Artykuły filtrowane wg daty: października 2015

Oto kolejne przepisy pań prezentowane w czasie tegorocznych Jesiennych targów Rolno-Ogrodniczych „AGROMARSZ" w Marszewie, na konkursie kulinarnym „Tradycyjnie, smacznie i zdrowo".

 

Niżej przedstawione przepisy prezentowane były przez Forum Kobiet Powiatu Pleszewskiego.
Potrawa warzywna z kurczakiem
• Pierś z kurczaka,
• ½ kg pieczarek,
• 500 ml przecieru pomidorowego,
• 1 czerwona papryka,
• 2 duże cebule,
• 2 ząbki czosnku,
• 2 marchewki,
• 3 ziemniaki,
• Pęczek koperku,
• 0,5 łyżeczki ostrej papryki,
• 1 łyżeczka curry,
• 1/4 łyżeczki kurkumy,
• 0,5 łyżeczki rozmarynu,
• 1 łyżeczka słodkiej papryki,
• 1 łyżeczka cukru,
• Sól,
• Pieprz,
• Olej rzepakowy,
Wykonanie:
Pierś z kurczaka kroimy w kostkę i obsypujemy solą i świeżo zmielonym pieprzem. Obrane ziemniaki kroimy w kostkę, marchewkę w krążki i gotujemy razem w osolonej wodzie z "kapką" oleju. Cebulę kroimy w piórka i szklimy na oleju rzepakowym. Po chwili dodajemy kurczaka i delikatnie go obsmażamy. Następnie dodajemy pokrojoną
w paski paprykę, oraz przyprawy: słodką i ostrą paprykę, curry, kurkumę, rozmaryn oraz posiekany koperek. Wszystko dusimy przez chwilę. Kiedy papryka delikatnie się poddusi, wszystko zalewany przecierem pomidorowym, dodajemy łyżeczkę cukru i dusimy około
8 minut. Następnie dodajemy przeciśnięte przez praskę 2 ząbki czosnku i dusimy wszystko jeszcze przez około 2 minuty. Na koniec duszenia potrawkę doprawiamy solą i świeżo zmielonym pieprzem. Ugotowane ziemniaki i marchewkę odcedzamy i mieszamy z zawartością patelni.

ROGALIKI ŚMIETANKOWE.

1kg mąki,
2 kostki margaryny Kasi,
1/3 szklanki cukru,
1 szk. kwaśniej śmietany,
4 dag drożdży,
1 cukier wanilinowy,
3 żółtka,
2 jajka,
1 słoik musu jabłkowego,

Wykonanie:
Z podanych składników zarobić ciasto i odstawić na 10 h do lodówki. Po 10 h rozwałkować ciasto, wykrawać kwadraty, a na środek kładziemy mus jabłkowy. Składamy w trójkąty
i sklejamy brzegi. Z jednej strony maczamy w roztrzepanym białku i cukrze. Pieczemy
w piekarniku w 220 stopni C na złoty kolor. Ok. 10 minut.

Sałatka z kalafiora, ogórków, papryki i cebuli
ok. 4 kg ogórków,
2 kalafiory,
6 dużych cebul,
4 duże czerwone papryki,
wiązka kopru,
liście laurowe,
czosnek,
gorczyca, olej,
Zalewa:
4 litry wody,
3 szklanki octu 10%,
3 szklanki cukru,
2 łyżki soli,
po kilkanaście ziarenek pieprzu i ziela angielskiego,
Wykonanie:
1. Warzywa myjemy, ogórki kroimy w koreczki lub grubsze plastry.
2. Kalafiory dzielimy na różyczki, wkładamy do wrzątku. Gdy woda zawrze, kalafiora odcedzamy.
3. Cebulę dowolnie kroimy, paprykę kroimy w grubą kostkę.
4. Do każdego słoika wkładamy gałązkę kopru, liść laurowy, ziarna gorczycy i ząbek czosnku. Następnie warstwami układamy warzywa.
5. Zalewę gotujemy. Gorącą zalewamy słoiki, a na wierzch dodajemy 2-4 łyżki oleju.
Mocno zakręcamy i pasteryzujemy 15 minut.

Izabela Grzesiak – starszy doradca rolny i rolnośrodowiskowy oraz ds. ROW.

IMG_2875Okres jesienny to doskonały czas na odbycie przez rolników i mieszkańców obszarów wiejskich szkoleń z tematyki rolniczej, w tym BHP i KRUS.

