Start Artykuły filtrowane wg daty: października 2014

czwartek, 09 stycznia 2014 09:54

Zbiory zbóż - 2013 r.

Zbiory zbóż ogółem w 2013 r. wyniosły ok. 28,4 mln ton, tj. o 0,6 proc. mniej niż w ubiegłym roku - szacuje GUS.
Zbiory zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi szacuje się na ok. 24,2 mln ton, tj. o 0,9 proc. mniej rok do roku. Zbiory rzepaku i rzepiku ocenia się zaś na ok. 2,6 mln ton, tj. o 38,4 proc. więcej w ujęciu rocznym, a ziemniaków na 6,3 mln ton (o 30,0 proc. mniej).
W tym roku zebrano też ok. 10,6 mln ton buraków cukrowych (o 14,2 proc. mniej w ujęciu rocznym), a zbiory warzyw gruntowych ocenia się na 4,4 mln ton (o 4,3 proc. mniej). Z drzew zebrano 3,5 mln ton owoców, czyli o 7,6 proc. więcej rok do roku, a zbiory owoców jagodowych podliczono na 0,6 mln ton - o 3,2 proc. więcej wobec 2012 roku.

Plony kukurydzy ziarnowej w Polsce -2013 r.

Powierzchnia kukurydzy ziarnowej w Polsce wyniosła w roku bieżącym 613,9 tys. ha i była większa od ubiegłorocznej o 70,1 tysięcy ha, czyli o 12,9% - informuje Główny Urząd Statystyczny.
Natomiast  przy plonach ziarna kukurydzy wyszacowanych na 65,8 q/ha, a więc o 7,7 q/ha (10,5%) niższych od ubiegłorocznych, zbiory ziarna kukurydzy wyniosły ponad 4,0 mln t, tj. o 1,2% więcej od uzyskanych w roku ubiegłym.

Źródło: GUS, fot.sxc.hu
Opublikowany w kategorii: zboża
czwartek, 09 stycznia 2014 09:50

Teraz czas na polską soję

Konsorcjum , w skład którego wchodzą : Instytut Ochrony Roślin – PIB w Poznaniu , Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, Politechnika Poznańska , spółka Danko Hodowla Roślin , Kombinat Rolny w Kietrzu  i Top Farms Głubczyce , podjęło współprace w celu unowocześnienia uprawy konwencjonalnych odmian soi w Polsce. Projekt ten będzie realizowany w ramach grantu z II konkursu Programu Badań Stosowanych , finansowanych przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Naukowcy w ramach przyjętych zobowiązań będą między innymi szukać nowych odmian soi, określą termin siewu, gęstość, ochronę przed szkodnikami, chwastami, chorobami czy skuteczność działania korzeniowych szczepionek bakteryjnych - nitraginy dla soi. Rolą przedsiębiorstw będzie natomiast ustalenie , jak odmiany zachowują się i jak plonują w produkcji towarowej , wyliczenie kosztu uprawy , określenie sposobu przechowywania oraz wpływu soi na karmione bydło.

Pochodną tej inicjatywy są również plany powołania kolejnego konsorcjum, którego celem będzie opracowanie metod przetwarzania soi i wykorzystywania jej w żywieniu bydła, trzody chlewnej czy drobiu . Dla tych zadań jednostką wiodącą ma być Instytut Zootechniki – PIB w Krakowie.

Źródło: PAP-Nauka w Polsce

Opublikowany w kategorii: strączkowe
czwartek, 09 stycznia 2014 09:37

Doradcy branżowi w CWE Gołaszyn

Od stycznia 2014 roku kadra branżystów Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego dotychczas pracujących w Lesznie zmieniła miejsce pracy na CWE w Gołaszynie.
Serdecznie zapraszamy rolników i mieszkańców obszarów wiejskich z terenu powiatu rawickiego do korzystania z usług doradczych branżystów – głównych specjalistów. Doradztwa udzielają:
 Jarosław Górski- ogrodnictwo
 Wioletta Kmiećkowiak-programy rolno-środowiskowe i ochrona środowiska
 Alicja Nowak -rozwój obszarów wiejskich
 Elżbieta Różańska-ekonomika i rachunkowość rolna polski FADN
Dane do kontaktu: CWE Gołaszyn, Gołaszyn 60, 63-940 Bojanowo, telefon 655456463, e- mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. .
Opublikowany w kategorii: Nowości z Rawicza
środa, 08 stycznia 2014 14:24

Walka o polski cukier trwa!

W 2017 r. zakończy się okres obowiązywania unijnych kwot cukrowych. Zgodnie z limitami z 2006 r. obecnie Polska może produkować jedynie 1,4 mln ton cukru rocznie. Nadwyżka, która w tym sezonie (2013/2014) wyniesie 0,4 mln ton, musi być eksportowana poza UE lub przerobiona przemysłowo. Polska kwota nie wystarcza na pokrycie zapotrzebowania – co roku musimy importować około 200 tyś. ton cukru. Zakończenie obowiązywania kwot cukrowych w 2017 r. będzie oznaczało uwolnienie rynku, co według plantatorów może najpierw doprowadzić do mocnego spadku cen, a w konsekwencji do upadku niektórych firm, spadku produkcji i wzrostu cen.

