26 listopada 2013

Andrzejkowe wróżby

Opracowanie: Aldona Jankowska
  • wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę Powiększ czcionkę
  • PDF
  • Wydrukuj
  • Email

 

Art_Andrzejki

Andrzejki obchodzone są w Polsce w noc z 29 na 30 listopada, czyli w Wigilię dnia św. Andrzeja. Jest to wieczór wyjątkowy, gdyż zgodnie z tradycją św. Andrzej uchyla rąbka tajemnicy wszystkim pragnącym poznać, jaka przyszłość ich czeka.

Imię Andrzej pochodzi od greckiego słowa "andros", czyli mąż, a także "andreios", czyli odważny, silny. Jak mówi stare, polskie przysłowie „Na świętego Andrzeja błyska pannom nadzieja”. Wigilia św. Andrzeja, czyli popularne andrzejki od dawien dawna są tradycyjnym wieczorem wróżb. Tego dnia dziewczęta próbowały dowiedzieć się czegoś o swojej przyszłości. Podczas, gdy św. Andrzej miał pomóc dziewczętom w odkryciu przyszłości, chłopcy spotykali się na podobne wróżby w wigilię św. Katarzyny, czyli 24 listopada. Jednak z czasem katarzynki uległy zapomnieniu. Obecnie oba obrzędy są połączone i obchodzone równocześnie jako tradycyjne Andrzejki. Andrzejkowe wróżby łączą się z wierzeniami, według których w tym okresie z zaświatów przybywają na ziemię duchy. Możemy, więc za pośrednictwem wróżb zapytać je, co nas czeka w najbliższym czasie.

Wieczór andrzejkowy to wspaniała okazja, aby spotkać się w gronie przyjaciół. Dobrą zabawę z pewnością umilą tradycyjne wróżby andrzejkowe. Oto kilka z nich.

Lanie wosku. Jest to najbardziej znana wróżba andrzejkowa. Roztop wosk w małym naczyniu i lej na wodę przez ucho od klucza. Kształt woskowej figurki może wydawać się nieczytelny, ale gdy obejrzysz jego cień na ścianie, łatwiej dopatrzysz się zarysu. Mogą to być przeróżne kształty. Wystarczy odrobina fantazji a dowiesz się co czeka Cię w nadchodzącym roku. Co oznaczają odczytane kształty? Oto kilka przykładowych tłumaczeń:

Anioł - szczęście
Chmura - przestań bujać w obłokach. Jeśli chcesz znaleźć odpowiedniego partnera weź się do działania i zamiast siedzieć w domu, wyjdź do ludzi na spotkanie tego najważniejszego...
Dom – przeprowadzka, założenie swojej własnej rodziny lub konieczność uporządkowania spraw domowych.
Góra - przygotuj się na trudności różnego rodzaju
Gwiazda – powodzenie, bogactwo
Jajko - duża płodność, nowe życie.
Klucz - podobnie, jak dom - zmiana miejsca zamieszkania. Poznasz również, jakąś tajemnicę albo rozwiążesz nurtujący Cię problem. Może okazać się też, że znajdziesz klucz, do czyjegoś serca.
Kot - nieszczęście
Moneta - możliwość wyjścia za mąż z rozsądku i dla korzyści materialnych.
Motyl – wyzwolenie się od problemów
Orzeł – osiągnięcie celów
Owoce (szczególnie jabłko) - spełnienie uczuciowe. Obrączka – szybkie zaręczyny i małżeństwo.
Pies - fałszywy przyjaciel, uważaj na nowe znajomości
Samochód lub inny środek lokomocji - czas wielkich zmian i natłoku zdarzeń, dużo podróży i ciekawych znajomości.
Serce - jeśli ma w miarę regularne rysy, wróży odwzajemnione uczucie i szczęście w miłości. Postrzępione serce lub te, które jest przepołowione, zapowiada niepowodzenia uczuciowe.
Wąż – przestroga przed łatwowiernością

 

Buty. Do wróżenia można posłużyć się również butami. Ale uwaga, ta wróżba dotyczy tylko niezamężnych panien. Ustawcie buty, zdjęte z lewej nogi, gęsiego naprzeciwko progu drzwi. Przekładajcie ostatni but na przód rzędu tak długo, aż któryś przekroczy próg. Właścicielka buta, który to zrobił, może oczekiwać na szybką zmianę stanu cywilnego.