Jedno z takich szkoleń odbyło się 25 listopada 2014 r. w sali Urzędu Gminy Trzcinica. Szkolenie zostało zorganizowane przy udziale doradców Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w powiecie kępińskim oraz pracowników KRUS-u w Kępnie.

Szkolenie prowadzili kolejno: Kierownik Zespołu Doradczego w Kępnie p. Wioletta Szkopek razem z doradcami : p. Urszulą Oleś i p. Iloną Szeląg Gruszką oraz Kierownik KRUS p. Grażyna Biegańska i p. Sylwia Kwaśniewska.

Przedstawiona uczestnikom szkolenia prezentacja multimedialna dotyczyła świadczeń wypłacanych przez KRUS oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy w gospodarstwach rolnych.

Odbiorcami szkolenia były Przewodniczące Kół Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Trzcinica  oraz Sekretarz Gminy p. Renata Ciemny wraz z pracownikami Urzędu Gminy Trzcinica.

Uczestnicy szkolenia byli usatysfakcjonowani sposobem przeprowadzenia zajęć, jak również tematyką wykładów i udzielonymi poradami.

IMG_2877

IMG_2874

 Oleś Urszula-ZD WODR w Kępnie


Posiedzenie otworzył i przywitał przybyłych gości przewodniczący Zarządu Powiatowego WIR pan Szymon Tomaszewski. Następnie głos i przewodniczenie spotkaniu przekazał Kierownikowi ZD w Wolsztynie p. A. Grubińskiemu.

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele WIR w osobach pp. Szymon Tomaszewski – przewodniczący Zarządu powiatowego WIR w Wolsztynie, Wojciech Kazubski – kierownik Biura Powiatowego WIR oraz członkowie Zarządu Powiatowego WIR z każdej gminy 2 osoby, pracownicy ZD w Wolsztynie oraz zaproszeni rolnicy z powiatu wolsztyńskiego, oraz Jacek Skrobisz wicestarosta powiatu wolsztyńskiego.

Kierownik ZD w Wolsztynie omówił krótko charakterystykę powiatu oraz główne czynniki i zagadnienia, które bierze się pod uwagę przy konstruowaniu programu działania na rok 2015.

Omówił kolejne etapy opracowania programu działalności WODR w Poznaniu ze szczególnym naciskiem na okres wstępny gdzie analizowane są potrzeby doradcze rolników i mieszkańców obszarów wiejskich.

Następnie szczegółowo omówił potrzeby doradcze, które wynikały z ankiet wypełnionych przez rolników na szkoleniach specjalistycznych oraz porad rejestrowanych elektronicznie w okresie od kwietnia 2013 do marca 2014 roku.

Zwrócono uwagę na błędy popełnione przy ich wypełnianiu szczególnie pytania II dotyczącego działalności komercyjnej, które w ankiecie jest rozdzielone na dwie kolumny i rolnicy traktują to jak dwa oddzielne pytania.

W trakcie dyskusji zwrócono uwagę aby ankiety dotyczące badania potrzeb doradczych były imienne, ponieważ rolnicy mają różne potrzeby indywidualne dotyczące szkoleń a przy wypełnianiu anonimowym nie ma możliwości lokalizacji konkretnego rolnika i jego potrzeb szkoleniowych czy doradczych.

Następnie p. Cz. Bachorz przedstawił wykład dotyczący gospodarstw demonstracyjnych, którego temat  to „Rola i znaczenie gospodarstw demonstracyjnych w transferze innowacji z nauki do praktyki”, po zapoznaniu z tematem w trakcie dyskusji stwierdzono zasadność powołania takich gospodarstw których, rola w przekazywaniu nowości jest i będzie duża ze względu na  bezpośredni kontakt z praktyką rolniczą. Pan Bachorz wspomniał również o powstaniu sieci stacji agro meteo na terenie województwa oraz możliwości korzystania z ich pomiarów przez rolników, szczególnie w wsparciu rolników w decyzjach dotyczących ochrony roślin. Na tym spotkanie zako.
Jerzy Michalski - ZD Wolsztyn
02 grudnia 2014