Według Krajowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego Krajowa Spółka Cukrowa powinna być jak najszybciej sprywatyzowana. Oczywiście nie za wszelką cenę. Przy obecnej cenie cukru spółka prawdopodobnie będzie w okolicach zera, jeżeli chodzi o zysk. Wg. KZPBC należy rzetelnie ją wycenić (dlatego przeprowadza własną wycenę) i wyraża postulat, żeby wraz z Ministerstwem Skarbu Państwa do końca stycznia ta sprawa została rozwiązana.

Plantatorzy buraków cukrowych są gotowi zapłacić do 800 mln zł za ok. 80 proc. udziałów w Krajowej Spółce Cukrowej. Trwają rozmowy plantatorów z resortem skarbu na temat szczegółów prywatyzacji. Według Kazimierza Kobzy, dyrektora biura Krajowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego, sprzedaż spółki jest konieczna jeszcze przed zniesieniem unijnych kwot produkcji cukru w 2017 r.

KSC ma w tej chwili około 40 proc. udziału w polskim rynku cukru. Ministerstwo Skarbu Państwa ma 79,69 proc. udziałów w spółce. Wszystkie one zostaną przeznaczone na sprzedaż dla pracowników i plantatorów. MSP i KZPBC różnią się jednak w wycenie wartości spółki. Jeszcze w ubiegłym roku resort liczył na zysk rzędu nawet 2 mld zł za akcję. Obecnie będzie równy zeru, dlatego KZPBC liczy, że resort skarbu zgodzi się obniżyć ceny akcji o kolejne 20 proc.

Według wyceny KZPBC (jako reprezentanta producentów buraków) średnia cena zakupu jednej tony cukru kwotowego jest w granicach 400-450 euro. Przy produkcji 550 tys. ton Krajowej Spółki Cukrowej daje to 200-250 mln euro, czyli 1 mld złotych. 20 proc. akcji jest sprzedanych, a więc 800 mln zł to wszystko, co mogliby zapłacić plantatorzy za tę spółkę .

Według dyrektor biura KZPBC – Kazimierz Kobzy, spółka nie jest więcej warta niż 650-700 mln zł. i ma nadzieję, że Ministerstwo Skarbu Państwa zaakceptuje ich argumenty dotyczące warunków zakupu. Istniejące dosyć duże rozbieżności są sukcesywnie rozwiązywane z każdym spotkaniem. MSP chce poznać uwarunkowania KZPBC który chce przyspieszenia tego procesu.

Plantatorzy chcą być przygotowani do rozmów o prywatyzacji do połowy stycznia i liczą, że do końca stycznia 2014 r. zakończą się analizy również po stronie ministerstwa. Dopiero po ustaleniu ostatecznej ceny akcji członkowie związku zadecydują o tym, czy i w jaki sposób będą brać udział w prywatyzacji – wtedy będzie wiadomo, ile pieniędzy potrzeba na pewne rzeczy, które ministerstwo proponuje, i czy plantatorzy będą w stanie to osiągnąć, czyli albo wziąć kredyt, albo spłacić w buraku .

Opublikowany w kategorii: buraki
środa, 08 stycznia 2014 12:34

IV Targi Sadownictwa i Warzywnictwa TSW 2014

tsw_2014_logo

W dniach 19-20 lutego w Warszawskim Centrum Targowym EXPO XXI przy ul. Prądzyńskiego 12/14 odbędą się IV Targi Sadownictwa i Warzywnictwa TSW 2014. Targi po raz drugi organizuje Oficyna Wydawnicza Oikos. Nasze targi to aktualnie największa w kraju wystawa branżowa dla sadowników i producentów warzyw. Udział w wystawie zapowiedziało już ponad 140 firm, mających bogatą i zróżnicowaną ofertę zarówno dla indywidualnych gospodarstw ogrodniczych, jak i grup producenckich. Targom towarzyszą konferencje - sadownicza i warzywna, w trakcie których wygłoszonych zostanie 48 prelekcji. Zaplanowaliśmy ponadto loterię dla zwiedzających z nagrodami ufundowanymi przez wystawców.

Na targach po raz pierwszy przyznana zostanie nagroda im. prof. Szczepana Aleksandra Pieniążka.

Wstęp na wystawę i konferencje jest bezpłatny.

Organizator zapewnia dopłaty do transportu zorganizowanym grupom. Po szczegóły prosimy sięgnąć na tsw.targi.pl/doplaty.

Na targach TSW 2014 zwiedzający będą mieli znakomitą okazję do zapoznania się z produktami firm z całej Polski oraz kilku międzynarodowych koncernów. Wystawcy zaprezentują bogatą ofertą środków produkcji: nowoczesnych nawozów, chemicznych i biologicznych środków ochrony roślin i innych produktów wspierających produkcję ogrodniczą. Wśród wystawców są wiodące firmy maszynowe, które pokażą najnowsze urządzenia do pielęgnacji sadów i upraw warzywnych. Pojawią się także firmy oferujące różnorodne usługi dla branży ogrodniczej. Udział w targach zapowiedziało wiele firm zajmujących się chłodnictwem i przechowalnictwem, firmy dostarczające maszyny do sortowania owoców i warzyw oraz opakowania do sprzedaży tych produktów. Obecni będą producenci materiału szkółkarskiego, firmy handlujące owocami i specjalizujące się w przetwórstwie owoców.

