkim uwagę na jakość , pielęgnację okopowych i zbóż. Rolnicy z Gminy Wronki mieli okazję wysłuchać między innymi wykładów specjalistów dr Zbigniewa Kwiatkowskiego w temacie dotyczącym hodowli bydła oraz Grzegorza Baiera w zakresie nowych odmianach zbóż. Ponadto rolnicy, wykładowcy i zaproszeni goście odwiedzili pasiekę pszczół, zlokalizowaną na terenie naszej gminy oraz plantację szparagów i borówek. „Dni Pola” zakończyły się skromnym poczęstunkiem w gospodarstwie agroturystycznym w Karolewie. Tekst i zdjęcia: Mariusz…

  Napisany w wtorek, 08 lipca 2014 13:06 w Nowości z Szamotuł
  Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! Czytany 129 razy Więcej…
 • Objazd gospodarstw i pól Zamieścił Anna Czarnecka

  Objazd gospodarstw i pól Prelekcje edukacyjne, lustracje upraw i wizyty w gospodarstwach Objazd gospodarstw i pól Rolnicy z gminy Obrzycko wzięli udział w obchodach Dni Pola połączonych z rowerowym objazdem gospodarstw i pól. Ponad dwudziestokilometrowa trasa wiodła przez malownicze tereny wsi. Rolnicy przemierzyli Obrowo, Koźmin,Ordzin, Pęckowo, Gaj Mały, Karolin i Dobrogostowo. Rozmawiano o tegorocznych plonach i aktualnych problemach rolników. Objazd z okazji Dni Pola zorganizowano w ubiegłą środę, 25 czerwca. Koordynatorem objazdu na terenie obrzyckiej gminy był Eugeniusz Wiśniewski, starszy doradca ds. rozwoju obszarów wiejskich, przedsiębiorczości i agroturystyki w Wielkopolskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego - Zespół Doradczy w Szamotułach. Spotkanie rolników rozpoczęło się w świetlicy wiejskiej w Obrowie. Tam odbyła się prelekcja na temat wykorzystania stacji meteorologicznych w systemach wspomagania decyzji w integrowanej ochronie roślin. Prelegentem był Lech Dudek, doradca WODR z gminy Kaźmierz specjalizujący się w dziedzinie ochrony roślin. Po prelekcji rolnicy wsiedli na rowery - pierwszym przystankiem rowerowego objazdu było gospodarstwo Marka Wróbla w Pęckowie, gdzie zatrzymano się przy plantacji ostropestu plamistego. Wykład pt. „Klasyfikacja ostropestu plamistego. Naturalna detoksykacja organizmu - roślinne leczenie wątroby” wygłosił Eugeniusz Wiśniewski. Doradca WODR opowiadał rolnikom między innymi…

  Napisany w wtorek, 08 lipca 2014 11:45 w Nowości z Szamotuł
  Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! Czytany 126 razy Więcej…
 • DNI POLA 2014 W GMINIE KAŹMIERZ w………… pełnym słońcu !!! Zamieścił Anna Czarnecka

  DNI  POLA 2014 W GMINIE KAŹMIERZ  w………… pełnym słońcu !!! DNI   POLA 2014  W  GMINIE  KAŹMIERZ   w………… pełnym  słońcu !!!     W dniu 18 czerwca 2014 roku zgodnie z wieloletnią  tradycją  Gminna Służba Doradcza WODR Poznań, gminy Kaźmierz zorganizowała Dni Pola 2014 połączone z II samochodowym objazdem pól i gospodarstw na terenie gminy Kaźmierz. W roku bieżącym ze względu na wydłużoną trasę przejazdu do zaplanowanych miejsc na terenie gminy organizatorzy wzorem roku ubiegłego zaplanowali przejazd samochodami osobowymi.  Zgodnie z programem  spotkanie miało swój początek w Gospodarstwie Agroturystycznym „Dom nad Zalewem” pani Violetty Wawszczak w Radzynach.  W dniu tym od samego rana  aura zachęcała do wzięcia udziału w tej imprezie i dlatego zgodnie  z przewidywaniami rolnicy nie zawiedli i licznie przybyli do Radzyn tym razem samochodami a nie rowerami. Przybyli także zaproszeni goście – W-ce Przewodniczący Rady Powiatu – Pan Zenon Gałka, Wójt Gminy Kaźmierz pan Wiesław Włodarczak, Sekretarz Urzędu Gminy w Kaźmierzu pan Karol Hartwich, Kierownik Biura Powiatowego ARiMR w Szamotułach pan Andrzej Żybura, pan Michał Człapa - Przewodniczący Komisji Rolnictwa Rady Gminy Kaźmierz, pan Ireneusz Glanc – Delegat do  Wielkopolskiej  Izby Rolniczej, pan dr Edwin Naglik z Zakładu…