Żywność ekologiczna

ŻYWNOŚĆ EKOLOGICZNA

ekologiczna ywno

Pod pojęciem żywności ekologicznej rozumiemy żywność uzyskiwaną z produktów roślinnych lub zwierzęcych, które wytwarzane są w gospodarstwach ekologicznych.
Żywność ekologiczna oznacza żywność produkowaną w sposób zbliżony do naturalnego, bez użycia nawozów sztucznych i pestycydów, przy zachowaniu żyzności gleby oraz bioróżnorodności. Gospodarstwa i przetwórnie ekologiczne, poddawane są ścisłej kontroli przynajmniej raz w roku i spełniają kryteria określone w ustawie o rolnictwie ekologicznym. Jeśli dane gospodarstwo (przetwórnia) spełnia wszystkie kryteria, otrzymuje certyfikat upoważniający do obrotu produktami rolnictwa ekologicznego.
Najwięcej żywności produkowanej w ten sposób stanowią owoce miękkie i warzywa, a najmniej nabiał i wędliny. 30% całej produkcji ekologicznej odbywa się w Polsce Wschodniej, gdzie powstała Dolina Żywności Ekologicznej jednocząca producentów, dystrybutorów oraz instytucje zajmujące się promowaniem takiego rolnictwa. Gospodarowanie ekologiczne wykorzystuje w możliwie największym stopniu naturalne metody produkcji, opierając się na środkach pochodzenia biologicznego i mineralnego nieprzetworzonych technologicznie.
W Polsce żywności ekologicznej spożywamy na poziomie 1 euro w przeliczeniu na jednego mieszkańca. To bardzo mało w porównaniu z innymi krajami. Jednak obecnie rolnictwo ekologiczne zaczyna bardzo prężnie rozwijać się.
Jakie są zalety takiej żywności?
dużo witamin oraz składników mineralnych. - jest ich na pewno więcej niż w produktach z upraw konwencjonalnych
metody produkcji wykorzystywanie przy tworzeniu żywności ekologicznej są przyjazne środowisku
• zawiera dużo mniej metali ciężkich, fosforanów, azotanów i pozostałości pestycydów
• osoby preferujące tą żywność chwalą ja za walory smakowe
• łatwiej jest ją przechowywać.
Jakie są wady żywności ekologicznej?
cena ekologicznych produktów, produkty wytwarzane metodami ekologicznymi są droższe od produktów konwencjonalnych.
dostępność żywności ekologicznej. taka żywność pojawia się tylko w specjalnych sklepach, stąd też często istnieją problemy z jej nabyciem..
wygląd takiej żywności. Ze względu na rezygnacje ze szkodliwych składników przy tworzeniu produktów ekologicznych, żywność taka nie cieszy się już tak dorodnym i kolorowym wyglądem jak produkty konwencjonalne.
Warto wiedzieć, że o żywności ekologicznej możemy mówić tylko wtedy, gdy zaopatrzona jest w odpowiednie certyfikaty.
Uwaga na hasło "Zdrowa żywność". Takim napisem może oznaczyć swój produkt każdy, bo żadne przepisy tego nie regulują. To po prostu chwyt marketingowy i nie dajmy się na to nabrać. Nawet w sklepach z tzw. zdrową żywnością można znaleźć nafaszerowane chemią produkty, które z żywnością bio i eko nie mają nic wspólnego od produktów z supermarketów nie różnią się niczym oprócz dużo wyższej ceny. Warto zawsze zerknąć na skład, czy aby nie ma tam żadnych dodatków.

Warzywa i owoce ekologiczne zawierają znacznie więcej działających antyrakowo przeciwutleniaczy, w tym resweratrolu, który opóźnia proces starzenia się. Mają więcej błonnika, minerałów i witamin.

W uprawie konwencjonalnej rośliny nawożone są azotem, który wspomaga ich wzrost. Niestety jego nadmiar gromadzi się w liściach, tworząc azotyny. W naszych organizmach zamieniają się one w szkodliwe substancje. Zjawisko to nie występuje w produktach eko.

Choć niektóre produkty ekologiczne, jak wędliny czy mleko, mają krótszy okres przydatności do spożycia, to akurat w przypadku owoców i warzyw jest odwrotnie. Dzięki wyższej zawartości witaminy C, która jest naturalnym konserwantem, np. ekologiczne truskawki po kilku dniach obeschną, ale nie zgniją jak te z supermarketu.
Organiczne produkty pochodzenia zwierzęcego mają nie tylko więcej smaku, lecz także wartości odżywczych. Ekozwierzęta jedzą bardziej różnorodną paszę - ich mięso jest mniej tłuste i wodniste, mają więcej "mięsa w mięsie". Nie dziwmy się, gdy w składzie wędliny bio znajdziemy konserwant - w ekożywności dopuszczalne jest do 5 proc. substancji dodatkowych. Gdyby w wędlinach nie było ich wcale, szybko by się psuły, grożąc zatruciem. Unia Europejska zezwala bioproducentom na wybór spośród 48 sztucznych barwników, wzmacniaczy smaku i zapachu. Producenci konwencjonalnie mogą korzystać aż z 316 dodatków do żywności.