Targi TSW 2014 objęły patronatem najważniejsze ogrodnicze organizacje w kraju: Związek Sadowników Rzeczpospolitej Polskiej, Towarzystwo Rozwoju Sadów Karłowych, Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw, Stowarzyszenie Producentów Pomidorów i Ogórków pod Osłonami. Honorowym patronem TSW 2014 jest Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Imprezy towarzyszące - konferencje

Targom towarzyszyć będzie Forum Grup Producentów Owoców i Warzyw, organizowane przez KZGPOiW oraz konferencje: Konferencja Sadownicza dla producentów owoców ziarnkowych i pestkowych, Konferencja Truskawkowa, organizowana przez portal Jagodnik.pl, konferencja Uprawy pod Osłonami współorganizowana przez firmę Cultilene oraz portal PodOslonami.pl, konferencje Uprawa warzyw w polu oraz Uprawa w tunelach foliowych.

Patronem merytorycznym TSW 2014 jest Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach.

W sumie zaplanowaliśmy 48 wykładów, a naszymi prelegentami będą wybitni specjaliści z Polski, Wielkiej Brytani, Holandii, Hiszpanii i Niemiec.

Wśród tematów znajdą się m.in. wykłady dotyczące zasad Integrowanej Ochrony, wymagań dotyczących używania środków ochrony roślin oraz neutralizacji pozostałości. Poruszymy tematy agrotechniczne dotyczące efektywnego nawożenia i regenerowania gleby na wiosnę. Będą także prelekcje dotyczące budowy i eksploatacji nowoczesnych obiektów chłodniczych.

Dla producentów owoców pestkowych przygotowaliśmy wykłady dotyczące ochrony czereśni, wiśni i śliw zgodnie z IO. Opowiemy o biznesowym modelu sadu czereśniowego oraz optymalnym zabezpieczaniu upraw przed deszczem i gradem.

Konferencja truskawkowa poświęcona zostanie nowym trendom w polowej i tunelowej uprawie truskawek, a usłyszymy m.in. uznanych doradców sadowniczych z Niemiec i Holandii.

19 wykładów dla producentów warzyw

Bogaty program konferencyjny przewidzieliśmy dla producentów warzyw uprawianych pod osłonami (w szklarniach i tunelach foliowych) oraz w polu.

W pierwszym dniu targów zapraszamy na konferencję pod patronatem firmy Cultilene pt. Nowe trendy w szklarniowej produkcji pomidorów. Prelegenci z Polski i Holandii omówią m.in. problematykę doświetlania upraw, nowości produktowe, a także zagadnienia związane z ochroną przez atakiem groźnego wirusa mozaiki pepino (PepMV).

Do plantatorów papryki i sałaty kierujemy prelekcje poświęcone zapobieganiu chorobom i skażeniom mikrobiologicznym oraz zwalczaniu ich skutków i zasadom efektywnego odżywiania roślin.

W drugim dniu targów skupimy się na uprawie warzyw polowych. Nasze targi odwiedzi David O’Connor z firmy Allium@Brassica Centre z Wielkiej Brytanii i opowie o produkcji oraz przechowywaniu cebuli, a także John Birkenshaw – sekretarz i doradca w Brytyjskim Stowarzyszeniu Plantatorów Marchwi. Tematem jego wystąpienia będą szkodniki i choroby marchwi. O zasadach ochrony warzyw w systemie IO opowie prof. dr hab. Józef Robak z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach. Innowacje w zwalczaniu zachwaszczenia w uprawach warzywniczych omówi dr inż. Tomasz Żelaziński z SGGW. Ponadto pojawią się tematy związane z prawidłowym żywieniem roślin oraz zagadnienia związane z krótkotrwałym składowaniem warzyw przygotowywanych do obrotu i spożycia.

Szczegółowy program konferencji publikujemy na stronie www.tsw.targi.pl.

Patronem medialnym targów jest Wydawnictwo Plantpress. Patronem telewizyjnym TVR24.

 

Więcej informacji:

Anna Kurek

dyrektor targów TSW 2014

tel. +48 609 932 063

www.tsw.targi.pl

e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Opublikowany w kategorii: Targi i Imprezy

Od 01.01.2014 obowiązują tylko nowe formularze wniosków – wydanie 3 z dnia 06.12.2013!

W nowej ustawie z dnia 25 czerwca 2009 r. o rolnictwie ekologicznym (Dz. U. Nr 116 poz. 975) przyjęto, że zgody na odstępstwa od warunków produkcji ekologicznej w przypadkach określonych w rozporządzeniu nr 889/2008 udziela wojewódzki inspektor JHARS lub Główny Inspektor JHARS, po zapoznaniu się z opinią w tej sprawie jednostki certyfikującej kontrolującej danego producenta. Wydawanie pozwoleń na odstępstwo, ich zmiana, cofnięcie lub odmowa wydania, odbywa się w drodze decyzji administracyjnej, na wniosek producenta ekologicznego skierowany bezpośrednio lub za pośrednictwem jednostki certyfikującej do Głównego Inspektora lub właściwego ze względu na miejsce prowadzenia działalności wojewódzkiego inspektora JHARS.

