13 sierpnia 2012

ALPAKI

Opracowanie: Aleksandra Szymfel
  • wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę Powiększ czcionkę
  • PDF
  • Wydrukuj
  • Email
Oceń ten artykuł
(8 głosów)

Farma Zagroda RANCHO

 

Alpaki

Farma Zagroda RANCHO Farma Rancho jest jedną z największych hodowli zarodowych zwierząt ALPAKA w Polsce. Właścicielem jest Pan Dawid Goral zamieszkały w Magdalenowie w gminie Ceków-Kolonia w powiecie kaliskim. Pracuje razem z rodzicami w gospodarstwie o powierzchni ok. 20 ha. Alpaki są to zwierzęta z rodziny wielbłądowatych, podobnych do lam. Krajem rodzimym, z którego zostały sprowadzone do Polski jest Chile. Użytkowane są głównie w kierunku wełnistym podobnie jak owce. Wełna jest sucha i bardzo cienka, jest trzy razy cieplejsza od wełny owczej. Jest nienatłuszczona i nie daje uczulenia. Barwa wełny jest różnorodna występuje w 26 kolorów. Za najcenniejsze uznaje się ubarwienie czarne i szare.

Alpaki-welna

Wełna ta jest bardzo droga i kilogram kosztuje 120 zł, a kilogram owczej wełny kosztuje 1 zł. Dorosłe zwierzęta osiągają wagę 70 kilogramów. Charakterystyczną cechą u tych zwierząt jest długość ciąży, która trwa 11,5 miesiąca, a dojrzałość rozpłodową osiągają w wieku 2 lat. Alpaki są bardzo sympatyczne, łagodne i mądre. Wytresowane potrafią chodzić przy nodze jak pies. Zwierzęta te można również wykorzystać w alpako terapii. Jest ona pomocna w leczeniu nadciśnienia, chorób psychicznych, autyzmu, zaburzeń ruchu i depresji. Stado Alpak w gospodarstwie Pana Dawida liczy obecnie 96 sztuk, w tym 70 matek i 4 rozpłodniki. Utrzymywana jest rasa huacaya o krótkiej wełnie, którą strzyże się raz w roku i rasa suri o wełnie długiej, którą strzyże się raz na dwa lata. Wydajność wełny jest podobna jak u owiec i wynosi od 3 do 5 kg od 1 sztuki rocznie.

allpaki

Alpaki są mało wymagające w stosunku do budynków i żywienia. Mogą przebywać przez cały rok na wolnym powietrzu. W gospodarstwie Pana Dawida są utrzymywane zimą w kojcach w stodole. Żywienie al paków w porównaniu do owiec jest tańsze o 30 %. Mniejsze wymagania pokarmowe wynikają ze specyficznej budowy żołądka. Żołądek jest trzy-częściowy i w porównaniu po przeżuwaczy nie posiada ksiąg. Latem alpaki żywione są zielonką, a zimą sianem, sianokiszonką i marchwią. Matki karmiące otrzymują dodatkowo mieszankę treściwą. Aby poprawić opłacalność chowu rolnik sam oczyszcza i przerabia wełnę. Nie prowadzi bezpośredniej sprzedaży wełny, lecz wyrabia z niej ręcznie kołdry, poduszki, materace, koce, szaliki i czapki. Prowadzi także sprzedaż zwierząt nawet zagranicę. Pan Dawid Goral najmłodszym zajmującym się profesjonalnie hodowlą chilijskich alpak w Polsce. Obecnie studiuje na Wydziale Zootechnicznym SGGW w Warszawie. Właściciel farmy nadal ma zamiar rozwijać hodowlę i powiększać stado, ponieważ jest to opłacalny kierunek produkcji i nie ma problemów ze zbytem.

adorable-alpacas                 grazing-in-grass

Czesław Kubicki

ZD Kalisz

Czytany 19718 razy Ostatnio zmieniany 16 sierpnia 2012

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.