Jeśli nie musimy oszczędzać każdej złotówki, przymknijmy oko na cenę. Albo zapłacimy farmerowi albo lekarzowi. Jednak uważajmy na produkty z zagranicy i wspierajmy polskiego ekorolnika.

Mirosława Kaminik
ZD Ostrzeszów

01 grudnia 2014

Dni pola

Tegoroczne DNI POLA w powiecie krotoszyńskim odbyły się w Baszkowie gmina Zduny w gospodarstwie demonstracyjnym Państwa Marii i Ryszarda Snelów. Tematem przewodnim spotkania był zbiór kukurydzy na ziarno. Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem rolników, którzy oprócz pokazu zbioru kukurydzy, wysłuchali wykład na temat gospodarstw demonstracyjnych.

Opracowała: Magdalena Krawczyk, ZD Krotoszyn

Pogoda już teraz zaczyna niekorzystnie wpływać na nasz nastrój. Dzień jest coraz krótszy, w ciągu dnia coraz mniej słońca i stajemy się przygnębieni i zniechęceni. Czasem bywa tak, że ten jesienny smutek zaczyna utrudniać nam życie – ciężko w taki deszczowy, „ciemny” poranek wstać z łóżka i z energią zabrać się do codziennych obowiązków. Warto więc sięgnąć do ziołowej apteczki. W niektórych przypadkach pomocne mogą okazać się preparaty zawierające suchy wyciąg z dziurawca (Hypericum herbae extractum siccum).

Dziurawiec, jako jedna z najpopularniejszych roślin na europejskich łąkach, swoją polską nazwę zawdzięcza „podziurawionym” liściom. Gdy liście rozetrze się w palcach, wycieka z nich czerwonawy sok (z tego powodu w wielu językach dziurawiec nazywa się „krwią świętego Jana” lub „bożą krwią”). I właśnie ten sok ma największe właściwości lecznicze. Na efekty kuracji trzeba poczekać 2-3 tygodnie. Zawarta w zielu dziurawca hiperycyna ma działanie przeciwdepresyjnie. Jest jeden warunek: musi być rozpuszczona w alkoholu (w wodzie się nie rozkłada). Takiego ekstraktu nie przygotujemy sami, lepiej kupić w aptece gotowe preparaty. Pomagają one w łagodnej i średnio nasilonej depresji, a także w przejściowych stanach obniżenia nastroju. Ale uwaga! Jeśli przyjmujesz leki na receptę przepisanie przez psychiatrę, nie bierz jednocześnie preparatów z dziurawcem.

Według niektórych danych wyciąg z dziurawca ma znaczący wpływ na hamowanie metabolizmu pewnych neuroprzekaźników (odpowiedzialnych za nasz nastrój) oraz modulowanie gęstości i wrażliwości receptorów, za pośrednictwem których te neuroprzekaźniki działają.

Najlepszy efekt działania uzyskuje się stosując lek zawierający wyciąg z dziurawca przez kilka tygodni. Jeżeli jednak nasz stan nie poprawi się po upływie od 4 do 6 tygodni, najlepiej skonsultować się z lekarzem.

Pamiętajmy także, że ważne jest dbanie o swoje samopoczucie oraz o dobrą kondycję, np. spacery w słoneczne dni czy regularne ćwiczenia fizyczne, podczas których uwalniają się poprawiające nam nastrój neuroprzekaźniki.

Ziele dziurawca stosujemy bardzo ostrożnie. Należy pamiętać o jego niekorzystnych oddziaływaniach. Leki zawierające wyciąg z dziurawca mogą także hamować działanie tych leków. Co istotne – wpływ na działanie leków może występować nawet w okresie do dwóch tygodni od zakończonej terapii dziurawcem. Ryzyko działań niepożądanych wzrasta również w przypadku jednoczesnego przyjmowania preparatów dziurawca z pewnymi zaleconymi już przez lekarza preparatami antydepresyjnymi i przeciwmigrenowymi. Zatem, jeśli przyjmujemy jakiekolwiek leki – najpierw zasięgnijmy porady naszego lekarza prowadzącego.