06.12.2013 r. weszły w życie nowe wersje formularzy (wydanie 3) wniosków o wydanie zgody na zastosowanie odstępstw od warunków produkcji ekologicznej udzielanych przez  Wojewódzkich Inspektorów Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych w przypadkach określonych w rozporządzeniu Komisji (WE) nr 889/2008 z dnia 5 września 2008 ustanawiającym szczegółowe zasady wdrażania rozporządzenia Rady (WE) nr 834/2007 w sprawie produkcji ekologicznej i znakowania produktów ekologicznych w odniesieniu do produkcji ekologicznej, znakowania i kontroli (Dz. Urz. UE. L 2008 Nr 250, poz. 1, ze zm.). Okres przejściowy dla formularzy wniosków o wydanie zgody na zastosowanie odstępstw od zasad produkcji ekologicznej stosowanych do 05.12.2013 skończył się 31 grudnia 2013. Od 01.01.2014 Jednostki Certyfikujące i WIJHARS będą opiniować i rozpatrywać wnioski producentów ekologicznych złożone tylko na formularzach wersji – wydanie 3 z dnia 06.12.2013. Nowe formularze zawierają zmiany dotyczące danych identyfikacyjnych wnioskodawcy - na pierwszej stronie każdego wniosku (PESEL w przypadku osób fizycznych i NIP w przypadku firm). Wprowadzone zmiany  mają spowodować sprawniejszy przepływ informacji w zakresie wydawanych odstępstw od zasad obowiązujących w rolnictwie ekologicznym pomiędzy jednostkami a Inspekcją JHARS.

Odstępstwa od warunków produkcji ekologicznej, w sprawie których wnioski należy kierować do wojewódzkich inspektorów JHARS:

F-2/ BRE-07-IR-01

Wniosek o wydanie zgody na wprowadzenie do gospodarstwa, w celu odnowienia stada, nieekologicznych samic w liczbie większej niż przewiduje art. 9 ust. 3 rozporządzenia Komisji (WE) nr 889/2008

F-3/ BRE-07-IR-01

Wniosek o wydanie zgody na mocowanie taśmy do ogonów owiec, przycinanie ogonów, piłowanie zębów, kształtowanie dziobów, usuwanie rogów

F-4/ BRE-07-IR-01

Wniosek o wydanie zgody na stosowanie naturalnych barwników do tradycyjnego barwienia skorup gotowanych jaj wielkanocnych

F-5/ BRE-07-IR-01

Wniosek o uznanie z mocą wsteczną uprzedniego okresu, jako części okresu konwersji

F-6/ BRE-07-IR-01

Wniosek o wydanie zgody na trzymanie bydła na uwięzi w małym gospodarstwie

F-7/ BRE-07-IR-01

Wniosek o wydanie zgody na prowadzenie równoległej ekologicznej i nieekologicznej produkcji roślin wieloletnich o odmianach trudnych do rozróżnienia, wymagających co najmniej 3-letniego okresu uprawy

F-8/ BRE-07-IR-01

Wniosek o wydanie zgody na równoległy chów zwierząt tego samego gatunku metodą ekologiczną i nieekologiczną w gospodarstwie objętym badaniami rolniczymi lub formalnymi działaniami edukacyjnymi

F-9/ BRE-07-IR-01

Wniosek o wydanie zgody na wprowadzenie do ekologicznej jednostki produkcji drobiarskiej nieekologicznego drobiu

F-10/ BRE-07-IR-01

Wniosek o wydanie zgody na użycie zwierząt nieekologicznych w celu odnowienia lub odbudowy stada w związku z zaistniałymi okolicznościami katastroficznymi

F-11/ BRE-07-IR-01

Wniosek o wydanie zgody na trzymanie w budynkach inwentarskich bydła na uwięzi

F-12/ BRE-07-IR-01

Wniosek o wydanie zgody na zastosowanie dodatku (azotyn sodu, azotan potasu)

F-13/ BRE-07-IR-01

Wniosek o wydanie zgody na prowadzenie równoległej ekologicznej i nieekologicznej produkcji roślin na obszarze przeznaczonym do badań rolniczych lub formalnych działań edukacyjnych

F-14/ BRE-07-IR-01

Wniosek o wydanie zgody na prowadzenie równoległej produkcji nasion, wegetatywnego materiału rozmnożeniowego i transplantów metodą ekologiczna i nieekologiczną

F-15/ BRE-07-IR-01

Wniosek o wydanie zgody na odtworzenie ekologicznej pasieki przy użyciu nieekologicznych pszczół w związku z zaistniałymi okolicznościami katastroficznymi

F-16/ BRE-07-IR-01

Wniosek o wydanie zgody na użycie nieekologicznych pasz w związku z zaistniałymi okolicznościami katastroficznymi

F-17/ BRE-07-IR-01

Wniosek o wydanie zgody na dokarmianie pszczół miodem, cukrem lub syropem cukrowym uzyskanymi metodami ekologicznymi w związku z zaistniałymi okolicznościami katastroficznymi

F-18/ BRE-07-IR-01

Wniosek o wydanie zgody na zmianę warunków w pomieszczeniach inwentarskich i/lub obsady zwierząt

F-19/ BRE-07-IR-01

Wniosek o wydanie zgody na odstępstwo w zakresie akwakultury, dotyczące równoczesnego chowu młodych osobników zwierząt w tych samych wylęgarniach i/lub podchowalniach, w ramach tego samego gospodarstwa, złożonego z jednostek produkcji ekologicznej i nieekologicznej

F-20/ BRE-07-IR-01

Wniosek o wydanie zgody na odstępstwo w zakresie akwakultury, dotyczące równoczesnego ekologicznego i nieekologicznego chowu zwierząt w etapie wzrostowym w ekologicznej i nieekologicznej jednostce produkcyjnej, w ramach tego samego gospodarstwa

F-21/ BRE-07-IR-01

Wniosek o wydanie zgody na odstępstwo w sprawie wstecznego zaliczenia udokumentowanego okresu do okresu konwersji dla urządzeń wykorzystywanych w produkcji w sektorze akwakultury.

