Artykuły filtrowane wg daty: maja 2015

Uwaga rolnicy planujący założyć las!

W związku z planowaną do 31.12.2014 r. przez Krajową Radę Izb Rolniczych operacją szkoleniową z zakresu "Pielęgnowania i ochrony upraw leśnych" w ramach działania :

"Szkolenia zawodowe dla osób zatrudnionych w rolnictwie i leśnictwie objętego PROW na lata 2007-2013"

Ogłaszamy nabór na powyższe 2  dniowe wyjazdowe  szkolenie . Miejsca  szkolenia zostaną podane przez organizatora na 7 dni przed szkoleniem)

Uczestnikami mogą być:

a) rolnicy, którzy planują założyć las oraz członkowie ich rodzin (czyli teoretycznie każdy rolnik);
b) Beneficjenci działania 5 "Zalesianie gruntów rolnych " Planu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2004-2006 oraz działania 221/223 "Zalesianie gruntów rolnych oraz zalesianie gruntów innych niż rolne" PROW na lata 2007-2013", którzy przekwalifikowali grunty rolne na las oraz członkowie ich rodzin;
c) pozostali posiadacze lasów oraz członkowie ich rodzin

 

Kontakt :

WODR - Biuro Powiatowe w  Wolsztynie  68 384 24 58

 

80-Lecie Kółka Rolniczego w Grabowie gmina Gołańcz.

W dniu  15.08.2014r. odbyła się zacna uroczystość we wsi Grabowo,  gmina Gołańcz. Uroczystość rozpoczęła msza św. w kościele pw. św. Wawrzyńca w Gołańczy. Następnie mieszkańcy wsi i zaproszeni goście udali się na wspólną uroczystość do przepięknej świetlicy wiejskiej, gdzie została przedstawiona historia kółka rolniczego, jak również zabrali głos zaproszeni goście, władze gminy , powiatu, przedstawicielka WODR. Były gratulacje, dyplomy, prezenty, grawertony.

Kółko Rolnicze wsi Grabowo przez lata kierują się zasadą wierności, obowiązkom wobec Ojczyzny i polskiej ziemi. Hasło „Żywią i bronią przyświeca w ich olbrzymiej działalności. Historia Kółka Rolniczego powiązana jest nie tylko z historia wsi i rolnictwa, ale także historią narodu i państwa polskiego. Należy chylić czoła przed postępem jaki wprowadzają we wsi oraz działalności wynikającej z potrzeb rolników.

Z okazji Jubileuszu życzymy kontynuacji Waszej działalności, wytrwałości w pracy na rzecz lokalnego środowiska, innowacyjnych pomysłów oraz wszelkiej pomyślności.

grab801

grab802

grab803

grab804

grab805

grab806

Lidia Rybińska

               Ogórki  w sosie pomidorowym

Składniki:

4 kg ogórków, 2  słoiki przecieru pomidorowego, 1 słoik keczupu, ½ szklanki  octu, ½ szklanki  cukru, ½ szklanki oleju, 2 łyżki soli, 1 kg cebuli, pieprz do smaku.

Wykonanie:

Ogórki umyć, obrać, pokroić w ½ cm plastry. Cebulę pokroić na półkrążki. Dodać sól, razem wymieszać,  odstawić na 2 godziny. Przecier, keczup, ocet, cukier, olej, sól, pieprz  dobrze wymieszać. Dodać do ogórków i cebuli, jeszcze raz wymieszać, następnie spakować do słoików, zakręcić i gotować  15 minut.

              Sałatka ogórkowo-paprykowa

Składniki:

4 kg ogórków, ½ kg cebuli, 6 papryk czerwonych lub kolorowych

Zalewa:

4 i ½ szklanki wody, 1 i ½ szklanki octu,  2 i ½ szklanki cukru, ziele angielskie, gorczyca, pieprz,

Wykonanie:

Ogórki umyć, pokroić  ze skórką tak jak na pikle. Dodać 9 szklanek wody, ¾ szklanki soli. Wymieszać odstawić na 3 godziny potem odcedzić. Dodać umytą i pokrojoną w podłużne kawałki paprykę  i pokrojoną w plastry cebulę. Wymieszać, włożyć do słoików (dokładnie rozłożyć do każdego przyprawy z zalewy. Następnie zalać słoiki ostudzoną zalewą i zakręcić. Gotować je 10minut.