  Napisany w piątek, 04 lipca 2014 09:22 w Nowości z Szamotuł
  Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! Czytany 110 razy Więcej…
 • "MILKILINE" W PRH GAŁOPOL- NAJNOWSZA TECHNOLOGIA DOJU. Zamieścił Anna Czarnecka

  „MILKILINE” w PRH Gałopol - najnowsza technologia doju            W czwartek 8 maja bieżącego roku w siedzibie Przedsiębiorstwa Rolniczo – Hodowlanego „GAŁOPOL”  w Gałowie (powiat szamotulski), uroczyście otwarto nową w pełni zautomatyzowaną oborę, oraz pierwszą w Polsce halę udojową  włoskiej firmy „MILKILINE” zaopatrzoną w system doju MILPROP4C . Jest to system który zarządza niezależnym udojem ćwiartek, poprawiając w ten sposób produktywność stada i redukując zagrożenia wystąpienia stanów chorobowych w strzykach. Za unikalnym charakterem systemu przemawia jego zdolność  do pomiaru przewodności elektrycznej mleka. Dynamiczny pomiar gwarantuje sukcesywne wstrzymanie udoju mleka we właściwym momencie i indywidualnie dla każdego strzyka. Wyniki z pomiaru dostarczają dojarzowi informacji o kondycji zdrowotnej strzyków, alarmując o ewentualnym stanie chorobowym (mastitis). MilproP4C chroni strzyki przed zjawiskiem pustodoju, kończąc udój we właściwym momencie, sukcesywnie i indywidualnie dla każdej ćwiartki. Fotorelacja z uroczystości otwarcia: - widok na oborę i halę udojową     - zwiedzanie fermy mlecznej   - hala udoju     - wnętrze hali - 36 stanowisk udojowych     - wnętrze obory       - stoiska firm BLATTIN i DE HEUS   - uroczystość otwarcia…

  Napisany w środa, 04 czerwca 2014 08:13 w Nowości z Szamotuł
  Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! Czytany 171 razy Więcej…
 • KONKURS KULINARNY NA NAJSMACZNIEJSZĄ POTRAWĘ Z GRZYBA Zamieścił Anna Czarnecka

  KONKURS KULINARNY NA NAJSMACZNIEJSZĄ POTRAWĘ Z GRZYBA Dzięki uprzejmości Burmistrza Miasta i Gminy Szamotuły Włodzimierza Kaczmarka podczas XIII Pokazu Stołów Wielkanocnych, odbył się I etap konkursu „Na najsmaczniejszą potrawę z grzyba” pod honorowym patronatem Posła do Parlamentu Europejskiego Andrzeja Grzyba. Organizatorem konkursu jest Wielkopolska Izba Rolnicza przy wsparciu Posła na Sejm RP Piotra Walkowskiego, Stowarzyszenia Kobiet Wiejskich „Gospodyni”, Stowarzyszenia Sołtysów Województwa Wielkopolskiego, Agencji Rynku Rolnego oraz Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego. O tytuł najlepszej potrawy z grzyba rywalizowały, dzięki wysiłkom Wydziału Ekologii i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta i Gminy Szamotuły, sołectwa Baborówko, Brodziszewo, Kąsinowo, Kępa, Koźle, Otorowo, Szczuczyn, Witoldzin, a także Zespół Szkół nr 2 oraz Zespół Szkół nr 3 z Szamotuł. Dodatkowo swoje danie konkursowe zaprezentował Zespół Szkół w Gaju Małym. Ze względu na oryginalność przepisów, dobór składników, a także atrakcyjność dań wszystkie zgłoszone potrawy zostaną przesłane do organizatorów, gdzie 8 czerwca 2014 r. podczas Wielkopolskiego Święta Wsi Komisja Konkursowa wyłoni laureatów rywalizacji. Józef Kwaśniewicz Wicestarosta szamotulski ufundował dodatkowe nagrody dla uczestników rywalizacji. Jury w składzie Józef Kwaśniewicz oraz Barbara Idczak Kierownik Biura Powiatowego Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Szamotułach, oceniło…

