Tradycje Świąt Bożego Narodzenia

    PDF

Dla wielu z nas Święta Bożego Narodzenia i Wigilia to są te dni, na które czeka się z niecierpliwością, są bowiem bardzo uroczyście obchodzone. Wieczór wigilijny w tradycji polskiej jest najbardziej uroczystym i najbardziej wzruszającym wieczorem roku.

Święto to - kameralne, rodzinne, przeważnie spędzane w gronie najbliższych nam ludzi - sięga tradycjami pogańsko-słowiańskich czasów. Szczególnie wieczerza wigilijna, jedyny już chyba uroczysty posiłek w kuchni polskiej, w którym tak wyraźnie zachowały się ślady obrzędów z czasów przed wprowadzeniem chrześcijaństwa do Polski. Do wieczerzy wigilijnej zasiadano z zapadnięciem zmroku, z chwilą ukazania się pierwszej na niebie gwiazdy, pilnie wypatrywanej przez dzieci. Zaczynano od dzielenia się opłatkiem połączonym ze składaniem sobie życzeń.

Do dziś jest to chwila bardzo wzruszająca, jak żadna inna w roku, wywołująca wiele wspomnień sięgających dzieciństwa i młodości oraz smutku po tych, którzy już na zawsze odeszli, i zarazem rozjaśniona wiecznie płonącą w ludzkich sercach nadzieją pełnego szczęścia.

Dla dzieci jest to chyba najpiękniejszy wieczór w roku, w którym atmosfera baśni urzeczywistnia się na parę godzin, gdzie w blasku różnorodnych światełek choinki kochające ręce położyły podarki dla wszystkich obecnych. Najskromniejszy nawet upominek posiada w ten wieczór wartość wyjątkową, stając się symbolem łączącej ludzi miłości i przyjaźni.

Słowo "wigilia" pochodzi z języka łacińskiego i oznacza czuwanie. Taki był dawniej zwyczaj w Kościele, że poprzedniego dnia przed większymi uroczystościami obowiązywał post i wierni przez całą noc oczekiwali na tę uroczystość, modląc się wspólnie.

W Polsce wigilia weszła na stale do tradycji dopiero w XVIII wieku. Główną jej częścią jest uroczysta wieczerza, która ma charakter ściśle rodzinny. Czasami zaprasza się na nią, oprócz krewnych, osoby mieszkające samotnie.

Cały artykuł do pobrania poniżej:

{phocadownload view=file|id=22|text="Tradycje Świąt Bożego Narodzenia"|target=s}