Odstępstwa od warunków produkcji ekologicznej, w sprawie których wnioski należy kierować do Głównego Inspektora JHARS:

Zastosowanie składnika pochodzenia rolniczego nie ujętego w załączniku IX do rozporządzenia Komisji (WE) nr 889/2008. Odstępstwo przewidziane w art. 29 ust. 1 rozporządzenia nr 889/2008.

Przekroczenie w danym roku limitu zastosowania 6 kg/ha miedzi. Odstępstwo przewidziane w pierwszym wierszu pkt 6 załącznika II do rozporządzenia Komisji (WE) nr 889/2008.

Zastosowanie syntetycznych witamin A, D i E w karmieniu przeżuwaczy. Odstępstwo przewidziane w trzecim akapicie lit. a) pkt 1. 1 załącznika nr VI do rozporządzenia Komisji (WE) nr 889/2008.

Nowe wersje powyżej wymienionych formularzy wniosków na określone odstępstwa są na stronie internetowej administrowanej przez Inspekcję JHARS www.ijhars.gov.pl w zakładce Rolnictwo Ekologiczne/ Odstępstwa

STOSOWANIE INTEGROWANEJ OCHRONY ROŚLIN – OBOWIĄZEK OD 1 STYCZNIA 2014R.

 

integrowana

Główny Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa informuje, że zgodnie z ustawą z dnia 8 marca 2013 r. o środkach ochrony roślin (Dz.U. poz 455) z dniem 1 stycznia 2014 r. stosowanie integrowanej ochrony roślin stało się obowiązkiem wszystkich profesjonalnych użytkowników środków ochrony roślin. Integrowana ochrona roślin została zdefiniowana w ww. ustawie jako sposób ochrony roślin przed organizmami szkodliwymi polegający na wykorzystaniu wszystkich dostępnych metod ochrony roślin, w szczególności metod niechemicznych, w sposób minimalizujący zagrożenie dla zdrowia ludzi, zwierząt oraz dla środowiska.

Szczegółowe wymagania dot. integrowanej ochrony roślin zostały określone w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 18 kwietnia 2013 r w sprawie wymagań integrowanej ochrony roślin (Dz.U. poz. 505). Mając na uwadze wymienione przepisy zabiegi chemiczne w ochronie roślin powinny zostać poprzedzone działaniami lub metodami ograniczającymi zużycie środków ochrony roślin.

Podczas przeprowadzanych kontroli inspektorzy PIORIN, w zależności od typu uprawy, będą weryfikować spełnienie następujących wymagań: stosowanie płodozmianu, terminu siewu lub sadzenia, lub obsady roślin, w sposób ograniczający występowanie organizmów szkodliwych, stosowanie agrotechniki w sposób ograniczający występowanie organizmów szkodliwych, w tym stosowanie mechanicznej ochrony roślin, wykorzystywanie odmian odpornych lub tolerancyjnych na organizmy szkodliwe oraz materiału siewnego wytworzonego i poddanego ocenie zgodnie z przepisami o nasiennictwie, stosowanie nawożenia, nawadniania i wapnowania, w sposób ograniczający występowanie organizmów szkodliwych, przeprowadzanie czyszczenia i dezynfekcji maszyn, opakowań i innych przedmiotów, zapobiegające występowaniu i rozprzestrzenianiu się organizmów szkodliwych, ochrona organizmów pożytecznych oraz stwarzanie warunków sprzyjających ich występowaniu, w szczególności dotyczy to owadów zapylających i naturalnych wrogów organizmów szkodliwych.

W ramach stosowania zasad integrowanej ochrony roślin, osoby wykonujące zabiegi chemicznej ochrony roślin muszą: dobierać środki ochrony roślin w taki sposób, aby minimalizować negatywny wpływ zabiegów ochrony roślin na organizmy niebędące celem zabiegu, w szczególności dotyczy to owadów zapylających i naturalnych wrogów organizmów szkodliwych, ograniczać liczbę zabiegów i ilość stosowanych środków ochrony roślin do niezbędnego minimum oraz przeciwdziałać powstawaniu odporności organizmów szkodliwych na środki ochrony roślin poprzez właściwy dobór i przemienne stosowanie tych środków.
Podjęcie działań lub metod ochrony roślin przed organizmami szkodliwymi powinno być poprzedzone monitorowaniem występowania tych organizmów oraz uwzględniać aktualną wiedzę z zakresu ochrony roślin przed organizmami szkodliwymi, w tym, jeżeli jest to uzasadnione, z wykorzystaniem: progów ekonomicznej szkodliwości organizmów szkodliwych wskazujących, kiedy wykonanie chemicznych zabiegów ochrony roślin jest ekonomicznie uzasadnione, lub wskazań wynikających z opracowań naukowych umożliwiających określenie optymalnych terminów wykonania chemicznych zabiegów ochrony roślin, w szczególności w oparciu o dane meteorologiczne oraz znajomość biologii organizmów szkodliwych (programów wspomagania decyzji w ochronie roślin), lub informacji uzyskanych od osób świadczących usługi doradcze dotyczące metod ochrony roślin w zakresie realizacji wymagań integrowanej ochrony roślin oraz stosowania środków ochrony roślin.

