Wydrukuj tę stronę
16 września 2013

Hortensja od wiosny do jesieni

Opracowanie: Dorota Piękna-Paterczyk

Krzewy hortensji spotykane w ogrodach przydomowych użytkownicy cenią za wyjątkową dekoracyjność. Znanych jest wiele gatunków tej rośliny – hortensja bukietowa, hortensja kosmata, hortensja krzewiasta, hortensja miękkowłosa, hortensja pnąca, hortensja dębolistna, hortensja piłkowana. Najbardziej rozpowszechnioną w ogrodach jest hortensja ogrodowa. Można spotkać również miniaturowe hortensje bukietowe, które ciekawie wyglądają  w „małych” ogrodach lub na niskich rabatach. Miniaturki dorastają do 70 cm i kwitną do października. Można je wykorzystać jako rośliny okrywowe.  W sprzedaży dostępne są hortensje z przeznaczeniem do uprawy  w ogrodach, na balkonach i w domu w doniczkach. Coraz częściej znajdujemy je w ofercie wielu kwiaciarni, ponieważ jako kwiat cięty nadają się na efektowne bukiety. Ciekawie prezentuje się hortensja krzaczasta nazywana także drzewkowatą. W naturalnym środowisku w zależności od odmiany krzew może dorastać do 3 m a w Polsce do 1,5 m. Gatunek jest najbardziej rozpoznawalny po olbrzymich kwiatostanach, które zdobią krzew nawet po zaschnięciu. Kwitnie na pędach jednorocznych, które wyrastają wiosną w roku kwitnienia. Pąki kwiatowe zaczynają się rozwijać od czerwca do końca września. Z biegiem czasu pąki zmieniają kolor i zaczynają zielenieć i zasychać.

Przed wysadzeniem hortensji warto zadbać o odpowiednie przygotowanie podłoża. Najlepiej aby to było stanowisko bardzo żyzne, próchnicze i koniecznie kwaśne, ponieważ hortensje to rośliny kwasolubne i warto posadzić je właśnie w takim towarzystwie roślin. Niekorzystne są gleby ciężkie i gliniaste. Jest to roślina wymagająca utrzymania pH w granicach 4,5 do 5,5, dlatego warto zaopatrzyć się w kwasomierz, aby sprawdzać poziom pH. Roślina ta ma również duże wymagania wodne, ponieważ w tłumaczeniu nazwy łacińskiej hortensja kryje się nazwa „wodny krzew”. Wybierając stanowisko w ogrodzie dla hortensji należy ją posadzić w półcieniu lub cieniu a nie w pełnym słońcu. Istotne, aby wybrać miejsce osłonięte od wiatru.  Z powodu dużej ilości zielonych liści oraz kwiatów rośliny te są wrażliwe na suszę, dlatego gdy zauważymy przywiędnięte liście musimy roślinę podlać  Zabieg cięcia jest ważnym elementem uprawy tych krzewów. Musimy wcześniej wiedzieć jaki mamy gatunek aby przeprowadzić ciecie dla danej grupy. Spotykamy gatunki które kwitną na pędach tegorocznych oraz na pędach starszych. Hortensja ogrodowa kwitnie na pędach starszych, dlatego wiosną należy skrócić pędy które kwitły w ubiegłym roku oraz takie które zauważymy że są chore, uszkodzone lub przemarznięte. Tak samo postępujemy w przypadku gatunków hortensji dębolistnej oraz piłkowanej. U hortensji krzewiastej i bukietowej zabieg cięcia przeprowadzamy wiosną nad 4 i 5 pąkiem usuwając równocześnie pędy chore i uszkodzone.

Gdyby komuś znudził się popularny kolor hortensji można go zmienić. Są do nabycia w sklepach ogrodniczych typowe nawozy do zmiany koloru. Znając odmianę i  kwasowość gleby możemy również samemu poeksperymentować i zmienić kolor z różowego na niebieski i odwrotnie. Można zmienić kolor na niebieski zakwaszając glebę nawozami fizjologicznie kwaśnymi typu siarczan amonu lub siarczan potasu. Często hodowcy hortensji zmieniają kolor podlewając roztworem ałunu potasowego. Jako ciekawostkę można podać, że białe hortensje nie zmieniają koloru bez względu na odczyn podłoża i zastosowany nawóz. Poszczególne gatunki hortensji różnie reagują na warunki zimowe. Jeśli chcemy zwiększyć kolekcję tych ozdobnych krzaków możemy kupować sadzonki lub rozmnażać samemu. W tym celu warto przygotować podłoże składające się z mieszanki torfu i piasku. W ciągu 3-4 tygodni sadzonki zaczną się ukorzeniać. Rozmnożyć je możemy przez sadzonki korzeniowe w sierpniu lub przez odkłady w okresie wiosennym.  Jest to roślina, na której występować mogą choroby: mączniak prawdziwy lub  szarej pleśni. Nierzadko liście wskazują również na objawy chlorozy.

Kwiatostany hortensji można wykorzystać w domu w celach dekoracyjnych. Po zasuszeniu  efektownie wyglądają jako element ozdobny w wazonach.

 

Dorota Piękna-Paterczyk

WODR

Opracowano na podstawie materiałów ze stron internetowych oraz obserwacji własnych.

Czytany 8352 razy

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Najnowsze od Dorota Piękna-Paterczyk