Preparaty z dziurawca mają działanie fotouczulające, więc nie stosuj ich przed wyjściem na ostre słońce, solarium lub przed zabiegami laserowymi.

Dziurawiec pomoże też wątrobie, a nawet… wyleczy skórę.

Substancje zawarte w zielu dziurawca mają działanie żółciotwórcze. Szklanka naparu wypita po posiłku (torebka lub łyżka ziół na szklankę wrzątku) pobudza trawienie i pomaga zwalczyć uczucie pełności. Herbatka z dziurawca zapobiega też stanom zapalnym błony śluzowej żołądka i wspomaga jej leczenie. Rozpuszczalne w wodzie flawonoidy działają rozkurczowo na drogi żółciowe i zapobiegają tworzeniu się kamieni. W takim przypadku pije się 3-4 razy dziennie po pół szklanki na godzinę przed jedzeniem.

Mniej znaną zaletą dziurawca jest jego zdolność gojenia skóry. Olej z kwiatów pomaga m.in. na oparzenia, owrzodzenia, trudno gojące się rany, a także zmiany trądzikowe. Działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo.

Dziurawiec zdecydowanie nie jest zalecany dla osób o jasnej karnacji skóry lub ze zmianami skórnymi.

Działaniem PROW 2014-2020 wspierającym rozwój firm zajmujących się świadczeniem usług rolniczych jest „Rozwój przedsiębiorczości – rozwój usług rolniczych”. Realizacja działania tworzy warunki dla dywersyfikacji działalności gospodarczej na obszarach wiejskich, co przyczyni się do zrównoważonego rozwoju społeczno-gospodarczego obszarów wiejskich, w tym tworzenia nowych miejsc pracy.

O pomoc ubiegać się może: osoba fizyczna, osoba prawna, jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej, prowadzące działalność gospodarczą w zakresie usług rolniczych jako mikro- lub małe przedsiębiorstwo przez co najmniej dwa lata przed złożeniem wniosku o przyznanie pomocy. Pomoc ma formę refundacji części kosztów kwalifikowalnych operacji i wynosi maksymalnie 50% kosztów inwestycji kwalifikującej się do wsparcia. Maksymalna wysokość pomocy przyznana w okresie realizacji Programu jednemu beneficjentowi wynosi 500 000 zł (zgodnie z założeniami biznesplanu).

Biznesplan ubiegającego się o pomoc w zakresie usług dla rolnictwa zawiera w szczególności:

 • cele oraz spójną koncepcję prowadzenia i rozwoju działalności w zakresie usług dla rolnictwa,
 • informacje na temat posiadanych środków trwałych,
 • opis wyjściowej i prognozowanej sytuacji ekonomicznej i finansowej wnioskodawcy,
 • opis i harmonogram planowanych inwestycji.

Koszty kwalifikowalne obejmują koszty zakupu (wraz z instalacją) lub leasingu zakończonego przeniesieniem prawa własności nowych maszyn, urządzeń lub sprzętu komputerowego, do wartości rynkowej majątku. Koszt zakupu ciągnika rolniczego może być kosztem kwalifikowanym w części nie przekraczającej 50% pozostałych kosztów kwalifikowanych. Kosztami kwalifikowalnymi nie są leasing zwrotny, dodatkowe koszty związane z umową leasingu, takie jak np. marża finansującego, ubezpieczenie oraz podatek VAT.

Pomoc może być przyznana, jeśli spełnione są następujące warunki:

 • wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie usług rolniczych jako mikro- lub małe przedsiębiorstwo przez co najmniej dwa lata przed złożeniem wniosku o przyznanie pomocy,
 • wnioskodawca przedłoży biznesplan dotyczący rozwoju działalności gospodarczej, zakładający prowadzenie rentownej działalności w zakresie usług dla rolnictwa,
 • wnioskodawca deklaruje obowiązek dokumentowania świadczenia usług rolniczych, co związane jest z zabezpieczeniem przed ryzykiem tworzenia sztucznych warunków w celu uzyskania wsparcia, tj. zakupu maszyn rolniczych, które przede wszystkim będą używane we własnym gospodarstwie rolnika, a nie w celu prowadzenia działalności gospodarczej zapewniającej dochód.