Małgorzata Nowak

      

                                       „Praca na polu  uczy pokory i szacunku do Matki Natury,   która nas żywi…”

 

         

        

 

Dnia 24 sierpnia 2014 r. w Połajewie odbyły się Dożynki Gminne. Obchody uroczystości zapoczątkowała Msza Święta Dożynkowa w kościele parafialnym pw. św. Michała Archanioła w Połajewie. Po mszy korowód dożynkowy przemaszerował na stadion w parku w Połajewie, gdzie kontynuowane były obchody Gminnego Święta Plonów.

Wszystkich gości serdecznie przywitał Wójt Gminy Połajewo  Pan Stanisław Pochyluk.  W kilku słowach powiedział o tradycji dożynek i o obecnej sytuacji rolnictwa w gminie  Połajewo. Zwrócił uwagę, że coraz mniej osób decyduje się na pracę w gospodarstwie, co jednak skutkuje zwiększaniem się powierzchni już istniejących gospodarstw.

Każda z miejscowości należącej do gminy Połajewo przygotowała wieniec dożynkowy symbolizujący zebrane plony. Mimo, iż w każdy włożono serce, trud i czas jury uznało za najpiękniejszy wieniec miejscowości Krosin.

Następnym punktem programu Dożynek były występy artystyczne. Jako pierwsza wystąpiła grupa Rożnowianie z Rożnowa prezentując, w zabawny sposób, jak wygląda praca na polu oraz racząc publiczność ludowymi pieśniami. Zaraz potem wystąpiły z układami tanecznymi dzieci z przedszkola „Baśniowa Kraina” w Połajewie, a dzieci ze szkoły podstawowej zaśpiewały piosenki ludowe.

Główną atrakcją okazał się koncert pani Teresy Werner - znakomitej, znanej wokalistki. Muzyczne widowisko zapewnił też chór im. św. Cecylii z Połajewa oraz orkiestra dęta. Po zakończeniu obchodów wszyscy przybyli rozeszli się do domów w znakomitych nastrojach.

 

Wszelkiej pomyślności wszystkim Rolnikom życzą pracownicy Zespołu Doradczego WODR w powiecie czarnkowsko- trzcianeckim.

                                                                                                                                                      Doradca ZD WODR Połajewo Paweł Kopaniarz

   

26 sierpnia 2014

Pożegnanie kolegi

 

 

          Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci naszego kolegi Henryka Foksa.
Śp. Henryk Foks – długoletni pracownik doradztwa rolniczego, odszedł od nas w dniu 23.08.2014 roku jako czynny pracownik WODR Poznań, starszy doradca rolny w gminie Poniec przy Zespole Doradczym w powiecie gostyńskim.
        W doradztwie rolniczym i w życiu prywatnym realizował swoje rolnicze pasje.
Odszedł od nas zbyt wcześnie, nie zdążył zrealizować wszystkich planów i marzeń. Znaliśmy go jako niezwykle pracowitego człowieka, oddanego zawsze realizacji powierzonych zadań, a jednocześnie dobrego ojca, męża i dziadka oraz godnego zaufania kolegę.

   Odpoczywaj w pokoju, nie zapomnimy o Tobie, będziesz żył w naszej pamięci, wspomnieniach i myślach.


           Koleżanki i Koledzy                 

z  Zespołu Doradczego             

w powiecie gostyńskim              

 

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                      

 

Przetwory domowe dlaczego warto je  spożywać i przygotowywać!

 przetwory domowe

Wszyscy znamy nieocenioną wartość spożywania owoców i warzyw w codziennej diecie.  Dostarczają one niezbędne do prawidłowego rozwoju i zachowania zdrowia witaminy, składniki mineralne i błonnik. Zostawiając walory zdrowotne na boku, warzywa i owoce są po prostu pyszne i nie bylibyśmy w stanie wyobrazić sobie dnia bez ich obecności na talerzu.

 

W dzisiejszych czasach bez większego problemu możemy kupić  dowolne warzywa i owoce. Z drugiej strony doskonale wiemy, że zdrowe jedzenie, to jedzenie naturalne. Każdy, kto choć minimalnie orientuje się w kalendarzu warzyw sezonowych, wie że truskawki, pomidory, rzodkiewka i inne pyszności nie rosną i nie dojrzewają zimą i wczesną wiosną. Warzywa i owoce możemy zamrozić, składować w piwnicy, lub innym chłodnym miejscu, kiedyś także w kopcach na polu. Spora ich grupa a wśród nich sałata, pomidory, ogórki, owoce jagodowe nie nadają się do dłuższego przechowywania. Mało kto dysponuje  zamrażarką dużej wielkości a już na pewno nie trzymamy kapusty, czy marchewki w kopcu. Jedynym wyborem pozostaje przetwórstwo owocowo warzywne w formie marynat, kiszonek, dżemów czy kompotów.