  Napisany w środa, 16 kwietnia 2014 07:29 w Nowości z Szamotuł
  Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! Czytany 282 razy Więcej…
 • PODSUMOWANIE DZIAŁALNOŚCI DORADCZEJ W POWIECIE SZAMOTULSKIM. Zamieścił Anna Czarnecka

  PODSUMOWANIE DZIAŁALNOŚCI DORADCZEJ W POWIECIE SZAMOTULSKIM. PODSUMOWANIE DZIAŁALNOŚCI DORADCZEJ W POWIECIE SZAMOTULSKIM.          W piątek 21 marca 2014 roku w sali „Gałopolu" w Gałowie, odbyło się podsumowanie działalności doradczej w powiecie szamotulskim za 2013 rok. Spotkanie prowadził kierownik Zespołu Doradczego Karol Jażdżewski, który przedstawił strukturę podległości i schemat organizacyjny WODR oraz skład osobowy zespołu doradczego, którym kieruje. Lech Dudek, doradca z gminy Kaźmierz, omówił sytuację agrarną w powiecie szamotulskim, a także szczegółowo przedstawił realizowane cele i zadania oraz działalność dydaktyczną. Zagadnienia z zakresu ekonomiki i działalności komercyjnej prezentował doradca d.s. ekonomiki w ZD Szamotuły Janusz Brodzik. Doradca wyjaśniał na czym polega m. in. : zbieranie informacji rynkowych, sporządzanie analizy kosztów produkcji rolniczej oraz prowadzenie książek rachunkowości rolnej w systemie Polski FADN, dla Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej w Warszawie. Janusz Brodzik powiedział, że oprócz pracy doradczej od 6 lat zajmujemy się działalnością komercyjną, która ma na celu wsparcie budżetu WODR. Tę działalność realizują doradcy poprzez opracowanie dokumentacji w ramach poszczególnych działań PROW oraz organizowanie i prowadzenie szkoleń płatnych w tym szkoleń chemizacyjnych.        W dalszej części podsumowania, doradca z gminy Szamotuły Piotr Matusiak przedstawił sieć Gospodarstw…

  Napisany w poniedziałek, 31 marca 2014 06:31 w Nowości z Szamotuł
  Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! Czytany 408 razy Więcej…
 • Polagra Premiery 2014 Zamieścił Anna Czarnecka

  Polagra Premiery 2014 Polagra Premiery 2014 Dnia  30 stycznia 2014r. w Poznaniu odbyły się Międzynarodowe  Targi Mechanizacji Rolnictwa POLAGRA-PREMIERY. Targi trwały do 2 lutego 2014r. Były  wydarzeniem, które w opinii samej branży jest niekwestionowanym, ale i największym świętem polskiego rolnictwa. Wśród gości specjalnych  znajdował  się m.in. Stanisław Kalemba, Minister Rolnictwa   i Rozwoju Wsi,  Zofia Szalczyk Podsekretarz Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Jan  Krzysztof Ordanowski Poseł na Sejm, Piotr Walkowski Poseł na Sejm, Przemysław Pacia Wicewojewoda Wielkopolski, Tomasz Kajzer Zastępca Prezydenta Poznania, Władimir Tkaczow Konsul Federacji Rosyjskiej, Jerzy Dowicz Konsul Honorowy Republiki Chorwacji, Krystian Ziemski Konsul Honorowy Królestwa Danii, Barbara Sajnaj Skarbnik Miasta Poznania, Marek Berent Dyrektor Departamentu Rolnictwa  Województwa Wielkopolskiego, Marek Stachowiak Zastępca Dyrektora Wydziału Gospodarczego i Rolnictwa, Lesław Wiatrowski Prezes Zrzeszenia Handlu i Usług, Jacek Sielski Prezes Wielkopolskich Pracodawców, Mariusz Olejnik, Prezes Zarządu Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepak  i Roślin Białkowych, Leszek Honzik Prezes Federacji  Producentów Bydła , Mięsa i Mleka, Paweł Dakowski Prezes Producentów Bydła  Mięsnego, Rafał Bładanowicz Krajowa Federacja Producentów Zbóż, Ryszard Mądrzyk Polski Związek Producentów Trzody Chlewnej, prof. Tadeusz Michalski Polski Związek Producentów Kukurydzy, Tadeusz Barnaś Związek Plantatorów Buraka Cukrowego, Leszek…