Pomocy nie udziela się podmiotom, które skorzystały z pomocy finansowej w ramach działania „Modernizacja gospodarstw rolnych”, objętego PROW 2007-2013.

Kryteria wyboru będą uwzględniać operacje dotyczące w szczególności:

 • innowacyjności, ochrony środowiska, przeciwdziałania zmianom klimatu,
 • wnioskodawców, którzy nie korzystali z pomocy finansowej w ramach działań, „Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej” lub „Tworzenie i rozwój  mikroprzedsiębiorstw” objętych PROW 2007-2013;
 • realizacji inwestycji w gminach należących do powiatów o najwyższym poziomie bezrobocia w kraju.

Szczegółowe informacje dotyczące powyższego działania zamieszczone zostaną po ukazaniu się rozporządzenia MRiRW.


Opracowanie na podstawie projektu PROW 2014-2020.

Dział Ekonomiki Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu prowadzi od kilku lat badanie sytuacji ekonomicznej i społecznej gospodarstw rolnych w Wielkopolsce na bazie ankiet badania koniunktury w rolnictwie, prowadzonej przez Instytut Rozwoju Gospodarczego SGH w Warszawie.

Ankietowania dokonują gminni specjaliści doradztwa rolnego wśród rolników z terenu obsługiwanej gminy, a następnie zestawiana jest ankieta dla województwa. Odpowiedzi liczbowe w ankiecie zbiorczej są prezentowane w procentach, co jest czytelniejsze. Poza tym poniżej są zamieszczone wykresy, które obrazują graficznie odpowiedzi rolników, a także wykresy porównujące koniunkturę z października 2011, 2012, 2013 i 2014 r.

Główne pytania ankiety to:

 1. sytuacja finansowa gospodarstw rolnych,
 2. zakupy bieżące,
 3. inwestycje,
 4. kredyty,
 5. ocena perspektyw gospodarowania,
 6. dane o wykształceniu i wieku kierownika gospodarstwa.

W październiku br. ankietowano 255 gospodarstw rolnych, gospodarujących na 7 718,95 ha gruntów rolnych. Na podstawie ankiet można wywnioskować:

Ad.1. Przychody pieniężne 31% rolników wykazuje jako takie same do poprzedniego ankietowania, a 20% jako większe i jednocześnie aż 38% przewiduje, że za kwartał też będą takie same, a 15% że większe. Zbliżone relacje występują w oszczędnościach i zadłużeniach gospodarstw.

Ad.2. W zakupach nawozów mineralnych 61% kupiło tyle samo i 11% więcej, pasz kupiło tyle samo 48% i aż 12% więcej, środków ochrony roślin – 57% tyle samo i 12% więcej. Zakupy nawozów mineralnych i pasz są zbliżone do poprzednich, tj. jesienią ubr., a zakupy środków ochrony roślin są większe o ok. 5%.

Ad.3. Jeśli chodzi o inwestycje, to 35% kupiło lub planuje kupić maszyny i urządzenia rolnicze oraz 16% inwestuje lub planuje inwestycje budowlane. Poziom tych inwestycji jest większy o 2% w zakupie maszyn i urządzeń rolniczych, a w zakresie inwestycji budowlanych bez zmian.

Ad.4. W zakresie kredytów 41% ankietowanych wzięło lub planuje kredyty preferencyjne, a 12% kredyty rynkowe. W kredytach preferencyjnych jest spadek o 2%, a w kredytach rynkowych o 8%.

Ad.5. W ocenie perspektyw gospodarowania jako dobrą było 13% odpowiedzi, a jako złą 14% odpowiedzi i aż 73% odpowiedzi to obawa w przyszłość gospodarowania. Głównie ma na to wpływ bieżąca sytuacja nieopłacalności głównych kierunków produkcji rolniczej (oprócz mleka).

Ad.6. 43% rolników ma 31-45 lat i aż 46% rolników 46-60 lat, pozostałe 11% to wiek do 30 i powyżej 60 lat, co świadczy o dość późnym wieku pracy młodych rolników na tzw. własny rachunek, a z drugiej strony wczesne kończenie pracy zawodowej z przyczyn zdrowotnych, czyli ciężkiej pracy rolnika. Wykształcenie rolników to w 60% średnie lub pomaturalne zawodowe, a w 8% wyższe. Odpowiedzi te obrazują aktualny w tym zakresie status rolników.