Dlaczego domowy dżem i kiszone ogórki są lepsze niż te ze sklepu?         ogrki 1 dem 1

Na pewno

Przetwory warzywne i owocowe wytwarzane w warunkach przemysłowych muszą zachować trwałość, wyrazisty smak, zapach, odpowiednią barwę i konsystencję na długi czas. Dodawane są do nich substancje zapobiegające powstawaniu bakterii, wspomagają zagęszczanie, zastępują cukier i nadające im odpowiednią barwę. Problem w tym, że większość tych substancji może podrażniać nasz układ pokarmowy a nawet powodować alergie. Większość dodatków do pożywienia nie jest badana pod kątem oddziaływania na nasze zdrowie przy długoletnim stosowaniu a także ich łączeniu z innymi związkami.  Dla przykładu podam kilka składników, których działanie możecie sprawdzić sami, a które wyczytałam na słoiczkach w sklepie.

Dżem niskosłodzony znanej marki:  brzoskwinie, cukier, substancje zagęszczające – pektyna i guma guar, regulatory kwasowości – kwas cytrynowy i cytrynian sodu

Powidła śliwkowe konserwowane chemicznie: śliwki węgierki, cukier, konserwanty: sorbinian potasu, dwutlenek siarki.

Dżem porzeczkowy produkowany dla jednego z dyskontów:  czarne porzeczki, cukier, substancja żelująca - pektyna, substancja zagęszczająca - guma guar, regulatory kwasowości - kwas cytrynowy i cytrynian trisodowy.

Dodajmy do tego barwniki, słodziki i inne konserwanty i jak dla mnie, wychodzi mieszanka wybuchowa. Pamiętajmy o tym, że mamy wpływ na to co jemy i możemy wybrać produktu zdrowe i sezonowe, naturalne w naszych warunkach klimatycznych. Przetwarzając warzywa i owoce samodzielnie jesteśmy w stanie kontrolować składniki jakie dodajemy, ilość cukru, octu, soli i przypraw.

Najprostszym sposobem konserwacji potraw jest pasteryzacja. Dzięki tej metodzie warzywa i owoce zachowują większość swoich wartości odżywczych. Kolejną metodą jest utrwalanie octem, której  minusem jest fakt że ocet może być szkodzić osobom o wrażliwych żołądkach oraz nie powinny go spożywać dzieci. Najstarszą metodą konserwacji jest kwaszenie- kiszenie Kiszone ogórki i kapusta zawierają dużą ilość witaminy C, błonnika  i innych składników odżywczych.

Zabawa w robienie przetworów to także świetna metoda spędzania wolnego czasu z dziećmi- tymi małymi i tymi większymi. W domu jest wtedy czas i odpowiednia atmosfera na rozmowy, opowieści z dzieciństwa rodziców i dziadków, celebrowanie wspólnie spędzonych godzin. Dzieci poznają wtedy sposoby przygotowywania i przechowywania żywności, uczą się szacunku dla pracy własnych rąk. Poza tym zawsze najlepiej smakują potrawy przygotowane własnoręcznie i doprawione według gustu. Przetwarzanie owoców i warzyw uczy i umożliwia zużywanie nadmiarów jakie mamy w gospodarstwie. Jeśli mamy własny ogród, kilka drzewek, albo otrzymaliśmy kosz pełen dobroci od cioci ze wsi. Najprostszym sposobem na wykorzystanie takich owoców i warzyw jest ich konserwowanie, przechowanie w postaci dżemów, pikli na zimę, lub po prostu na kolejne dni. Dzięki temu nie marnujemy pożywienia i dokładamy swoją cegiełkę do ochrony środowiska.

A czy wiecie, że słoiczek domowego dżemu, albo ślicznych miniaturowych patisonów to także niezawodny prezent? Ofiarowany czuje wtedy, że dostał kawałek naszego serca, naszej dobroci i sympatii. Potwierdzam, sprawdzone!!

Dżemy, konfitury, soki i syropy przygotowywane w domu to smak jakiego nie da się zastąpić. Mają one nie tylko właściwości pro zdrowotne ale i niezastąpione walory smakowe. Domowe przetwory chronią nas przed nadmiarem substancji chemicznych w codziennej diecie i po prostu dają odrobinę radości. Ciężka praca mięśni i czas spędzony na przygotowywaniu marynat i dżemów odpłaca nam się w zimowe dni po wielokroć. Kto jeszcze nie zaczął bawić się w przetwórstwo warzywno owocowe, niech szybko zabiera się do roboty, bo jesień i zima już czyhają za progiem.