Producenci rolni, którzy prowadzą uprawy zgodnie z wymogami Integrowanej Produkcji Roślin i uzyskują potwierdzenie tego działania certyfikatem IP, mają gwarancję spełnienia wymogów integrowanej ochrony roślin. Mając na uwadze powyższe Główny Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa zachęca do zgłaszania się producentów rolnych do dobrowolnego systemu Integrowanej Produkcji Roślin nadzorowanego przez Inspekcję.

 

Źródło: www.ppr.pl

Magdalena Sowizdrzał  ZD Ostrzeszów

Opublikowany w kategorii: Nowości z Ostrzeszowa
wtorek, 07 stycznia 2014 14:13

Zabezpiecz chemię przed mrozami

tablica789 Niska temperatura niekorzystnie oddziałuje na przechowywane w okresie zimowym niewykorzystane środki ochrony roślin. Przemrożone i    zawilgocone pestycydy tracą swoje właściwości.Większość rolników planuję zakup i zużycie ś.o.r. na bieżąco. Nie mniej jednak niekorzystne warunki pogodowe w sezonie czasem uniemożliwiają wykorzystanie ich w planowanym wcześniej terminie. W wielu gospodarstwach pozostają pestycydy, które będzie można wykorzystać dopiero w kolejnym roku. Istnieje wówczas potrzeba odpowiedniego ich przechowywania i zabezpieczenia przed mrozem.Nieodpowiednio przechowywane preparaty chemiczne mogą zwyczajnie się zepsuć i powodować niekorzystne efekty. Po pierwsze tracą swoje właściwości i nie zwalczają agrofagów, po drugie może zmienić się ich konsystencja, mogą się rozwarstwić, co później utrudnia sporządzenie cieczy użytkowej, mogą zatykać rozpylacze. Mogą nawet wykazywać właściwości fitotoksyczne.Ogólne warunki przechowywania ś.o.r. ustalają zasady cross compliance i obowiązują, każdego rolnika. Wszystkie pestycydy w swojej etykiecie mają wyznaczone warunki prawidłowego przechowywania. Do nich należy się dostosować.W trakcie całorocznego magazynowania pestycydów należy pamiętać o tym, aby magazyn środków ochrony roślin był właściwie oznakowany, zamykany na klucz i dostępny tylko dla upoważnionych osób. Na magazyn należy wybrać takie pomieszczenie, w którym nie przechowuję się żywności ani pasz dla zwierząt. Gdy jest ich nie dużo, może to być zwyczajna metalowa szafka oznakowana i zamykana, postawiona na stabilnym dnie, najlepiej betonowej wylewce. Preparaty chemiczne należy przechowywać wyłącznie w oryginalnym opakowaniu. Nie przelewać ich do opakowań zastępczych, gdyż pamięć jest ulotna. Ważne aby pojemniki były szczelnie zamknięte i zabezpieczone przed wilgocią. W zimie najlepiej by pomieszczenie, w którym są składowane ś.o.r. było ogrzewane, z temperaturą powyżej 0 st.C. Nie należy jednak przesadzać i nie przechowywawać ich blisko źródeł ciepła.Po zimie warto sprawdzić jakość przechowywanych pestycydów i zwrócić uwagę na ich termin ważności. Można np. rozrobić próbkę cieczy użytkowej w szklanym słoiku, odstawić na kilka godzin i sprawdzić czy nie wytworzył się np. osad. Niektórzy rolnicy opryskują cieczą użytkową fragment pola lub nieużytku i po kilku dniach sprawdzają jak zadziałały.

Źródło:farmer.pl

 

 

 

Opublikowany w kategorii: Nowości z Kępna
wtorek, 07 stycznia 2014 13:28

Organizmy pożyteczne na naszych polach

     Pola są miejscem bytowania wielu organizmów. Jedne są sprzymierzeńcami człowieka, ponieważ żywią się szkodnikami upraw inne natomiast szkodzą człowiekowi, ponieważ niszczą plony.Aby zachować równowagę  biologiczną  w przyrodzie, czyli także na polu nie można niszczyć wszystkich organizmów, które się tam znajdują. Organizmy regulujące w naturalnych warunkach  liczbę  szkodników nazywamy organizmami pożytecznymi. Rola człowieka  polega na tym aby poprzez stosowanie środków ochrony roślin nie zniszczyć organizmów pożytecznych, naturalnych wrogów szkodników. Ważne jest aby stosować selektywne środki ochrony roślin czyli takie, które niszcząc szkodnika nie niszczą istot pożytecznych oraz stwarzać warunki do ich naturalnego rozwoju. Naturalni wrogowie szkodników przebywają najczęściej tam, gdzie jest dużo dla nich pokarmu czyli nektaru i pyłku – na kwitnących roślinach, tam gdzie mogą czuć się bezpiecznie oraz tam, gdzie  mają dobre warunki zimowania czyli na terenach nieuprawianych , ekologicznych, miedzach , pasach zadrzewień czy kępach krzewów. Największe znaczenie w ograniczaniu  liczebności szkodników mają gatunki pożytecznych drapieżców. Należą do nich : biedronki, złotooki, drapieżne muchówki, dziubałkowate i skorki. Pasożytnicze błonkówki z rodzin gąsienicznikowatych, męczelkowatych i bleskotkowatych i liczne gatunki muchówek, w tym ogromne znaczenie mają rączycowate. Należy pamiętać także o naturalnych zapylaczach a wśród nich o pszczołach, trzmielach i pszczołach samotnicach do których należy murarka ogrodowa.