  Napisany w wtorek, 11 lutego 2014 11:06 w Nowości z Szamotuł
  Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! Czytany 617 razy Więcej…
 • Gospodarstwo demonstracyjne K.J. Just ze Śmiłowa Zamieścił Anna Czarnecka

  Gospodarstwo demonstracyjne K.J. Just ze Śmiłowa Gospodarstwo położone we wsi Śmiłowo, gminie Szamotuły. Prowadzona jest w nim działalność rolnicza z dziada pradziada, a od około 30-stu lat gospodarze zajmują się produkcją olejów tłoczonych na zimno. W głowach Państwa Just pojawiła się myśl, aby swoją wiedzą na temat prowadzonej działalności podzielić się z innymi i tak powstało gospodarstwo edukacyjne. Tak też prowadzone są zajęcia dla uczniów szkół średnich rolniczych, którzy w końcowym procesie nauki napisali około 20 prac zaliczeniowych wybierając tematy związane z uprawą roślin oleistych, jak i produkcją olejów. Ponadto właściciele przyjmują też studentów zagranicznych na pokazach upraw polowych, są to wycieczki jednodniowe. Z momentem otrzymania certyfikatu Gospodarstwa Demonstracyjnego WODR Poznań gospodarstwo rozszerzyło ten zakres o kształcenie nauczycieli zawodu w tzw; „ tygodniowych zderzeniach z rolnictwem”. W okresie od momentu otrzymania certyfikatu do końca 2013 roku w gospodarstwie przewinęło się około 530 osób w grupach tematycznych.  W  przypadku szkół podstawowych i średnich odbywają się pokazy prowadzenia upraw rolniczych. Wycieczki w grupach polskich, a także mieszanych niemiecko – szwedzko – polskich mają okazję poznać różnorodność prac prowadzonych w gospodarstwie. Do specjalistycznych…

  Napisany w wtorek, 07 stycznia 2014 08:03 w Nowości z Szamotuł
  Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! Czytany 741 razy Więcej…
 • PODSUMOWANIE PRZEPROWADZONEJ DEMONSTRACJI Zamieścił Anna Czarnecka

  PODSUMOWANIE  PRZEPROWADZONEJ   DEMONSTRACJI   Kaźmierz 2013   Temat demonstracji :  Integrowana ochrona roślin ( zbóż, rzepaku, ziemniaków)                                                                                                                                           Demonstracja została zlokalizowana w gospodarstwie demonstracyjnym  Pana Wojciecha Kalinowskiego, który prowadzi gospodarstwo rolne na terenie gminy Kaźmierz.  Pole demonstracyjne zostało zaplanowane i wysiane w miejscowości Piersko.        Integrowana ochrona roślin jest sposobem ochrony roślin przed chwastami, szkodnikami i chorobami grzybowymi, polegająca na wykorzystaniu wszystkich dostępnych metod ochrony roślin, a w szczególności metod nie chemicznych, w sposób minimalizujący zagrożenie dla zdrowia ludzi, zwierząt i środowiska. Integrowana ochrona roślin wykorzystuje wiedzę o organizmach szkodliwych dla roślin uprawnych w celu określenia optymalnych terminów dla podejmowania działań zwalczających te organizmy, a także wykorzystuje naturalne występowanie organizmów pożytecznych, drapieżników i pasożytów organizmów szkodliwych dla roślin. Tym samym integrowana ochrona roślin pozwala ograniczyć ilość wykonywanych zabiegów ochrony roślin i w ten sposób ograniczyć ich ujemny wpływ na środowisko naturalne. Demonstracja realizowana była na polu uprawnym pszenicy ozimej, odmiany „JULIUS” na powierzchni 10 ha.  Pszenica została wysiana  22 września 2012 roku na powierzchni 52 ha  w tym pole demonstracyjne 10 ha. Ilość wysiewu nasion kwalifikowanych 167 kg/ha. Pole było…

  Napisany w poniedziałek, 30 grudnia 2013 10:04 w Nowości z Szamotuł
  Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! Czytany 656 razy Więcej…