 

Sylwia Rymanowska

ZD Ostrzeszów

 

               

Monitoring cen skupu produktów rolnych - 20 sierpień 2014r.

/w załączniku/

POWIATOWA  WYSTAWA  KONI  oraz DNI ZAGRODY  W  POWIECIE OSTRZESZOWSKIM

‘’ Nie  sztuką jest  kochać  konie , sztuką jest sprawić by konie pokochały  Ciebie’’. Impreza  została zorganizowana w dniu  06.07.2014. na terenie Ośrodka Hodowli Koni Pana  Marka Kubackiego w miejscowości Korpysy.

dscn0778

Oficjalnego   otwarcia imprezy dokonał  starosta  Lech  Janicki . Udział wzięli również:  europoseł   Andrzej  Grzyb , radny  Sejmiku Wojewódzkiego  Andrzej  Mroziński  i   burmistrz Miasta i Gminy Ostrzeszów Mariusz  Witek.

W programie Wystawy były między innymi zawody w skokach przez przeszkody i pokazy jazdy konnej w  damskim  siodle oraz wycena koni biorących udział w pokazach. Zawody towarzyskie w skokach  przez przeszkody na wysokość : 60cm , 90cm , 100cm , w konkurencji brały również dzieci w wieku  od 10 lat.

  dscn0766 dscn0771

dscn0773

Podczas imprezy  wszyscy zainteresowani  mogli uzyskać   fachową poradę u doradców  z Zespołu  Doradczego  Wielkopolskiego  Ośrodka  Doradztwa  Rolniczego w Poznaniu dotyczącą nowoczesnych rozwiązań w budynkach inwentarskich, możliwościami pozyskania funduszy unijnych na te cele, zostali zapoznani w wymogami jakie muszą spełnić  w zakresie stanu budynków  inwentarskich.

dscn0788

 

Pracownicy ZD Ostrzeszów oprowadzali zainteresowanych rolników po stadninie koni, omawiając system utrzymania koni, pochodzenia, żywienia i rozrodu. Wręczali opracowania dot. propozycji biur projektowych w zakresie budownictwa inwentarskiego, zwracali uwagę na konieczność likwidacji pokryć dachowych eternitem zawierającym azbest. Odpowiadali na pytania z zakresu pozyskania środków finansowych krajowych jak i z UE na w/w cele a także informowali zainteresowanych o elektronicznym systemie doradztwa rolniczego.

 dscn0769 dscn0770

 

 

Krystyna Piszczałka

ZD Ostrzeszów

Walory turystyczne i dziedzictwo kulturowe wsi w Polsce- wyjazd edukacyjno-turystyczny.

 

 

W dniach 2- 4 lipca 2014 roku  grupa 48 osób  z powiatu grodziskiego  pod patronatem organizacyjnym Zespołu Doradczego WODR w Grodzisku Wlkp.  pojechała na ziemię kaszubską, po to, by zwrócić uwagę na szczególne walory przyrodnicze i kulturowe tego terenu. W przepięknych lipcowych dniach uczestnicy wycieczki zwiedzili Kaszubski Park Etnograficzny.  Jest to muzeum typu skansenowskiego, w którym zgromadzono ponad 50 obiektów architektury ludowej z obszaru całych Kaszub. Muzeum znajduje się w gminie Kościerzyna na obszarze Pojezierza Kaszubskiego i Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego nad jeziorem Gołuń. Kolejną wspaniałą atrakcją dla zwiedzających  był rezerwat archeologiczny w Węsiorach – kamienne kręgi i kurhany., urocza i słynna miejscowość kaszubska Chmielno nazwana „ Perełką Pomorza” – najatrakcyjniejsza turystycznie mała miejscowość pomorza. Odwiedziliśmy też malowniczo położone miasto Kartuzy -  położone nad czterema jeziorami.

Byliśmy też w Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku.  To nie tylko miejsce zabawy, ale również edukacji  kulturowej i historycznej Kaszub. Obok Domu do Góry Nogami  i najdłuższej 36-metrowej deski świata wpisanej do księgi rekordów Guinnessa stoi Dom Sybiraka - oryginalna zagroda z Syberii, która przypomina o tragedii, jaką przeżyli polscy zesłańcy.                              Zwiedziliśmy także  Zamek w Malborku, a  to z kolei piękna skarbnica wiedzy historycznej. Wspaniali przewodnicy  i edukacyjna  atmosfera sprawiła, że mieszkańcy powiatu grodziskiego mogli się integrować, zachwycać walorami turystycznymi i cieszyć się dziedzictwem kulturowym wsi w naszym kraju.

 

ZD Grodzisk Wlkp.