Biedronki – są to drapieżne chrząszcze żywiące się głównie mszycami ale także pluskwiakami, czerwcami i roztoczami. Drapieżnikami są zarówno dorosłe owady jak i larwy. Samice  składają jaja pojedynczo lub ciasno ułożone często wśród kolonii mszyc. Larwa biedronki w ciągu swojego  rozwoju czyli 30-stu  dni zjada od 100 do 2000 mszyc a dorosłe owady zjadają dziennie od 30 do 250 mszyc. Biedronki zimują w ściółce, pod korą drzew, wśród suchych liści lub w szczelinach budynków, często gromadnie. Zdarza, że jaja, larwy i poczwarki biedronek są niszczone gdyż są uważane za szkodniki.               Biedronkę siedmiokropkę i biedronkę dwukropkę wykorzystuje się do biologicznego zwalczania przędziorków w uprawach szklarniowych.

 

_s0.zmniejszacz.pl_P1090569_zmniejszacz-pl_553080

Fot. Biedronka - postać dorosła

_s0.zmniejszacz.pl__DSC0668_zmniejszacz-pl_971289

Fot. Larwa biedronki

Złotooki – owady z rzędu sieciarek, mające delikatną budowę ciała o długości od 10 do 15 mm i zieloną barwę. Skrzydła są przeźroczyste, nieco dłuższe od tułowia. Dorosłe osobniki nie są drapieżnikami, odżywiają się spadzią mszyc, nektarem kwiatów oraz pyłkiem. Jaja składają w koloniach mszyc – rocznie jedna samica może złożyć do 400 jaj. Larwy złotooka pospolitego powszechnie spotykanego przedstawiciela tej grupy owadów są bardzo żarłoczne- jedna larwa może zjeść do 400 mszyc. Zimują w szczelinach kory, wśród suchych liści a  także w zabudowaniach również mieszkalnych.

Bzygowate - to rodzina owadów zaliczana do podrzędu krótkoczułkich z rzędu muchówek. Osiągają długość do 25 mm i są charakterystycznie ubarwione - mają tułów w czarno-żółte paski, przez co często mylone są z osami. Bzygowate są jednak dla ludzi nie groźne, a wygląd podobny do żądlących os służy ich ochronie przed drapieżnikami. Osobniki dorosłe bzygowatych żywią się nektarem kwiatów. Jednak ich larwy szczególnie w trzecim, ostatnim stadium rozwoju są bardzo żarłoczne i zjadają do 120 sztuk mszyc dziennie. Najlepszym źródłem pokarmu dla owadów dorosłych  są rośliny dziko rosnące a także rośliny miododajne np. facelia.

 

_s0.zmniejszacz.pl_P1090575_zmniejszacz-pl_701530

Fot. Bzygowate-postać dorosła

Pryszczarkowate to druga rodzina wśród muchówek , które zjadają mszyce. Pryszczarek mszycojad to maleńki owad o długości ciała do 5 mm, wyglądem przypominający małe komary. Jego larwy zabijają  wiele gatunków mszyc – w warunkach polowych larwa zabija do 70 mszyc. Bardzo przydatny jest w szklarniach gdzie  wykorzystuje się go do niszczenia mszyc żerujących na roślinach warzywnych i ozdobnych.

Skorki- owady o długości ciała od 0,5  do 2,5 cm, barwy brązowej lub czerwono- brązowej z dwoma cęgowatymi wyrostkami na końcu odwłoka, nazywane potocznie szczypawkami. Zimują w podziemnych korytarzach, zjadają mszyce, jaja i młode larwy stonki ziemniaczanej, rolnic, piętnówek. Dlatego nie niszczmy tych pożytecznych organizmów, bo ucho człowieka jest zapewne ostatnim miejscem, które ta „ szczypawka” zechce odwiedzić.

    Sprzymierzeńcami człowieka w zwalczaniu szkodników  są również pasożytnicze organizmy. Wśród nich najliczniejszą grupę stanowią owady, które pasożytują w organizmach szkodników stale lub okresowo, zabijając je i niszcząc. Pasożyty, których larwy zabijają żywiciela, a dorosłe osobniki żyją wolno nazywa się parazytoidami. Większość pasożytów szkodników to parazytoidy.  Najbardziej pożyteczne błonkówki to kruszynki, malutkie owady, które składają jaja do jaj innych owadów np. szkodnika kukurydzy omacnicy prosowianki, szkodników drzew owocowych:  owocówki jabłkóweczki, śliwóweczki czy szkodników warzyw: bielinków oraz piętnówek. W ciągu życia mogą złożyć nawet do 300 jaj i wydają kilka pokoleń w roku. Najlepiej rozwijają się w temperaturze 25o

   Również niewielkie  błonkówki z rodziny gąsienicznikowatych i bleskotkowatych są pasożytami wielu szkodliwych motyli min. gąsienicy tantnisia krzyżowiaczka w której samice składają jaja. Ostatecznie w ciele gąsienicy zamiast szkodnika rozwija się pożyteczna błonkówka, której samica może złożyć do kilkuset jaj. Muchówki z rodziny rączycowate są parazytoidami gąsienic wielu szkodliwych  motyli, larw błonkówek, chrząszczy i pluskwiaków. Wyglądem przypominają muchę domową o krępej budowie ciała pokrytego szczecinkami. Owady dorosłe żywią się nektarem i spadzią mszyc. Samice składają jaja na żywicielu lub w jego pobliżu. Rozwój larw odbywa się w żywicielu lub w glebie. W ciągu sezonu wegetacyjnego mogą wydać do 2 pokoleń. Pasożytują tylko wybranych żywicieli min. kuprówkę rudnicę, brudnicę nieparkę – szkodniki lasów czy też piędziki- szkodniki sadów a także są ważnym pasożytem pędraków.