Jabłko. Wróżba z jabłkiem polega na tym, że obierasz jabłko, tak aby powstała jak najdłuższa obierzyna (skórka przerwana kolejny etap wróżby odsłania). Potem  zamykasz oczy, myślisz o miłości i przez lewe ramię rzucasz za siebie skórką. Kształt jaki ona przybierze, wskazuje na literę, od której będzie zaczynać się imię przyszłego wybrańca Twojego serca.

Karteczki z życzeniami. Do dużego naczynia ze szkła wrzuć kilka kartek z zapisanymi na nich życzeniami. Potem powoli wlej do naczynia zimną wodę. Te karteczki, które wypłyną na wierzch, wskażą marzenia, które się spełnią w najbliższym czasie. Te, które opadną na dno, niestety szybko nie zostaną zrealizowane.

Lustro. Aby w magiczną noc andrzejkową wolnym pannom ukazała się twarz przyszłego męża, dziewczyna powinna być sama w pokoju, mieć przygotowane wcześniej nowe lustro i zapalić czerwoną świecę w intencji, aby święty Andrzej sprawił że ujrzy twarz swego męża. Jeśli zostaną spełnione wyżej wymienione warunki, powinnaś usiąść naprzeciwko lustra i wpatrywać się w lustro tak długo, aż ukarze się twarz przyszłego oblubieńca.

Kartki z imionami. Na karteczkach (najlepiej z tektury) napisz jak najwięcej imion chłopców. Stań przodem do świeczki i rzuć za siebie garść karteczek z imionami. Obejrzyj się za siebie i zobacz, która karteczka upadła najbliżej. Odczytane na niej imię będzie imieniem Twojego ukochanego.

Spodeczki. Pod czterema spodeczkami umieść kolejno: obrączkę, monetę i listek. Czwarty spodeczek zostaw pusty. Następnie dobrze mieszamy i wybieramy jeden z nich.

I tak gdy wyjdzie nam:

obrączka - czeka nas miłość,

listek - ślub,

moneta - da nam pieniądze,

pusty spodeczek - nadchodzący rok niczego nam w życiu nie przyniesie.

Karteczki pod poduszki. Przed pójściem spać spisz na karteczkach męskie (damskie) imiona i włóżmy je pod poduszkę. Rano, zaraz po przebudzeniu wyciągnij jedną z nich. Imię, które odczytasz zmieni Twoje życie.

Wahadełko. Aby przekonać się, czy w przyszłym roku czeka Cię ślub powróż sobie z wahadełkiem. Zawieś pierścionek albo obrączkę na czerwonej nitce. Palcem wskazującym i kciukiem lewej dłoni uchwyć nitkę, łokieć oprzyj na stole. Ustaw wahadełko nad szklanym naczyniem wypełnionym wodą w ten sposób, aby znalazło się pośrodku naczynia i nieco poniżej jego brzegów. Rękę trzymaj nieruchomo i obserwuj obrączkę. Jeśli wahadełko nie poruszy się, upłynie wiele lat, nim spotkasz ukochana osobę. Teraz przesuń wahadełko tak by wisiało 3 cm od brzegu naczynia. Gdy zacznie się kołysać i uderzać o brzegi naczynia policz ile razy zrobi to w ciągu pięciu minut. Wynik odejmij od łącznej sumy liter swojego imienia i nazwiska. Wynik pokaże tyle lat, za ile zmienisz swój stan cywilny. Jeżeli wynik odejmowania jest ujemny, to oznacza ślub jeszcze w tym roku.

Magiczny płomień. Pomyśl sobie życzenie i zapal dwie zapałki. Trzymaj je płonącymi łebkami do góry. Jeżeli zapałki będą palić się ku sobie, życzenie się spełni w ciągu roku, a jeśli nie – będziesz musiała dłużej poczekać na jego realizację.

Czytany 4814 razy Ostatnio zmieniany 26 listopada 2013

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.