19 grudnia 2013

Jaką pilarkę wybrać. Uniwersalną bądź amatorską czy profesjonalną?

Opracowanie: Marek Szymański
  • wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę Powiększ czcionkę
  • PDF
  • Wydrukuj
  • Email

Jeśliby zestawić dwie pilarki o tej samej pojemności skokowej, z których jedna byłaby pilarką profesjonalną a druga amatorską, to pierwsza z nich charakteryzowałaby się większą mocą i dopuszczalnymi obrotami maksymalnymi oraz mniejszą masą. Nie ma jednak nic za darmo i to dosłownie, za lepsze parametry trzeba po prostu więcej zapłacić. Pytanie brzmi, na ile używając pilarki okazyjnie, w swoim gospodarstwie domowym wykorzystamy jej lepsze parametry? Prawdopodobnie nigdy. A pamiętać należy jeszcze o jednej rzeczy. Pilarki nie-profesjonalne często wybaczają swoim operatorom więcej błędów! Przykład: małe pilarki do prac przydomowych mają często tylko jedną śrubę regulacyjną gaźnika – do regulacji obrotów biegu jałowego. Złe ustawienie pozostałych śrub regulacyjnych, czyli H i L a zwłaszcza śruby wysokich obrotów (H) prowadzić może do zatarcia silnika. Z reguły koszt naprawy zatartego silnika przewyższa cenowo wartość małej a nawet średniej pilarki amatorskiej.

Pytanie następne: czy pilarka o większej objętości silnika okaże się bardziej opłacalna? Na pewno nie w chwili zakupu. Wśród tego sprzętu z pojemnością skokową oprócz mocy dość silnie koreluje też cena. Pilarki wyposażone w większy/mocniejszy silnik są zazwyczaj droższe.

Czy może więc praca większą pilarką jest bardziej ekonomiczna pod kątem zużywanego przez nią paliwa? Aby zilustrować tę tezę należy podeprzeć się badaniami naukowymi. Pilarki w pracy drwala służą do wykonywania trzech czynności: ścinania drzew, okrzesywania (odcinania od pnia gałęzi) i przerzynki (dzielenia pnia na mniejsze części). Pracując pilarką małą (40 cm3) przy okrzesywaniu (czyli odcinaniu gałęzi) uzyskamy mniejsze zużycie paliwa, przy podobnej wydajności pracy w stosunku do pilarki dużej (ponad 60 cm3). Natomiast pilarka duża jest ekonomiczniejsza podczas ścinki i przerzynki drzew. Dlaczego podano właśnie ten przykład? W gospodarstwach domowych pilarka jest bardzo często używana do wyrobu drewna opałowego, które zazwyczaj nie charakteryzuje się dużymi wymiarami a nierzadko są to po prostu gałęzie. Ponadto nawet małą pilarką można ściąć stosunkowo duże drzewo, tylko trwa to odpowiednio dłużej. Zawodowi drwale kupując pilarki o większej mocy mają na uwadze wydajność, jaką uzyskają przy pracy, natomiast używając pilarki tylko od czasu do czasu, nie ma to żadnego znaczenia. Poza tym osoby nie będące zawodowymi pilarzami pracują zdecydowanie wolniej nawet najlepszym sprzętem, o czym bezwzględnie należy pamiętać.

 

Marek Szymański, dr inż., specj. ds. leśnictwa

Opracowano na podstawie artykułu R. Kimbar, M. Szymański. Co należy wiedzieć kupując pilarkę? cz. I. Poradnik Gospodarski 2012r. nr 6.

Czytany 5637 razy

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.