 

_s0.zmniejszacz.pl_P1090567_zmniejszacz-pl_490184

Fot. Rączycowate-postać dorosła

Owady zapylające są również sprzymierzeńcami człowieka ponieważ  zapylają rośliny owadopylne takie jak gryka, słonecznik, lucerna, esparceta, sady owocowe, truskawki, maliny, porzeczki, agrest, warzywa w tym na nasiona, bez ich pracy, plon tych roślin nie jest możliwy. Obecność zapylaczy jest korzystna również dla roślin samopylnych takich jak: rzepak, rzepik, gorczyca, peluszka, soja, wyka ozima, seradela, grochy a także proso, mak, len czy łubin żółty. Pokarmem ich jest nektar i pyłek kwiatowy, który przenoszony na ciele owadów zapyla kwiaty. Najbardziej znanymi zapylaczami są pszczoły. W Polsce jest znanych około 400 gatunków pszczół. Wielkość ich ciała wynosi do 40 mm. Oprócz pszczoły miodnej, która prowadzi rozwinięty system życia społecznego/opieka nad potomstwem/  i produkuje miód, zapylaczami są trzmiele, których życie społeczne jest mniej rozwinięte oraz pszczoły samotnice do których należy murarka ogrodowa. Mimo, że trzmiele i murarki nie produkują miodu to zapylają kwiaty już od wczesnej wiosny, przy niskiej temperaturze, około 10oC, kiedy pszczoły miodne jeszcze nie wylatują.  Owady zapylające odgrywają dużą rolę w uzyskiwaniu wysokiej jakości nasion i owoców, ponieważ zapylanie kwiatów ma istotny wpływ na ich wielkość i ilość.  Ochrona pożytecznych organizmów jest  konieczna ponieważ wiele gatunków  zagrożonych jest wyginięciem. Stosowanie w środowisku korzystnych dla nich zmian, stwarzanie odpowiednich warunków zimowania, nie niszczenie ich, stosowanie selektywnych środków ochrony roślin to najlepsze sposoby ich ochrony oraz korzystania z ich pożytecznej działalności.

                                                                                                                                                                      Opracowanie i zdjęcia Ewa Wziętek

Opublikowany w kategorii: Nowości ze Słupcy

Niektóre normy i wymogi wzajemnej zgodności obowiązują także w okresie zimowym. Za brak ich przestrzegania, ARiMR może naliczyć kary.

1. Wszystkich rolników, których grunty orne wchodzące w skład gospodarstwa położone są na obszarach zagrożonych erozją wodną, obowiązuje utrzymanie okrywy roślinnej na powierzchni stanowiącej co najmniej 40 proc. powierzchni gospodarstwa w terminie od 1 grudnia do 15 lutego;

2. Rolników którzy wykorzystują osady ściekowe jako nawóz, obowiązuje zakaz ich stosowania na terenach zmarzniętych i pokrytych śniegiem;

3. Wszystkich rolników, a przede wszystkich tych, których gospodarstwo lub jego część jest położone na obszarze szczególnie narażonym na zanieczyszczenia azotanami tzw. OSN, obowiązuję zakaz stosowania nawozów naturalnych oraz organicznych w postaci stałej i płynnej w okresach: od 1 grudnia do końca lutego (dotyczy wszystkich gospodarstw), oraz od 16 listopada do końca lutego (gospodarstwa położone na OSN);

4. Każdy rolnik przechowujący nawozy naturalne ma obowiązek zabezpieczyć gospodarstwo w taką pojemność płyty obornikowej lub zbiorników na gnojówkę i gnojowicę, aby zapewnić możliwość ich gromadzenia oraz przechowywania przez okres co najmniej 4 miesięcy (dotyczy każdego gospodarstwa) lub 6 miesięcy (gospodarstwa położone na OSN);

5. Nie można przekroczyć dopuszczalnej dawki 170kgN/ha/rok zastosowanej w nawozach naturalnych. W przypadku zbyt dużej produkcji nawozów w stosunku do powierzchni gruntów rolnych będących w posiadaniu rolnika, powinien on sprzedać nadprodukcję nawozu naturalnego innemu rolnikowi spisując z nim umowę zbytu;

6. Należy również przestrzegać obowiązku zabezpieczenia kiszonek przed wyciekiem soków do gruntu;

7. Rolnik ma obowiązek przechowywać środki ochrony roślin zgodnie z zaleceniami zawartymi na etykiecie - instrukcji stosowania. Prowadzić ewidencję zabiegów wykonywanych przy użyciu środków ochrony roślin. Pamiętać o posiadaniu aktualnego zaświadczenia o ukończeniu szkolenia w zakresie stosowania środków ochrony roślin (ważne 5 lat) oraz posiadać atest potwierdzający sprawność techniczną opryskiwaczy (ważne 3 lata). Zachęcamy sprawdzić aktualność wyżej wymienionych zaświadczeń i w razie ich braku uzupełnić je w najbliższym terminie.

Źródło:farmer.pl

Opublikowany w kategorii: Nowości z Kępna
<< pierwsza < poprzednia 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 następna > ostatnia >>
Strona 86 z 290