Nowe obszary OSN

Nowe obszary OSN

Dla obszarów szczególnie narażonych w zlewni Środkowej Warty i Dolnej Prosny, Strugi Bawół, Wełny i Gąsawki oraz w zlewni Kanału Smyrnia został przygotowany projekt Programu działań mających na celu ograniczenie odpływu azotu ze źródeł rolniczych, który jest poddawany konsultacjom z organizacjami społeczno-zawodowymi rolników oraz uzgodnieniom z zainteresowanymi użytkownikami gruntów rolnych, przedstawicielami organizacji rolniczych, przedstawicielami użytkowników wód oraz właściwymi organami administracji samorządowej, służbami ochrony środowiska i organizacjami ekologicznymi.
Celem programu jest poprawa naruszonych standardów środowiska i przywracanie określonych przepisami prawa standardów jakości wód. W tym celu określone w nim zostały kierunki i zakres działań oraz konieczne środki zaradcze, umożliwiające zmniejszenie zanieczyszczenia wód, spowodowanego przez azotany pochodzące z działalności rolniczej. Program działań wprowadza szereg środków zaradczych do obowiązkowego stosowania przez rolników. Na liście projektowanych obszarów znalazły się nowe obręby i całe gminy. Ponieważ są to bardzo istotne zmiany zachęcamy rolników z tych terenów do wzięcia udziału w spotkaniach konsultacyjnych organizowanych przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Zebrane uwagi i opinie będą pomocne w opracowaniu ostatecznej wersji Programu działań..., który następnie zostanie wprowadzony w drodze rozporządzenia Dyrektora RZGW w Poznaniu, publikowanego we właściwym Dzienniku Urzędowym Województwa. Z projektem rozporządzenia w sprawie określenia w regionie wodnym Warty w granicach województwa wielkopolskiego wód wrażliwych na zanieczyszczenie związkami azotu ze źródeł rolniczych oraz obszarów szczególnie narażonych, z których odpływ azotu ze źródeł rolniczych do tych wód należy ograniczyć można zapoznać się na stronie www.poznan.rzgw.gov.pl . Poniżej podajemy harmonogram spotkań konsultacyjnych w sprawie projektów Programów działań mających na celu ograniczenie odpływu azotu ze źródeł rolniczych i zachęcamy rolników z projektowanych terenów OSN do wzięcia udziału w tych spotkaniach.

harmonogram

 

Ostatnio modyfikowane: piątek, 23 marca 2012 11:40
Ewa Kwapich

Ewa Kwapich

E-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.