Wydrukuj tę stronę
14 czerwca 2013

Gospodarstwo demonstracyjne - Grażyna i Mirosław Serafinowicz, Grabina 5 gmina Dąbie.

Opracowanie: Krzysztof Langiewicz

Gospodarstwo demonstracyjne -

Grażyna i Mirosław Serafinowicz, Grabina 5, gmina Dąbie.

 

Gospodarstwo położone jest częściowo na obszarze Natura 2000 – Pradolina Warszawsko- Berlińska,  na glebach różnorodnych od klasy II do VI klasy, przeważają tu grunty klasy IVa.  Grunty gospodarstwa znajdują się na trenie gminy Dąbie, w trzech obrębach geodezyjnych (Grabina Wielka, Kupinin, Tarnówka Duża). Całkowita powierzchna gospodarstwa wynosi 43,78  ha, a użytki rolne stanowią 39,34 ha. Specjalizuje się w produkcji najbardziej poszukiwanego produktu ekologicznego  -  produkcji warzyw (kapusta biała, ziemniaki, marchew jadalna, cebula zwyczajna, dynia zwyczajna, burak ćwikłowy, ogórek gruntowy). Prowadzona jest też produkcja nasienna – fasoli szparagowej i buraka ćwikłowego. Dla utrzymania prawidłowego zmianowania w strukturze zasiewów znajdują się zboża (żyto ozime, pszenżyto ozime i pszenica ozima), facelia błękitna oraz łubin żółty.

Zgłoszenie do jednostki certyfikującej Centrum Jakości AgroEko Sp. z.o.o  nastąpiło w marcu 2010 roku, a w 2012 roku skończył się okres dwuletniego przestawiania
i gospodarstwo uzyskało certyfikat na produkcję ekologiczną.

Podnoszenie żyzności gleby w gospodarstwie  następuje dzięki nawożeniu kompostami, a rośliny podlewane są wywarami, gnojówkami i wyciągami ze skrzypu polnego, pokrzywy zwyczajnej i wrotyczu pospolitego oraz z innych roślin. Jednak podstawę efektów produkcyjnych stanowią probiotyczne technologie produkcji (wykorzystanie efektywnych mikroorganizmów) oraz prawidłowo skonstruowany płodozmian i deszczowanie pól.

Gospodarstwo posiada zmodernizowany park maszynowy - 3 ciągniki, kombajn do zbiorów ziemniaków, agregaty uprawowe, bronę chwastownik, samochód transportowy. Wyposażone jest w deszczownię oraz chłodnię o powierzchni magazynowej na 220 ton i przechowalnie na 500 ton.

Właściciele gospodarstwa ukończyli kursy z przetwórstwa organizowane przez CDR Radom, a zdobytą tam wiedzę wykorzystują w swym gospodarstwie. W niewielkiej skali prowadzone jest już przetwórstwo (kiszenie kapusty, ogórków). Produkty te się bardzo dobrze sprzedają i w tym rolnicy widzą dalszy rozwój gospodarstwa. Dodatkowo Pan Mirosław posiada certyfikat licencjonowanego doradcy w stosowaniu technologii probiotycznych.

Gospodarze bardzo dużą wagę przywiązują do estetyki, a wizytówką zagrody jest piękny ogród z altaną i nasadzeniami z własnej produkcji, w którym możemy dostrzec rośliny charakterystyczne dla wsi polskiej (min. malwy, astry, pelargonie, floksy). Urządzanie ogrodu to hobby Pani Grażyny, któremu oddaje całą duszę.  Po przeciwnej stronie drogi, na przeciwko siedliska rośnie niewielki, stary sad jabłoniowy, a dalej w głębi działki znajduje staw, przy którym obserwuje się zadrzewienia (topole, wierzby) oraz oazę dla ptaków. Niedaleka odległość od lasu sprawia, że w okresie zimowym, gdy brakuje okrywy śnieżnej zauważa się żerujące stada saren na poplonach z gorczycy. Zimą też w obrębie siedliska można obserwować bażanty i kuropatwy.

Gospodarstwo Państwa Grażyny i Mirosława Serafinowiczów jest przykładem dobrze prowadzonego gospodarstwa towarowego metodami ekologicznymi, dostosowanego do wymogów wzajemnej zgodności. W 2012 roku zostało wprowadzone do grupy gospodarstw demonstracyjnych WODR w Poznaniu oraz do Sieci Dziedzictwa Kulinarnego - Wielkopolska. Gospodarze mają w planie utworzyć na bazie starego domu centrum informacyjno-szkoleniowe dla osób zainteresowanych zastosowaniem ekologicznych i integrowanych metod produkcji.

Państwo Serafinowicze w swoje gospodarstwo wkładają nie tylko pracę rąk własnych, ale i serce. Rozumieją istotę rolnictwa ekologicznego, szanują wszystkie prawa przyrody
i dbają o nią. Warto też podkreślić, że w swej małej  miejscowości dają możliwość pracy dorywczej - dorobienia lokalnej społeczności, gdyż w ekologicznej produkcji warzyw nie wszystko da się zmechanizować i część prac jest wykonywana ręcznie, a siłami własnej rodziny jest to niemożliwe. Jako ludzie emanują ciepłem, serdecznością, życzliwością i szczerością, a ich  dom zawsze jest otwarty dla gości i można w nim zasmakować potraw oraz  przetworów przygotowanych z ekologicznych warzyw, które posiadają wyjątkowy smak. Warto też podkreślić, iż mimo zajęcia, dużej i tak pracochłonnej produkcji zawsze mają czas by przyjąć grupy rolników, młodzież, aby podzielić się swoją wiedzą i umiejętnościami. Przebywając w gospodarstwie można się bardzo dużo nauczyć poczynając od agrotechniki, poprzez produkcję naturalnych środków ochrony roślin (wywary, wyciągi), przechowalnictwo, przetwórstwo do estetyki urządzania obejścia.

Gospodarstwo demonstracyjne Państwa Grażyny i Mirosława Serafinowiczów tworzy właściwy, powszechnie pożądany image rolnictwa ekologicznego.

Opracowała: Anna Stanisławska

Zespół Doradczy w powiecie kolskim.

Czytany 7845 razy Ostatnio zmieniany 14 czerwca 2013

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Najnowsze od Krzysztof Langiewicz