W bieżącej koniunkturze zostały również ocenione skutki tegorocznych anomalii pogodowych dla gospodarstw, które jako nieodczuwalne ocenia 21%, nieznaczne – 48%, odczuwalne – aż 27% i 4% rolników jako dotkliwe, tj. ok. 14-17% lepiej niż w ubr., które to pośrednio wpływają na sytuację ekonomiczną gospodarstw i nastroje rolników.

Prezentowane w ankiecie zbiorczej tabele i wykresy zawierają procentowe odpowiedzi na wszystkie pytania ankiety i łącznie obrazują tzw. koniunkturę w rolnictwie Wielkopolski w październiku br., jak też oddają nastroje ludności rolniczej. Z odpowiedzi tych wynika, że aktualna sytuacja ekonomiczna i nastroje społeczne w rolnictwie i na wsi są na niskim poziomie, a widać to szczególnie po odpowiedziach o sytuacji finansowej i perspektywie gospodarowania, które jako dobre ocenia tylko 13% rolników, a z obawą i strachem w przyszłość patrzy aż 87% rolników, na co również w pewnym stopniu miały wpływ anomalie pogodowe, choć głównie w br. sytuacja rynkowa podstawowych produktów rolnych, tj. głównie spadek cen rynkowych zbóż i rzepaku, również spadek cen żywca wołowego i mleka oraz od kilku lat niska opłacalność produkcji żywca wieprzowego.

Ankietowanie gospodarstw rolnych jako „pewien” obraz rolnictwa i wsi będzie kontynuowane przez WODR w Poznaniu, Dział Ekonomiki.

koniunktura-1_pazdziernik2014

koniunktura-2_pazdziernik2014

Dział: Analizy

Promocja firmy, produktu, a zwłaszcza usługi turystycznej w Internecie jest obecnie najbardziej popularnym i skutecznym sposobem promocji. Związana jest także ze stosunkowo niskim nakładem finansowym. Dawniej strona internetowa była czymś wyjątkowym, a jej posiadanie – nobilitacją, obecnie jest to codzienność, a właściwie konieczność. Wykonanie strony internetowej gospodarstwa agroturystycznego możemy zlecić wybranej, profesjonalnej firmie.

Dzisiaj warto zainwestować już nie w klasyczną stronę internetową, nazywaną często „wizytówką” lub stroną „statyczną”, ale w „dynamiczną”, wykorzystującą tzw. CMS, czyli Content Menagement System – system zarządzania treścią.

CMS – jest to swojego rodzaju „system operacyjny” naszej witryny. Zawartość tak wykonanej strony można łatwo zmieniać, dostosowywać do własnych potrzeb i co najważniejsze uaktualniać, posiadając podstawową znajomość obsługi komputera. Strona z CMS posiada panel administracyjny, do którego dostęp jest chroniony hasłem, znanym administratorowi (tu np. właścicielowi gospodarstwa). Ten gotowy moduł pozwala na ciągłe zarządzanie tym, co znajduje się na stronie w prosty sposób. W Internecie można odwiedzić wiele stron, które wyjaśniają i „podpowiadają”, w jaki sposób skorzystać z tego narzędzia (także polskojęzycznego systemu CMS) do budowania i prowadzenia stron internetowych. Okres jesienno-zimowy to idealny czas, aby pomyśleć o promowaniu działalności agroturystycznej w Internecie.

Planując budowę serwisu internetowego musimy położyć nacisk na jego niezawodność, bezawaryjność i stabilność działania. Przede wszystkim należy zapewnić potencjalnym klientom stały dostęp do pożądanych informacji. Trzeba pamiętać, że jeśli potencjalny klient natrafi na przeszkody w dostępie do informacji, istnieje duże prawdopodobieństwo, iż poszuka ich u konkurencji.

Jeżeli podjęliśmy już decyzję o założeniu strony internetowej, musimy trafnie wybrać informacje, jakie chcemy umieścić w sieci, czyli przygotować zawartość merytoryczną strony. Nie jest to zadanie proste.

