29 czerwca 2012

Ogrodnica niszczylistka atakuje.

Opracowanie: Ewa Kwapich
  • wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę Powiększ czcionkę
  • PDF
  • Wydrukuj
  • Email
Ogrodnica niszczylistka jest chrząszczem, którego żerowanie może być dużym problemem nie tylko dla ogrodników. Wyrządza bowiem szkody w lasach, sadach i roślinach uprawnych. Dorosłe osobniki tego szkodnika wygryzają w liściach nieregularne otwory, uszkadzają także rozwijające się kwiaty i owoce. Przy dużej liczebności szkody mogą być dotkliwe.
Ogrodnica niszczylistka to chrząszcz podobny do chrząszcza majowego ale mniejszy bo o długości 10–12 mm. Spód ciała jest zielony z połyskiem, głowa i przedplecze są zielononiebieskie, pokrywy brązowe. Lot chrząszczy może odbywać się już w maju. Samice składają jaja pod ziemią . Pędraki wylęgają się do 4 tygodni później. Od razu zaczynają podjadać korzenie, co może osłabić wzrost roślin. W glebie zimują do 2 razy, zanim przepoczwarzą się w osobniki dorosłe. Bardzo ważne jest by przed założeniem plantacji sprawdzić obecność pędraków w glebie. Jeżeli stwierdzi się pedraki, warto wybrać inne, wolne od nich pole. Zwalczanie ogrodnicy niszczylistki prowadzi się w okresie intensywnych lotów chrząszczy. Najlepsze efekty można uzyskać opryskując rośliny preparatem kontaktowym lub kontaktowo–wgłębnym, w ciągu dnia, kiedy odpoczywają na nich chrząszcze. Nie we wszytkich uprawach zarejestrowano pestycydy do zwalczania ogrodnicy niszczylistki. Walkę chemiczną można prowadzić też z pędrakami. Zaleca się też walkę mechaniczną , tzn. uprawę gleby maszynami z ostrymi elementami, np. glebogryzarką, talerzówką. Ponadto pędraki wyrzucone podczas tych uprawek na powierzchnię są wybierane i zjadane przez ptaki. Zaleca się też uprawę gryki, która zawiera taniny, związki niekorzystne dla pędraków.
W tym roku ogrodnica niszczylistka pojawiła się bardzo licznie. Zaobserwowano liczne oznaki żeru dorosłych owadów w uprawach ziemniaków. Niestety w uprawach ziemniaków nie ma zarejestrowanych pestycydów do zwalczania ogrodnicy niszczylistki.
Czytany 10320 razy Ostatnio zmieniany 29 czerwca 2012

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.