11 czerwca 2013

Produkcja wołowiny wysokiej jakości (QMP)

Opracowanie: Maria Rozwadowska
  • wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę Powiększ czcionkę
  • PDF
  • Wydrukuj
  • Email

wolowina QMP wolowina QMP1Konsumpcja mięsa wołowego w Polsce od wielu lat systematycznie się zmniejsza. Powody są różne, jednak wśród najczęstszych wymienia się brak tradycji, wysoką cenę, ale także niską jakość mięsa wołowego.

To co większość potencjalnych konsumentów może kupić w sklepach, szczególnie tych mniejszych, jest zwykle wołowiną tej nieco gorszej jakości,  ponieważ większość produkowanej wołowiny w naszym kraju pochodzi od tej samej populacji krów, od której pozyskiwane jest mleko. To sprawia, że mięso wołowe charakteryzuje się niższymi cechami jakościowymi w porównaniu do mięsa otrzymywanego od bydła ras mięsnych lub pochodzących z krzyżowania bydła mlecznego buhajami ras mięsnych.

Rozszerzenie w kraju hodowli i chowu bydła ras mięsnych i mieszańców z udziałem ras mięsnych może przyczynić się do wzrostu spożycia wołowiny ekologicznej o wysokich walorach jakościowych. Współczesny konsument poszukuje mięsa z młodych, dobrze umięśnionych zwierząt. Mięso powinno być kruche i soczyste oraz nadawać się do łatwego i szybkiego przygotowania do spożycia. W celu uzyskania najwyższej jakości mięsa wołowego niezbędna jest współpraca zarówno producentów, jak i przetwórców. Jakość wołowiny zaczyna się w zagrodzie, ponieważ producenci rolni poprzez odpowiedni dobór genetyczny zwierząt, pasz oraz warunków dobrostanu zwierząt i transportu kształtują cechy jakościowe mięsa. Przetwórcy poprzez humanitarne metody uboju, właściwe metody dojrzewania i przechowywania mięsa także  mają znaczący wpływ na jakość mięsa.  Rolnicy ponoszą jednak największe koszty związane z produkcją, dlatego ci producenci, którzy już produkują lub zechcą produkować żywiec wołowy najwyższej jakości, mogą ubiegać się o wsparcie finansowe w ramach działania „ Uczestnictwo rolników w systemach jakości żywności” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013, w wysokości do 2386 zł rocznie.  Pomoc może być wypłacana rolnikowi przez AR i MR w ciągu 5 kolejnych lat, jednak wyłącznie tym producentom, którzy będą produkować żywiec wołowy zgodnie ze standardami systemu QMP (Quality Meat Program). QMP jest dobrowolnym i otwartym systemem produkcji żywca i mięsa wołowego gwarantowanej jakości – zgodnej z normami, a zgodność ta jest weryfikowana przez niezależny organ kontrolny. W marcu 2013 oficjalnie ogłoszono start programu informacyjnego, mającego promować wołowinę QMP wśród konsumentów, sprzedawców i restauratorów. Program ten jest dofinansowany z budżetu krajowego (ARR), przez Unię Europejską oraz Fundusz Promocji Mięsa Wołowego, a jego celem jest odbudowa rodzinnego rynku wołowiny w Polsce.

 

wolowina QMP2 wolowina QMP3

Główne wymogi systemu QMP:

 

1. Odpowiednia rasa bydła lub jej krzyżówka

Preferowanymi rasami są: Limousine, Charolaise, Angus, Hereford, Salers, Simentale oraz krzyżówki wszystkich ras mięsnych, w których komponent ojcowski stanowią rasy mięsne.

 

2. Ściśle określony wiek ubijanych zwierząt

Wymagany wiek bydła mięsnego i krzyżówkowego przy uboju jest następujący:

- buhajki: 12 – 16 miesięcy

- wolce i jałówki: do 24 miesięcy

- młodzież: 8 – 12 miesięcy.

 

3. Określony czas konwersji

W przypadku bydła zakupionego, okres przestawiania w danym gospodarstwie nie może być krótszy jak 2 miesiące.

 

4. Bezuwieziowy sposób utrzymania bydła

 

5. Żywienie paszami naturalnymi pochodzącymi głównie z własnego gospodarstwa

Podstawowe pasze muszą być własne lub pochodzić z innego gospodarstwa, uczestniczącego w produkcji wołowiny w systemie QMP lub z gospodarstwa ekologicznego. Rolnik nie może w żywieniu bydła stosować np. poekstrakcyjnej śruty rzepakowej lub sojowej. Dozwolone jest natomiast stosowanie soli lizawki z zakupu oraz innych dodatków mineralnych.

 

Warunki uczestnictwa w systemie QMP:

 

  • Produkcja żywca wołowego z przestrzeganiem wszystkich standardów  (norm), gwarantujących produkcję żywności wysokiej jakości
  • Zgłoszenie gospodarstwa do kontroli i uzyskanie certyfikatu zgodności produkcji wołowiny, zgodnie z założeniami systemu QMP

 

Certyfikat może być wydany przez jednostkę certyfikującą akredytowaną zgodnie z normą PN–EN–45011, w zakresie umożliwiającym sprawdzenie zgodności z założeniami systemu i upoważnioną przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Aktualnie  uprawnienia  do weryfikacji zgodności produkcji wołowiny zgodnie z założeniami systemu QMP posiada EKOGWARANCJA.

 

Producent żywca wołowego (po uzyskaniu certyfikatu potwierdzającego spełnienie wymagań standardów Systemu QMP) ma możliwość sprzedaży żywca do certyfikowanych ubojni w wyższej cenie.


Źródło: Standardy QMP

Czytany 9644 razy Ostatnio zmieniany 17 czerwca 2015

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.