Wydrukuj tę stronę
21 października 2013

Polski rynek fotowoltaiczny

Opracowanie: Ewa Kwapich
Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Obecnie na polskim rynku funkcjonuje blisko 200 firm, które zajmują się produkcją paneli fotowoltaicznych i dystrybucją elementów elektrowni PV. Ponad 90% z nich są to jednak dystrybutorzy zagranicznych marek, importujący urządzenia na dopiero rozwijający się polski rynek. Najwięcej firm ma swoje siedziby w województwach: mazowieckim, wielkopolskim, śląskim, małopolskim i pomorskim. Niewielka ilość firm ma swoje siedziby w województwach: opolskim, lubelskim i warmińsko –mazurskim. Prawie 90%przedsiębiorstw które branżą funkcjonują w sektorze fotowoltaiki, są to małe przedsiębiorstwa, zatrudniające do 20 osób. Większość z nich są to firmy o krótkim stażu na rynku. Prawie 60%firm działa w branży krócej niż 5 lat.

W 2012 roku w Polsce sprzedano łącznie ponad 93 tysiące sztuk paneli fotowoltaicznych, których moc sięga 22,9 MW .

96% paneli sprzedanych w Polsce (o mocy łącznej 22 MW) w minionym roku pochodziła z importu. Pozostała część (900 kW) stanowią panele sprzedane w kraju przez polskich producentów.

Łączna moc polskich paneli wyprodukowanych na eksport wyniosła 3,5 MW.

W Polsce działa 14 fabryk modułów fotowoltaicznych. Łącznie ich maksymalne moce wytwórcze szacuje się na 580 MW rocznie co przekłada się na 2,15 miliona modułów fotowoltaicznych.

Obecnie w Polsce zainstalowanych jest 3,6 MW w elektrowniach fotowoltaicznych, z czego 9 elektrowni o mocy łącznie niecałe 1,4 MW stanowią elektrownie przyłączone do sieci elektroenergetycznej. Pozostała część instalacji używana jest do wytwarzania energii elektrycznej na potrzeby własne gospodarstwa, firmy, instytucji, gdzie została elektrownia PV zainstalowana. Przyrost mocy w porównaniu z poprzednim rokiem to 38 kW w elektrowniach przyłączonych do sieci typu ON-GRID oraz około 200 kW w elektrowniach nie przyłączonych do sieci typu OFF-GRID. Część ze sprzedanych w 2012 roku paneli została już zainstalowana w elektrowniach PV, które funkcjonują i wytwarzają energię elektryczną. Wiele ze sprzedanych paneli PV w minionym roku jest obecnie instalowana w kilkunastu dużych inwestycjach w całym kraju.

Najwięcej projektów fotowoltaicznych w fazie realizacji odnotowano w województwach warmińsko-mazurskim, lubelskim i kujawsko-pomorskim.

Szacuje się, że na koniec 2013 roku moc zainstalowana wynieść może ponad 24 MW.

W porównaniu z  rokiem 2011odnotować można znaczny spadek cen hurtowych paneli fotowoltaicznych (o 25% panele monokrystaliczne i o 38% panele polikrystaliczne).

Dzieje się to za sprawą dużego udziału w rynku tanich produktów pochodzących z Chin. Prowadzone postępowanie antydumpingowe może w niedługim czasie powstrzymać ten korzystny dotychczas trend, ale nałożenie ceł na chińskie panele może dać szansę na zwiększenie wolumenu sprzedaży wśród europejskich i krajowych producentów.

Pomimo dominacji w ofercie produktów wyprodukowanych na komponentach chińskich (95%) na rynku fotowoltaicznym w Polsce stwierdzono bardzo dużą różnorodność dostępnych urządzeń, mnogość działających firm.

Pomimo braku ustawy o odnawialnych źródłach energii ciągle, powstają nowe firmy produkcyjne, deweloperskie i instalacyjne.

Aby jednak sektor fotowoltaiki zaczął sprawnie funkcjonować, konieczne są regulacje prawne, które będą sprzyjały jej rozwojowi, zarówno jeśli chodzi o system wsparcia jak i uroszczenia administracyjne dla fotowoltaiki prosumenckiej.

W dobrym kierunku idą prace nad funduszami UE 2014-2020 na małe instalacje fotowoltaiczne oraz prace nad nowy programem mikrofinansowania fotowoltaiki  prosumenckiej – program NFOŚiGW „Prosument”. Niektóre banki dostrzegając potencjał sektora PV w Polsce przygotowały specjalne oferty kredytowe, dedykowane do tego typu urządzeń. Fundusze na instalację PV można pozyskać także z funduszy unijnych.

Według szacunków opublikowanych w Krajowym Planie Działań, przy korzystnych regulacjach prawnych do 2020 roku możemy mieć zainstalowane nawet 1,8 GW w  słonecznych elektrowniach fotowoltaicznych

 

Czytany 2831 razy Ostatnio zmieniany 21 października 2013

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Najnowsze od Ewa Kwapich