Zasady dot. korzystania z internetowego systemu decyzyjnego w ochronie ziemniaków przed zarazą ziemniaka.

  1. Ochrona ziemniaków z wykorzystaniem internetowego systemu może być prowadzona na plantacjach w uprawie standardowej, a więc nie dla upraw na wczesny zbiór i upraw ziemniaków pod okrywą.
  2. Plantacja ziemniaków powinna znajdować się do 10 km od polowej stacji meteorologicznej.
  3. Pole (plantacja) ziemniaków powinna obejmować uprawę tej samej odmiany i być posadzona w tym samym dniu.
  4. Dla każdej plantacji – każdego pola określamy indywidualnie zagrożenie zarazą ziemniaczaną.
  5. Warunkiem prawidłowego odczytu zagrożenia zarazą jest dokładne określenie daty wschodów ziemniaków. Za dzień wschodów przyjmuje się 70 % wschodzących roślin ziemniaków na polu. Ocenę wschodów można przeprowadzić na polu poprzez dokonanie obliczeń tj. po przekątnej pola reprezentacyjnie wybieramy od kilkunastu do kilkudziesięciu 10-cio roślinnych odcinków i liczymy wschody. Wyliczamy średnią dla pola. 70 % ziemniaków na powierzchni – to właściwy dzień wschodów przyjęty dla systemu.
  6. System wspomagający podejmowanie decyzji wskazuje datę pierwszego zabiegu – tzw. prognozę negatywną i kolejne zabiegi na zarazę ziemniaczaną. Uwzględnia również daty wykonania zabiegu (fungicyd) i nawadnianie ziemniaków, które po wykonaniu należy koniecznie wprowadzić do systemu.
Login
Hasło

 

Aby zapisać się do Elektronicznej Platformy Świadczenia Usług i Newslettera zarejestruj się, wypełniając dołączoną ankietę tutaj

Aby przypomnieć hasło do Elektronicznej Platformy Świadczenia Usług i Newslettera, kliknij tutaj