Na początek warto dokładnie określić cel, jaki stawiamy przed naszą witryną internetową. Selekcjonując informacje do publikacji trzeba ciągle sprawdzać, czy umożliwiają one realizację założonego celu. Takie postępowanie uchroni nas przed podaniem zbyt wielu, często zbędnych informacji, przed „zniechęceniem”, a nie zachęceniem klienta do skorzystania z oferty. Warto też odpowiedzieć sobie na pytanie, jakich informacji poszukuje nasz potencjalny klient, i tylko takie zamieścić w sieci. Wybierając informacje, zmieńmy się w „wirtualnego handlowca” i przedstawmy do sprzedaży unikatową ofertę wypoczynku w naszym gospodarstwie agroturystycznym pogrupowaną na elementy czytelne dla odbiorcy. Takie pogrupowane elementy oferty to np. opis i zalety produktu, lokalizacja gospodarstwa, cena, dojazd, mapa, galeria zdjęć czy filmów itp. W serwisie warto umieścić informacje potwierdzające rzetelność firmy, np. rekomendacje klientów, informacje o zrealizowanych usługach oraz materiały, które potwierdzają nasz profesjonalizm (atesty, certyfikaty). Gospodarstwo agroturystyczne powinno świadomie budować swój wizerunek, a działalność ma być postrzegana jako wiarygodna i fachowa. Zaleca się zamieścić informacje dotyczące czasu istnienia gospodarstwa, krótką historię rozwoju czy główne cele, jakie sobie stawiamy. Są to informacje ważne z punktu widzenia klientów, pomagające budować zaufanie do naszej firmy – gospodarstwa agroturystycznego. Z myślą o klientach odwiedzających witrynę, należy w łatwo dostępnym miejscu umieścić różne formy kontaktu: telefony, e-maile lub gotowe formularze do złożenia zamówienia czy zapytania sprzedażowego.

Pamiętajmy, że informacje zawarte na stronie internetowej należy systematycznie aktualizować. Nieprawdziwe lub nieaktualne dane (jak np. cenniki) mogą wprowadzić potencjalnego klienta w błąd, a to negatywnie wpływa na wizerunek firmy.

Głównym źródłem infekcji są porażone samosiewy rzepaku i chwasty. Na powierzchni zainfekowanych organów występuje biały nalot, początkowo luźny, potem zwarty, który tworzy grzybnia, trzonki i cylindryczne, bezbarwne zarodniki konidialne. Brunatne kleistotecja wraz z workami oraz askosporami występują rzadko i tylko niekiedy są źródłem infekcji. Patogen najczęściej rozprzestrzenia się przez zarodniki konidialne przenoszone przez wiatr. Choroba występuje powszechnie na wielu roślinach uprawnych z rodziny kapusiowatych, m.in. na rzepaku ozimym i jarym, gorczycy oraz na chwastach z tej rodziny (np. tasznik pospolity i tobołki polne).

Sprawca choroby poraża wszystkie nadziemne części roślin przez cały okres wegetacji rzepaku, najczęściej jednak pod koniec dojrzewania roślin. Na liściach, głównie na górnej stronie blaszki, pojawia się mączysty, biały nalot struktur grzyba, który stopniowo się rozrasta obejmując coraz większą powierzchnię. Silnie porażone liście żółkną i stopniowo zamierają. Na łodygach i ich rozgałęzieniach oraz na łuszczynach można zaobserwować podobne objawy. Na porażonych łodygach i ich rozgałęzieniach na jeszcze zielonych tkankach, pod białym nalotem grzybni, mogą wystąpić brunatno-fioletowe plamy. Porażone łuszczyny są słabo rozwinięte i wydają drobne nasiona. Objawy choroby mogą być niekiedy mylone z symptomami porażenia spowodowanymi przez sprawcę cylindrosporiozy.

maczniak-prawdziwy-kapustnych

Rozwój patogena następuje podczas ciepłej i wilgotnej pogody, już jesienią, ale najczęściej dopiero w okresie kwitnienia i dojrzewania roślin. Optymalna temperatura powietrza to 17-25 stopni Celcjusza. Wysokie nawożenie azotowe i zbyt duża gęstość siewu także sprzyjają rozwojowi mączniaka prawdziwego.

Występowanie sprawcy choroby można ograniczać poprzez przestrzeganie zasad prawidłowej agrotechniki, w tym odpowiedniego płodozmianu, właściwej normy wysiewu nasion i izolacji przestrzennej form jarych od ozimych, a także optymalnego poziomu nawożenia i zwalczania chwastów.


Źródło: „Poradnik sygnalizatora ochrony rzepaku”, Poznań 2008.
Dział: Rzepak